Co koupit pro želvu?

Co nesmí jíst želva

Nevyhovující zdroje vápníku: rajče, broskev, salát, okurka, jahody, brokolice, meruňky, růžičková kapusta, květák, chřest, řepa, banán, švestky. Tyto potraviny se musí vždy poprášit doplňkem vápníku a neměly by sloužit jako hlavní zdroj krmení.

Co může jíst želva

Doma předkládejte želvě co nejpestřejší výběr zeleniny a ovoce, trávu, listy, květy – nejvhodnější je pampeliška, jetel nebo vojtěška. Můžete občas zkusit i vařenou rýži, nejlépe neloupanou. Ovoce s vysokým obsahem cukrů raději omezte.

Jak se pozná že má želva nedostatek vápníku

Vápník se jim může dodávat již v kupované potravě, nemusíte mít strach, že by se jím želva předávkovala. Přebytečné množství tělem totiž přirozeně vyloučí. Nedostatek vápníku může časem vést k měknutí krunýře, nerovnoměrnému růstu, případně k deformaci čelisti zvířete.

Jak uklidnit želvu

Pokud želvu koupete, vkládejte ji do vody velice pomalu. Buďte celou dobu její koupele poblíž, aby na vás viděla. Pomůže jí to se ve vodě uvolnit a uklidnit.

Jak často pije želva

Žerou v průběhu celého dne. Vodu měníme dle potřeby, každý den či obden. Většina evropských želv skoro každý den pije. Zhruba 1x týdně bychom měli do krmení přidávat také vápník (př.

Jak často se krmí želva

Živočišná strava se nemusí podávat každý den, pokud nechováte malé želvy mladší než 1 rok. Dospělé želvy by měly být krmeny živočišnou potravou přibližně dvakrát týdně a mladá zvířata každé dva dny.

Jak si hrát s želvou

Všechny želvičky lozí po čtyřech nebo klečí na zemi (nesmí ležet!) a lovci se je snaží převrátit na záda. Převrácená želva se stává lovcem. Kdo zbyde nakonec, vyhrál. U nás tato hra je velmi oblíbena a vetšinou se to zvrhne v takovou melu a vyhraje nejaký silný kluk.

Co znamená když želva píská

Pravděpodobně má něco v nosních dírkách. Zkuste ho vykoupat a popřípadě vyčistit nosní dírky. Nejlépe tupou stranou větší jehly na šití.

Co se stane když želvě praskne krunýř

Poranění krunýře želvy

Většina želv to přežije a památky na to jsou různě deformované a vyštípané krunýře. V domácím prostředí toto odpadá, ale jsou zde jiná rizika a to nejčastější příčinou je poranění od psů kde rozsah záleží na velikosti psa.

Jak poznam že želva umira

Postup jak to zjistit je následující – vezmeme želvu do svislé polohy hlavou nahoru a systematicky ji překlápíme střídavě doprava a doleva ve smyslu kyvadla. Pokud hlava želvě blimbá uvolněně a kopíruje pohyb ze strany na stranu, jde pravděpodobně opět o uhynulou želvu nebo jedince těsně před úhynem.

Jak se pozná spokojená želva

Pokud je želva pod lampičkou, pak se tímto pohybem nahřívá. Zdvihá se totiž co nejblíže ke světlu, aby se mohla hezky prohřát. Pokud se želva projevuje tímto způsobem, je naprosto spokojená a cítí se v bezpečí.

Proč se želvy zahrabávají

Suchozemské želvy proto s vodou velmi dobře hospodaří – většinu jí získávají z potravy. Za suchého a teplého počasí se zahrabávají do substrátu alespoň tak, aby měkké části těla byly co nejvíce ve vlhku pod povrchem půdy.

Jaké ovoce může želva

Ovoce dáváme jen občas jako pamlsek kvůli vyššímu obsahu cukru. Vhodný je meloun, borůvky a jablka. Jako zpestření ocení květy lučních rostlin, přidávat můžeme také jemnější seno. Granulemi pro suchozemské želvy můžeme přikrmovat jednou za čas, nicméně pro želvu je nejvhodnější její přirozená potrava.

Jak slyší želvy

Sluch:Ušní boltec chybí. Bubínek leží,často jako viditelný kruhový terčík,někdy ale také zakrytý šupinami,za očima po stranách hlavy. Želvy lépe rozeznávají hlubší tony. Registrují také chvění půdy(kroky,spadlý kámen),a to tak,že se chvění přes nohy a krunýř přenáší do vnitřního ucha.

Jak zařídit terárium pro želvy

Terárium má být shora alespoň z poloviny otevřeno, aby byla zajištěna výměna vzduchu. Může mít tedy podobu akvária s výškou asi 20- 25 cm , jehož nejméně 3 strany budou neprůhledné. Terárium může také tvořit dřevěná podlážka potažená linoleem a neprůhledná ohrádka ze dřeva ošetřeného proti vlhkosti.

Jak často kadí želvy

Základem je samozřejmě správný přísun potravy viz článek Potrava. Želvy vylučují zpravidla každý den, ale ani zhruba 5-ti denní „přestávka“ neznamená problém. V období pasivity může být vylučování ještě méně četné. Žely vylučují jak trus, tak močovinu.

Čím mazat želvě krunýř

Pro zvýšení péče jim lze pak do krunýře, ale ne do kůže na nohách či hlavě, vmasírovat trochu jedlého oleje, nebo Indulony, což způsobí rozjasnění barev krunýře. Kosmetické přípravky ale želvě škodí. Koupat bychom měli i suchozemské želvy chované v zahradách, hlavně v teplých dnech nad 25°C.

Jak poznat že je želva spokojená

Pokud je želva pod lampičkou, pak se tímto pohybem nahřívá. Zdvihá se totiž co nejblíže ke světlu, aby se mohla hezky prohřát. Pokud se želva projevuje tímto způsobem, je naprosto spokojená a cítí se v bezpečí.

Co potřebuje želva do terária

Podloží v teráriu kombinujte

Je dobré zkombinovat dva druhy substrátu a vytvořit želvě kopcovitý terén. Použijte substrát z kokosových vláken, písek, hobliny nebo dřevěnou vlnu. Nejvhodnější je smísit písek v poměru 1:1 se zeminou, přičemž tento substrát pohlcuje vlhkost a želva se v něm může přehrabovat.

Jaká je nejlepší podestýlka pro želvu

Nejlepší podestýlka pro suchozemské želvy jsou hobliny, ať už slisované do kvádru nebo v sypkém stavu. Měly by být odprašněné a sterilizované sušením při teplotě nad 150° C.

Jak želvy slyší

I když se zdá, že želva postrádá snad všechny smysly, je to omyl. Má výborně vyvinutý čich, který ji spolehlivě dovede jak k potravě, tak k pohlavně žádoucímu partnerovi, a také zrak, především do dálky. Překvapivě želva i slyší, byť mnohem lépe rozeznává hlubší tóny, takže se vyplatí mluvit na ně hlubším hlasem.

Jak dlouho žije želva domácí

Jak dlouho želvy žijí a jakou péči potřebují Pokud uvažujete o pořízení želvy jako domácího mazlíčka, měli byste si uvědomit, že menší želvy mohou žít až 70 let a středně velké až 120 let.

Kdy dát vodní želvy domů

Nechejte želvu ve výběhu až do doby, kdy denní teploty klesnou trvale pod 20 °C. To bývá většinou v 1. polovině října. Pokud bude předpověď hlásit noční mrazíky, zavřete ji do domečku, nebo ji na noc přemístěte do chladného místa v domě.

Jak je chytrá želva

Želvy nemají hipokampus, který je zodpovědný za krátkodobé uchovávání informací a prostorové vnímání, takže jejich schopnost učit se nové věci je takovou malou neznámou. Mají však dobré barevné vidění a jídlo je pro ně skvělou motivací, což se hodí ke studiu jejich chování.

Jaká je nejstarší želva

Želva Harriet (cca 1830 – 23. června 2006) byla samice želvy sloní (Geochelone nigra), podle Guinnessovy knihy rekordů nejstarší želva světa. Z historických dokumentů se zdá být pravděpodobné, že Harriet v roce 1835 sebral jako pětileté mládě na Galapágách vědec Charles Darwin v rámci svého výzkumu evoluce.