Na co je dobrý sléz
Doporučuje se při zánětu průdušek, hrtanu, mandlí, při silném chrapotu, kašli, pří zahlenění plic a pří suchu v ústech. Sléz se dále používá na výplachy očí, na rány, suchou pokožku, vředy, otoky nohou a rukou při zlomeninách nebo při zánětu cév (obklady a koupele).
Archiv
Kdy sbírat sléz
Jak: Listy sklízíme dvakrát během vegetačního období. Poprvé před rozkvětem rostliny a podruhé jakmile rostlina znovu obroste. Odštipujeme jen mladé, světle zelené listy. Květy odštipujeme každý den v době plného rozkvětu.
Jak voní sléz
Vyšší vytrvalá bylina, roztroušeně rostoucí na suchých lukách, v křovinách, na železničních náspech a při okrajích cest. Květy bývají někdy bílé. Rostlina voní pižmem.
Kdy vysévat sléz
Způsob pěstování: sléz se pěstuje jako jednoletá rostlina a to dvojím způsobem – buď přímým jarním výsevem nebo z předpěstovaných sazenic. Nejvýhodnější doba pro výsev slézu je březen nebo duben. Vysévat můžeme buď do hnízd nebo do řádků. Jedna z výhod výsevu do hnízd je malá spotřeba osiva (15 g na 1ar).
Jak vařit čaj ze slézu
Čaj ze slézových květů připravujeme nejlépe studenou macerací, kdy večer hrstku sušených květů přelijeme 1/2 l studené vody, dobře zamícháme a už můžeme vidět, jak pouští krásně sytou inkoustovou barvu…, necháme stát do rána, kdy vše jen zahřejeme tak, aby bylo teplé, scedíme a užíváme k pití, popř. ke kloktání.
Jak vypadá Slez
Sléz lesní je dvouletá bylinka či trvalka z čeledi slézovité vytváří v prvním roce přízemní růžici, v druhém roce vyhání větvenou lodyhu o výšce až 1,5 metru. Lodyha nese na dlouhých řapících tří- až sedmiklané listy se zubatými okraji. Sléz kvete od června do října fialově, růžově, výjimečně bíle.
Jak vypadá sléz
Sléz lesní je dvouletá bylinka či trvalka z čeledi slézovité vytváří v prvním roce přízemní růžici, v druhém roce vyhání větvenou lodyhu o výšce až 1,5 metru. Lodyha nese na dlouhých řapících tří- až sedmiklané listy se zubatými okraji. Sléz kvete od června do října fialově, růžově, výjimečně bíle.
Jak sušit sléz
Květy slézu maurského sušíme ve stínu nebo umělým teplem do 40 °C. Správně usušený květ při dotyku šustí. Listy sušíme teplem přirozeným nebo umělým do 40 °C. Listy i květy skladujeme v polypropylenových nebo papírových obalech.
Na co je svízel
Jako léčivá rostlina je svízel využíván především v urologii, v podobě čaje má očistné účinky na ledviny, játra a slinivku, lymfatický systém, působí močopudně. Snižuje chuť k jídlu, proto ho lze použít při léčbě obezity. Ve formě vnitřní i vnější působí proti revmatu.
Na co je Slézový čaj
Megafyt Slézový květ je chutný sypaný bylinný čaj. Sléz přispívá k normální činnosti krku, hltanu a dýchacích cest, k normálnímu trávení a normální funkci střevního traktu.
Co je to Sléz
Sléz (Malva) je rod rostlin z čeledi slézovitých. Zahrnuje asi 30 druhů, rozšířených zejména ve Středomoří a Asii. Slézy jsou byliny nebo keře se střídavými dlanitými listy a často s nápadnými květy. V České republice roste pět druhů slézu, některé další druhy jsou pěstovány jako okrasné rostliny.
Kde roste sléz
Stanoviště: Rostlině se dobře daří ve vlhkých vápnitých půdách s dostatkem světla a dobrou propustností. Roste podél cest, v příkopech, na polích, zahradách, pastvinách, rumištích, železničních náspech nebo na loukách. Výskyt: V ČR je sléz hojně rozšířen, nejvíce jsou pokryty pahorkatiny a podhorské oblasti.
Na co se používá Šalvěj lékařská
Zevně se šalvějový odvar používá jako kloktadlo při zánětech ústní dutiny, problémech s dásněmi, zápachu z úst nebo po chirurgických zákrocích v dutině ústní včetně trhání zubů. Odvar ze šalvěje lze použít také k obkladům na rány na kůži. Rozdrcený čerstvý list zklidní a dezinfikuje místo po bodnutí hmyzem.
Jak sušit svízel
Sušit ji musíme rychle při maximální teplotě 35 °C. Přirozeným teplem ji sušíme ve vzdušné a suché místnosti a při sušení ji obracíme. Dobře usušená rostlina má hořce kořenitou chuť a voní kumarinem. Skladujeme ji v dobře uzavřených vzduchotěsných tmavých sklenicích.
Jak je zdravá svízel Syřišťová
Svízel syřišťový se využívá především v urologii, protože je značně močopudný. S úspěchem jej lze využít i v léčbě proti otylosti, jelikož snižuje chuť k jídlu. Patří také k nejúčinnějším léčivům dutiny ústí – žvýkáme buď čerstvou bylinu nebo spařenou suchou drogu.
Proč děti nesmí šalvěj
Díky obsahu thujonu by teoreticky šalvěj mohla vyvolat u citlivých lidí křeče, proto se nedoporučuje například epileptikům. Šalvěj není vhodná ani pro těhotné, kojící ženy a malé děti.
Jak dlouho pít šalvěj
Šalvějový čaj se obvykle užívá po omezenou dobu, aby se minimalizovaly možné vedlejší účinky. Doporučená délka užívání se může lišit v závislosti na zdravotním stavu a individuálních potřebách. Většinou se doporučuje nepřekračovat dvoutýdenní kúru.
Na co je dobrý svízel
Odvarem ze svízele lze kloktat při problémech se štítnou žlázou, při obrně hlasivek či rakovině jazyka. Čaj působí proti vodnatelnosti, chudokrevnosti a při píchání v boku. Svízel má též vynikající účinky v oblasti kosmetiky.
Jak vypadá svízel
Popis: Jednoletá, až 150 cm vysoká bylina s dlouhou, přímou či popínavou, větvenou, čtyřhrannou lodyhou, porostlou tuhými háčkovitými chlupy. Kořen kůlovitý, jednoduchý. Listy: Na chlupaté lodyze uspořádané po 5 až 7 v přeslenech, kopinaté, zúžené do špičky, na líci chlupaté, na rubu lysé a žilnaté.
Na co pomaha šalvěj
Zevně se šalvějový odvar používá jako kloktadlo při zánětech ústní dutiny, problémech s dásněmi, zápachu z úst nebo po chirurgických zákrocích v dutině ústní včetně trhání zubů. Odvar ze šalvěje lze použít také k obkladům na rány na kůži. Rozdrcený čerstvý list zklidní a dezinfikuje místo po bodnutí hmyzem.
Jak často pít šalvějový čaj
Jak použít šalvěj
Po scezení se kloktá vlažným nálevem 3 x denně. Ke kloktání můžeme využít také již předem vyrobený šalvějový extrakt, který naředíme dle doporučení výrobce. Šalvějový čaj – 1 čajová lžička se zalije 250 ml vroucí vody a nechá se 10 minut vyluhovat. Po scezení se pijí 1 – 3 šálky za den.
Jak se zbavit svízele
Nejspolehlivější účinek na svízel přítulu a nejvyšší selektivitu vykazuje stále Starane 250 EC. Vedle spolehlivosti se tento herbicid vyznačuje i rychlostí účinku.
Jak často se může pít šalvějový čaj
Běžné denní doporučené množství šalvěje nepřekračuje 3 šálky odvaru.
Co použít místo roundupu
V Evropě má zákaz. Na americkém trhu se jmenuje se Phydura. Je to širokospektrální herbicid, který pracuje na biologické bázi.
Co proti Svlačci
Pro hubení svlačce je důležité, abychom jej co nejčastěji z pozemku odstraňovali v průběhu celé vegetační sezóny. Průběžné odstraňování nových výhonků rostliny výrazně oslabí, ale konečná likvidace může trvat i několik let. Při podzimním či zimním rytí není dobré nechávat v půdě zbytky kořenového systému.