Co kontroluje NBÚ?

Jaké změny hlásit na NBÚ

změny v žádosti o vydání dokladu, v prohlášení o svéprávnosti, v prohlášení k osobnostní způsobilosti (např. léčba u psychiatra, péče psychologa, změna diagnózy, změna způsobu léčby – např. z ambulantní na ústavní, změna odborného zařízení) a v dotazníku.

Co to je bezpečnostní prověrka

Bezpečnostní prověrky se člení podle rozsahu utajení na vyhrazené (V), důvěrné (D), tajné (T), přísně tajné (PT). Dle platného zákona č. 412/2005 Sb. je možné žádat o provedení bezpečnostního řízení, které může mít dvojí formu přístupu k utajovaným informacím.

Kdo má bezpečnostní prověrku

Ad 2) Zvláštní přístup (§ 58 zákona)

K utajovaným informacím mají bez platného osvědčení fyzické osoby a poučení přístup prezident republiky, poslanci a senátoři Parlamentu, členové vlády, Veřejný ochránce práv a jeho zástupce, soudci a členové Nejvyššího kontrolního úřadu, včetně prezidenta a viceprezidenta.

Jak se získává bezpečnostní prověrka

Způsob a forma podání žádosti o vydání dokladu

Žádost lze podat osobně (možnost objednat se na tel. č. 257283225) v podatelně sídla Národního bezpečnostní úřadu (dále jen „Úřad“) v úředních hodinách, zaslat poštou nebo držitelem zvláštní poštovní licence na jeho adresu.

Jaké jsou stupně utajení

Utajovaná informace

Dělí se do čtyř stupňů: Vyhrazené, Důvěrné, Tajné a Přísně tajné.

Jak dlouho platí bezpečnostní prověrka

Doklad o bezpečnostní způsobilosti (dále jen „doklad“) je veřejnou listinou – vzor dokladu – zde. Platnost dokladu (§ 85 odst. 1 zákona) je 5 let od data vydání. Platnost dokladu zaniká (§ 85 odst.

Jak dlouho trvá bezpečnostní prověrka

lhůta pro provedení bezpečnostního řízení o vydání osvědčení fyzické osoby pro stupeň Důvěrné je 2 měsíce, Tajné 6 měsíců a Přísně tajné 9 měsíců.

Kde se ukládá utajovaná informace

(6) Utajovaná informace se ukládá v zabezpečené oblasti příslušné kategorie nebo vyšší a v ní popřípadě v trezoru, uzamykatelné skříni nebo jiné schránce za podmínek stanovených prováděcím právním předpisem.

Jak se ukládá utajovaná informace

(5) Utajovaná informace se eviduje v administrativních pomůckách určených prováděcím právním předpisem a způsobem tam stanoveným; to neplatí, pokud u podkladových materiálů stupně utajení Vyhrazené k utajované informaci stupně utajení Vyhrazené odpovědná osoba stanoví, že se neevidují.

Jak fungují bezpečnostní prověrky

Bezpečnostní prověrky, které ministerstvo požaduje po šéfech nemocnic, jsou na úrovni nejnižšího certifikátu NBÚ, tedy důvěrné. Před NBÚ se musí svléknout. Citlivá data zahrnují například to, zda jsou uživateli drog anebo patologickými gamblery. Pro účely NBÚ vyplní dotazník včetně údajů o své ekonomické situaci.

Co je to prověrka

Prověrka výpovědi na místě je kriminalistická metoda, při níž je srovnáván objektivní stav místa a souvisejících objektů s dříve učiněnou výpovědí vyslýchané osoby, přičemž tato osoba (dobrovolně) na místě zpravidla popíše a ukáže lokace, objekty a činnosti (demonstrace v případě nutnosti) spojené s vyšetřovanou …

Co dělá Narodni bezpecnostni urad

provádí certifikace technického prostředku, informačního systému, kryptografického prostředku, kryptografického pracoviště a stínící komory, zajišťuje výzkum, vývoj a výrobu národních kryptografických prostředků, vyvíjí a schvaluje národní šifrové algoritmy a vytváří národní politiku kryptografické ochrany.

Jak dlouho trva proverka

Bezpečnostní prověrka

Může mít čtyři stupně, vyhrazené, důvěrné, tajné a přísně tajné. Ta nejpřísnější trvá ze zákona až 9 měsíců, v praxi ale řízení trvají obvykle kratší dobu. Například lhůta na stupeň tajné je 6 měsíců, 50 % prověrek je ale ukončeno do tří měsíců a celkem 68 % do 4 měsíců.

Jak probiha bezpečnostní prověrka

Při tomto ověřování Úřad vychází nejen z údajů od účastníka řízení, ale také z informací, které si vyžádal od příslušných orgánů státu, právnických nebo podnikajících fyzických osob. Důležitými úkony, které lze v průběhu řízení využít, jsou dále výslech svědka, pohovor s účastníkem řízení a ustanovení znalce.