Co léčí bez?

Na co je dobrý bez

Černý bez patří do každé lékárničky!

Čaj z černého bezu je pohlazením po duši a má blahodárné účinky i pro váš organismus. Může přinést úlevu při bolestech v krku, alergické i klasické rýmě, kašli a zánětu dutin nebo nachlazení. Doporučuje se i při problémech s nespavostí a také i při cévních chorobách.
Archiv

Co léčí bezový květ

Léčivé účinky květů černého bezunachlazeníhorečka.chřipka.záněty močových cest.je potopudný a močopudnýzahlenění a kašel.žaludeční koliky.ledvinové potíže.
Archiv

Na co je dobrý bezinkový likér

Bezinky pomáhají při zánětu nervů, včetně trojklaného, při neuralgii, ischiasu, bolestech páteře, bolesti zubů, migréně, ulevují při revmatismu a dně, posilují imunitu, a dokonce mírní hypertenzi. Nebuďte při sběru ale hladoví, většinu bobulí nechte ptáčkům, zaslouží si je víc než my lidé.

Na co je sušený bez

Sušené bezinky jsou bezvadná první pomoc při migréně, nachlazení, silném průjmu, bolestech, zánětech a mnoha dalších potížích. Můžete z nich udělat čaj, kloktadlo nebo je rozmixovat a používat preventivně jako superfoods. Hodí se na dezerty, kaše nebo do koktejlů a smoothies. Nám chutnají i samotné sušené plody.

Jak dlouho louhovat bezový čaj

Jak si ho připravit: Do šálku nasypte dvě lžičky sušeného bezového květu, zalijte vroucí vodou a nechte 10 minut louhovat. Následně nálev sceďte. Bezový čaj má tu výhodu, že není nutné ho nijak doslazovat – černý bez má sám o sobě velice sladkou příchuť.

Co léčí Černý bez

I listy černého bezu jsou léčivé

Vhodné je také nasušit si i bezové listy – výluh z nich je močopudný a čistí krev. Výluh z listu bezu černého pomáhá odvodňovat organismus, je mírně projímavý a pomáhá při detoxikaci a také při zánětech močového ústrojí.

Jak dlouho louhovat bez

Přikryjte čistou utěrkou a nechte louhovat alespoň 48 hodin, někdo doporučuje 3 až 5 dní. Květy by měly pustit to nejlepší, co skrývají – vůni a chuť – do cukrového roztoku za významné pomoci citronů a kyseliny citronové. Kontrolujte, zda jsou květy ponořené, občas zamíchejte a citrony lehce mačkejte.

Jak užívat bezinkový likér

Jak často užívat

K léčbě se užívá jedna malá sklenka bezinkového likéru denně před spaním. Někdo likér miluje vychlazený s kostkou ledu, jiní preferují pokojovou teplotu. Připravte si i další léčivé nápoje. O bylinkách a plodech podzimu, které mají blahý vliv na lidské zdraví a imunitu, jsme psali zde.

Co udělat z bezinek

Plody bezinky obsahují vitaminy B, C, glykosidy, antokyan, karoteny a organické kyseliny. Z bezinek můžete vyrobit sirup, víno, likér, marmeládu nebo čaj. Šťáva z plodů bezinky pomáhá zejména při léčbě migrén, nervových chorob a při zánětu trojklanného nervu.

Co léčí černý bez

I listy černého bezu jsou léčivé

Vhodné je také nasušit si i bezové listy – výluh z nich je močopudný a čistí krev. Výluh z listu bezu černého pomáhá odvodňovat organismus, je mírně projímavý a pomáhá při detoxikaci a také při zánětech močového ústrojí.

Co všechno se dá udělat z bezu

Světle žlutá květenství černého bezu patří k nejdostupnějším a nejchutnějším bylinkám. Čaje, šťávy a sirupy můžeme pít jako osvěžující nápoje, ale stejně tak je používat proti nachlazení či horečce. Zajímavé využití mají také plody – černé peckovičky, které jsou plné temně purpurové šťávy.

Jak dlouho vydrží Bezová šťáva

Čerstvá šťáva vydrží 7–10 dní. Životnost můžem prodloužit zavařením při 70 °C nebo zmrazením. Takto vydrží celý rok. Hlavně děti ji milují.

Na co jsou bezinky

Nasušený bezový květ se využívá pro přípravu nálevů, které je vhodné podávat při nachlazení a kašli a také během pocení. Výluhem z bezových květů lze také léčit pleť trpící na akné. Bezové čaje podávejte také při zánětech močových cest, při nadýmání a nervových zánětech.

Kdy jsou zrale bezinky

Kdy bezinky sbírat

Plody černého bezu začínají dozrávat koncem srpna, ve vyšších a chladnějších oblastech je můžete sbírat ještě i začátkem října. Je dobré si počkat, až jsou celé hrozny bobulek dozrálé a plné šťávy.

Co s plody bezu

Jak bezinky zpracovat

Zelené bobule odstraňte. „Ze střapců bobulky očesávám vidličkou, lze také borůvkovým hřebenem,“ radí Alena Hamplová. Dají se zpracovat různě. V domácích podmínkách lze vyrobit marmeládu, džem, sirup, šťávu, likér nebo víno, ale je možné plody nasušit také na čaj.

Kdy Odkvétá bez

„Před lípou smekni, před bezem klekni,“ říká jedno staré české přísloví. Doslova před pár dny začala tato oblíbená léčivka kvést, ideální doba pro její sběr začíná koncem května a končí na přelomu června a července, tak neváhejte a vyrazte do přírody, která nabízí náruče voňavých nažloutlých květů.

Jak dlouho nechat louhovat bez

Přikryjte čistou utěrkou a nechte louhovat alespoň 48 hodin, někdo doporučuje 3 až 5 dní. Květy by měly pustit to nejlepší, co skrývají – vůni a chuť – do cukrového roztoku za významné pomoci citronů a kyseliny citronové. Kontrolujte, zda jsou květy ponořené, občas zamíchejte a citrony lehce mačkejte.

Jak udělat domácí bezový sirup

Květy bezu omyjeme a bez stonků je vložíme do velké sklenice. Přidáme cukr a zalijeme vše chladnou, ale převařenou vodou. Směs promícháme a necháme ji 48 hodin louhovat, poté ji přecedíme přes jemné plátýnko a přidáme kyselinu citronovou, kterou necháme v sirupu rozpustit. Celá příprava probíhá zastudena.

Co se dá delat z bezu

Z květů či plodů černého bezu se připravuje nespočet léčivých a navíc i chuťově lahodných receptů. Oblíbená jsou jeho žlutavá květenství, která se suší na léčivý čaj (výtečný při nachlazení!), připravují se z nich chutné a vonné šťávy a sirupy nebo se třeba obalená v těstíčku smaží.

Na co je dobrý čaj z černého bezu

Bylinný čaj z květů černého bezu podporuje vylučování a pročištění těla. Navíc napomáhá normálnímu fungování močových cest.

Kam zasadit bez

Kde roste a kam ho vysadit

Bezu se daří v živinami dobře zásobené půdě. Najdete ho všude tam, kde je dostatek, a někdy dokonce i přebytek, dusíku. Ideálním stanovištěm jsou okraje cest, stará hnojiště, okrajové části pastvin nebo třeba kamenité meze mezi poli.

Co se dá dělat z bezu

Bezinky totiž nejen dobře chutnají, ale také intenzivně léčí všechny možné neduhy.Bezinkový čaj na bolesti nervového původu.Sušené plody bezinek zastaví průjem.Bezinkové kloktadlo na bolest v krku a afty.Bezinková šťáva.Sladký bezinkový rozvar – skvělá náplň do dezertůBezinková marmeláda.Bezinkový kompot a pudink.

Jak se dělá bezinkový likér

Bezinky otrhejte a omyté bobulky vložte do hrnce.

Vařte dalších pět minut, poté sundejte z plotýnky a nechte zcela vychladnout. Až to bude vychladlé, přidejte rum, promíchejte a plňte do čistých suchých sklenic, ideálně vytvářených. Likér uchovávejte v ledničce, pokud ho dřív nevypijete, vydrží v ní rok určitě.

Jak dlouho vydrží sirup z bezu

Neotevřený vydrží sirup až 365 dní, po otevření skladujte v ledničce maximálně týden.

Kdy sbírat bezový květ

Sběr, sušení, uskladnění: květ za suchého počasí v květnu a červnu. Sbírají se i plody bez stopek v srpnu-září-říjnu. Nejlepší je sbírat je několik dnů po dešti.