Co škodí lesů?

Co patří do lesa

Dle jisté lesnické definice je za les považováno území (lesní porost), v němž rostou dřeviny (stromy), které dorůstají minimální výšky 5 metrů a zápoje korun alespoň 25 %. Z právního hlediska k lesům patří i mýtiny jakožto místa určená pro růst lesa.

Jací škůdci mohou napadnout jedli

Podle vyhlášky č. 101/1997 Sb. to jsou: lýkožrout smrkový, lýkožrout lesklý, klikoroh borový, bekyně mniška, obaleč modřínový, ploskohřbetky na smrku.
Archiv

Co roste v lese

Stromové patro lesa tvoří jehličnaté stromy, převážně smrk ztepilý, borovice černá, borovice lesní, borovice vejmutovka, modřín opadavý. Zřídka les prostupují listnaté stromy. Mezi ně patří hlavně buk lesní, habr obecný, jilm habrolistý, javor klen, bříza bělokorá, topol osika, jeřáb ptačí a dub letní.

Co pro nás znamená les

Les je obnovitelný přírodní zdroj, který má nezastupitelné funkce: produkční – poskytování dřevní hmoty a ostatních lesních produktů. vodohospodářské a půdoochranné – slouží k ochraně zdrojů pitné vody v jejich ochranných pásmech, k přiměřené ochraně kulturní krajiny před povodněmi a erozí v horských lesích.

Jak se chovat v lesích

V lese nikdy nechoďte tam, kde se kácí stromy. V lese můžete pěšky chodit kdekoliv. Buďte ale ohleduplní ke stromům a vyhněte se oplocenkám, skládkám dřeva, vyvráceným stromům a místům, která vyznačí lesník či majitel lesa. V lese si můžete nasbírat houby a lesní plody pro vlastní potřebu, co jen unesete.

Co nám dává les

Funkce lesa: Fotosyntéza a koloběh živin

Stromy, tedy les, jsou významným zdrojem kyslíku ve vzduchu. Jeden strom může díky fotosyntéze vyrobit kyslík pro 5 až 6 lidí na celý den.

Proč rezaví smrk

„S velkou pravděpodobností je původcem hmyzí škůdce mšice smrková. Nejčastěji napadené jsou smrky pichlavé, jinak též nazývané stříbrné, výskyt se ale objevil už i na dalších jehličnanech,“ informovaly na webových stránkách města Lucie Kovaříková z odboru životního prostředí a Gabriela Poulová z odboru majetku.

Co skodi smrku

Vedle dominantní kůrovcové kalamity, kdy především lýkožrout smrkový ničí smrkové lesy, poškozuje řada jiných hmyzích škůdců i ostatní jehličnany – borovice, modříny, jedle.

Jaké byliny rostou v lese

Kačina – lesní bylinyKrokus.Dymnivka dutámedvědí česnek.Medvědí česnek a pažitka.Vraní oko čtyřlistéVraní oko čtyřlistéViolka lesníPlicník lékařský

Co sbírat v lese

V lese si můžeme pro vlastní potřebu nasbírat houby, jahody, maliny, borůvky a další lesní plody. Povolený je i sběr suchého a na zemi ležícího klestí. Rozhodně tu ale není možné kácet stromy či keře, byť by byly suché. Nelze ani odnášet sazenice stromů a keřů či sbírat semena lesních dřevin a jmelí.

Co se nesmí dělat v lese

Co je v lese zakázáno

Rušit klid a ticho; Jezdit a stát s motorovými vozidly; Jezdit na kole mimo vyznačené lesní cesty nebo trasy; Kouřit a rozdělávat otevřený oheň mimo vyhrazená místa (ten je zakázáno rozdělávat až do vzdálenosti 50 metrů od okraje lesa!);

Co si můžu odnést z lesa

Z lesa je možné odnášet pouze suchou, na zemi ležící klest, která na širším konci není širší než 7 cm bez kůry. Bez domluvy s majitelem lesa není možné kácet ani tzv. soušky nebo zpracovávat ležící stromky, byť užší než 7 cm.

Jak se chovat a nechovat v lese

V lese nikdy nechoďte tam, kde se kácí stromy. V lese můžete pěšky chodit kdekoliv. Buďte ale ohleduplní ke stromům a vyhněte se oplocenkám, skládkám dřeva, vyvráceným stromům a místům, která vyznačí lesník či majitel lesa. V lese si můžete nasbírat houby a lesní plody pro vlastní potřebu, co jen unesete.

Proč chránit les

Les jako útočiště mnoha druhů rostlin a především zvířat

Lesy patří k místům s největší biodiversitou, největším množstvím druhů zvířat. Právě proto bychom měli lesy v co možná největší míře chránit.

Čím je les užitečný

Lesy jsou bezpodmínečně zdrojem kvalitního vzduchu. Odhaduje se, že jediný dospělý listnatý strom dokáže za den vyprodukovat dostatek kyslíku až pro 10 lidí. Celosvětově žije v lesích 300 miliónů lidí. Mluvíme především o rozvojových zemích, kde je les zdrojem léků, potravy i práce až pro celé vesnice.

Proč žloutne jehličí

Stejně jako lidé, i stromy potřebují ke svému životu a dobrému růstu kromě vody také dostatek důležitých prvků. Jedná se hlavně o draslík, vápník nebo fosfor. Nedostatek živin je jednou z příčin žloutnutí jehličnanů, hlavně smrků, které postihuje porosty napříč celou Českou republikou.

Proč opadává stříbrný smrk

Poškození je způsobené mšicí smrkovou, u které došlo patrně vlivem teplé zimy k masivnímu přemnožení. Mšice sají mízu a tím poškozují strom. Jak se projevuje Napadení začíná od spodních pater směrem ke špičce stromu a od vnitřku stromu k vnějším částem větví.

Jak zachránit usychající smrk

Je nutná opakované velmi intenzivní zalití ke kořenům, spíš pomůže u dosud nenapadených stromů. Desítky litrů vody, ne jen nějaké kropení konví!! Pak proudovou vodou řádně prolít korunu stromu. A pak se modlit, aby strom přežil.

Jak je vysoký smrk

Strom dosahující v podmínkách přírodního lesa velkých rozměrů. Výšky 50-60 m, tloušťky kolem 150 cm, objemu i přes 30 m3. Dožívá se 350-400 let.

Co roste v lese v létě

V lese kvetou stínomilné byliny, např. měsíčnice vytrvalá nebo věsenka nachová. V lese i na jeho okrajích se dají sbírat četné druhy léčivých rostlin, např. třezalka, listy maliníku, ostružiníku, jahodníku, brusinky nebo máty.

Co se nesmí delat v lese

Co je v lese zakázáno

Rušit klid a ticho; Jezdit a stát s motorovými vozidly; Jezdit na kole mimo vyznačené lesní cesty nebo trasy; Kouřit a rozdělávat otevřený oheň mimo vyhrazená místa (ten je zakázáno rozdělávat až do vzdálenosti 50 metrů od okraje lesa!);

Co se může sbírat v lese

Teď ty dobré zprávy: v lese sice nesmíte bez předchozího souhlasu právoplatného vlastníka kácet a pílit stromy, ale můžete tam volně sbírat klestí. Klest – tak se tomu správně podle norem říká – je všechno to chrastí a roští, které si v lese leží na zemi.

Jak najít komu patří les

Anebo potřebujete zjistit, kdo vlastní les v sousedství Tím nejjednodušším a nejrychlejším způsobem, jak zjistit majitele lesa, je nahlédnutí do katastrálních map, které najdete ZDE. V tomto případě není nutné znát ani katastrální číslo lesního pozemku, stačí se jen zorientovat v mapě.

Jak se správně starat o les

A jak nato Péči o les lze shrnout do základních bodů: Zajištění lesního porostu (zalesněné holiny) – jedná se o několik prvních let od výsadby sazenic. Ochrana lesních porostů – pravidelná kontrola lesa a včasná ochranná opatření

Proč chránit lesy

Lesy brání erozi půdy.

Při vydatnějších srážkách totiž stromy svými větvemi a listy zachycují kapky, zpomalují jejich cestu k povrchu země a zabraňují tak splavování půdy. Velký lesní komplex tak může snížit povodňový odtok oproti nezalesněnému území až o polovinu.