Co kombinovat s Bobkovisni?

Co kombinovat s Bobkovišní

Jak je patrno již z předchozího odstavce, bobkovišeň je ideální vysadit v kombinaci s jinými stálezelenými keři. Je vhodným tmavým pozadím pro časně kvetoucí keře a vyšší trvalky. Bobkovišně nekombinujte s keři, které plodí ovoce a nevysazujte je u dětských hřišť.
Archiv

Co je jedovaté na Bobkovisni

Ptáci se jimi v zimě rádi krmí, pro člověka jsou ale jedovaté. Listy jsou hořké a po rozemnutí voní po hořkých mandlích. Obsahují silice a glykosid isoamygdalin (prulaurasin), který při fermentaci postupně uvolňuje jedovatý kyanovodík. Otrava bobkovišní byla popsána až v roce 1728.
Archiv

Jak zasadit živý plot z Bobkovišně

Sázíme-li bobkovišeň jako živý plot, sázíme je 60 – 90 cm od sebe. Nejprve celý pás určený pro budoucí živý plot očistěte od plevelů a trávy. Vykopeme jámu nejlépe čtvercového tvaru zhruba dvojnásobné šířky kořenového balu. Dno vykopané díry hluboko nakypříme, vykopanou zeminu obohatíme substrátem nebo kompostem.

Jak moc je bobkovišeň jedovatá

Už staré herbáře ovšem upozorňovaly, že tinktura z listů může způsobit ve větších dávkách závratě až smrt. Keř je jedovatý celý, dokonce i při jeho stříhání byste měli používat ochranné rukavice. Nebezpečná je bobkovišeň zvláště pro děti, které mohou zlákat její plody – drobné červené až černé kuličky.
Archiv

Jak urychlit růst Bobkovisne

Odřezky rozřezat, nadrtit a zkompostovat, nejlépe samostatně od ostatních opadavých rostlin, protože tuhé listy bobkovišně se rozkládají delší dobu. Kompostovací proces lze urychlit přimícháním posečené trávy nebo listů kostivalu.

Jak se sazi bobkovišeň

Bobkovišeň bychom měli sázet do mírně kyselé půdy. Pozor, ve vápenité půdě se bobkovišni dařit nebude a její listy nejspíš začnou žloutnout. V případě, že si s této dřeviny chcete vypěstovat živý plot, zasaďte vždy přibližně tři sazenice na jeden metr a zeminu vylepšete o kvalitní kompost.

Jak se stříhá bobkovišeň

Uprostřed jara, nejlépe před začátkem rašení, bobkovišeň seřízneme a prosvětlíme odstraněním tenkých větviček, které keř příliš zahušťují. Na keři nenecháváme výhony, které vyčnívají z celkové symetrie, dále výhony slabé a ty, které se kříží. Po takovémto ošetření bobkovišně nezapomeneme také na výživu a mulčování.

Čím se hnojí bobkovišeň

Hnojení se doporučuje na začátku vegetace hnojivem Start, případně s vyšším obsahem dusíku, a na podzim s vyšším obsahem draslíku pro zrání pletiv. Hořká sůl je také vhodná pro správnou barvu a ochranu před chorobami a škůdci.

Jak daleko od plotu sázet bobkovišeň

Nevíte si rady, jak daleko od plotu sázet bobkovišeň Podle pěstitelů je ideální vzdálenost pro jednodruhový živý plot z bobkovišní zhruba 1 metr od pevného plotu. Na jeden běžný metr živého plotu se přitom vysazují zhruba 2 až 3 rostliny, zatímco vzdálenost mezi nimi by se měla pohybovat asi kolem 50 až 90 centimetrů.

Kdy se Zastřihává bobkovišeň

Poprvé se bobkovišeň řeže v březnu, podruhé v září.

Oba řezy jsou pro krásu živého plotu z bobkovišně důležité.

Jak často hnojit bobkovišeň

Jak často bych měl/a střemchu vavřínovou hnojit Střemcha vavřínová potřebuje pravidelné hnojení, ideálně dvakrát ročně – na jaře a na podzim. Použijte hnojivo s vyšším obsahem dusíku na jaře a s vyšším obsahem fosforu a draslíku na podzim.

Kdy hnojit bobkovišeň

Kořeny neumí zpracovat nadbytek hnojiva a rostliny jsou naopak citlivější i náchylnější k nemocem a škůdcům. Hnojení se doporučuje na začátku vegetace hnojivem Start, případně s vyšším obsahem dusíku, a na podzim s vyšším obsahem draslíku pro zrání pletiv.

Co potřebuje bobkovišeň

Potřebuje vlhkou, ale v žádném případě mokrou půdu, přednostně mírně kyselé reakce, bohatou na živiny. Ideální na slunce, ale snese i polostín či stín. Pokud začnou listy žloutnout, bývá to nedostatkem živin, nebo chlorózou (přemírou vápna v půdě), nebo výsadbou v těžkém jílu.

Jak Zakorenit bobkovišeň

Pro snadnější zakořenění je vhodné seříznout část kůry ze spodní části řízku. Dáváme však pozor, abychom neřezali až do dřeva. Abychom zabránili množení plísní, naložíme řízky do slabého roztoku hypermanganu nebo do některého z běžně dostupných fungicidních přípravků.