Co kombinovat s kapradinami?

Co zasadit ke kapradinám

Výborně se kapradiny hodí k bohyškám – v tomto společenství vynikne kontrast jejich hladkých listů v různých odstínech zeleně k mnohotvarým kapradinám. Velmi dobře vypadají kapradiny ve společenství lilií, těch ale vysaďte více kusů, mnohem lépe to působí.
Archiv

Co potřebuje kapradiny

Kapradiny vyžadují teploty nad +15 °C, teplomilnější druhy pak alespoň běžnou teplotu pokojovou. Mají rády lehčí a vzdušnější substrát (obzvláště epifyty), kyselejší půdní reakci, kterou dosáhneme přídavkem rašeliny či kůry a při zalévání zásadně odstátou vodu bez chlóru.

Jak sázet kapradiny

Nejprve ponořte kapradinu v květináči do kbelíku s vodou a počkejte, dokud z kořenového balu nepřestanou unikat vzduchové bubliny. Teprve poté vyjměte rostlinu z nádoby a pusťte se do výsadby. Při vysazování si dejte pozor na oddenek. Roste-li vzhůru, vsaďte kořenový bal o něco hlouběji, než byl v nádobě.

Jak zachránit uschlé kapradí

Pokud začnou listy kapradiny na koncích žloutnout a poté hnědnout, může to být signál, že je rostlina příliš mokrá. V takové situaci můžete zkusit trochu uvolnit horní vrstvu půdy pomocí klacku, přičemž dávejte pozor, abyste nenarušili kořeny, a pak musíte počkat, až substrát vyschne.

Kam umístit kapradinu

Tak jako ve volné přírodě jsou kapradiny zvyklé spíše na podmínky lesů, džunglí a dalších spíše stinných míst, stejně tak v domácnostech upřednostňují rozptýlené mírné světlo. Některé kapradiny jsou na světlo opravdu velmi nenáročné a díky tomu je můžete pěstovat i v prostorech, kam sluneční paprsky příliš nedopadají.

Jak často zalévat kapradiny

Nejlepší je mírně zalévat každý druhý den podle teploty, tak cca 0,5–1 dcl vody podle velikosti rostliny a květináče. Od začátku jara až do podzimu jednou za dva týdny do vody přidejte tekuté hnojivo na zelené rostliny. Rosení listů kapradinám velmi prospívá.

Jak zalévat kapradiny

Nejlepší je mírně zalévat každý druhý den podle teploty, tak cca 0,5–1 dcl vody podle velikosti rostliny a květináče. Od začátku jara až do podzimu jednou za dva týdny do vody přidejte tekuté hnojivo na zelené rostliny. Rosení listů kapradinám velmi prospívá.

Kdy stříhat kapradiny

Staré listy kapradin stříháme až tehdy, když se na jaře objeví nové výhony. Suché listy chrání zranitelnou část rostliny před mrazem a chladným počasím jako přirozený mulč.

Jak rychle rostou kapradiny

Navíc roste velmi rychle – svoji velikost může v příznivých podmínkách během jednoho roku až zdvojnásobit. Ačkoli mají často jiné požadavky než ostatní pokojovky, není pěstování kapradin obtížné.

Čím hnojit kapradiny

Živiny pro kapradiny

Ideální jsou pro ně vícesložková hnojiva nebo speciální přípravky. Vždy dodržujte doporučení výrobce na obalu. Pokud chcete použít domácí prostředky, nejlepší je kávová sedlina, kterou můžete nasypat na povrch květináče nebo smíchat s půdou. K výživě ale můžete využít také neslazený čaj.

Jak hnojit kapradiny

Předpokladem úspěšného růstu je také hnojení. I když divoce rostoucí kapradí v lese nikdo nehnojí, a přesto se mu daří, je dobré půdu u pěstovaných kapradin přibližně jednou za 2 měsíce mírně pohnojit doporučenými minerálními hnojivy, venku též kompostem.

Proč schne kapradí

Vlhkost, kterou rostliny vypařují, navíc v koupelně zpravidla nevadí. Každopádně je nutné udržovat půdu v pěstební nádobě stejnoměrně vlhkou, na půdní sucho kapradiny rychle reagují usycháním listů.

Co symbolizuje kapradí

Kapradí je ohnivý symbol čistoty Ducha, vládne mocnými uzdravujícími silami. Lidově jej nazývají Perunův Květ. Věří se, že je schopen odhalit v zemi skryté poklady, splnit přání. Ve skutečnosti dává člověku možnost odhalit Duchovní síly.

Jak se rozmnožují kapradiny

Rozmnožování Kapradiny se rozmnožují pomocí výtrusů uložených ve většině případů na spodní straně listů kapradin. Většinou u více vyvinutých je chrání ostěra. Když praskne, výtrusy se roznesou do okolí a vyklíčí v prokel.

Jak kvete kapradí

Ve skutečnosti není kapradí kvetoucí rostlinou. Existuje i názor, že se mýtus opírá o skutečnou realitu a pokoušeli se v minulosti křížením rostlin kvetoucí kapradinu vyšlechtit. Některé kvetoucí rostliny vypadají jako kapradí, a některé dokonce kvetou pouze v noci.

Kdy přesazovat kapradiny

Přesazování je snadné

Mladé rostliny přesazujeme každoročně v jarním období. Starší jedince pak podle potřeby jednou za dva až tři roky. Před vysazením do čerstvého substrátu pečlivě odstraníme staré odumřelé kořeny, čímž rostliny podpoříme v růstu.