Co léčí včelí jed?

Jak dlouho působí včelí jed

Svépomoc obecně Většině lidí bodnutí včelou nevadí. Mají sice 2 až 3 dny mírný otok, ale to není alergie je to běžná reakce organizmu na včelí jed.

Jak se získává včelí jed

Včelí jed je produkován jedotvornou žlázou včelých dělnic. Včelí jed je do "včelího nepřítele" vpravován pomocí žihadla. Včelí jed produkuje také včelí matka, ale ta jej používá pouze v souboji s jinou matkou.
ArchivPodobné

Co obsahuje včelí bodnutí

Složení jedu

Melittin je bezbarvá látka, která má příjemnou vůni. Včelí jed účinkuje na nervovou soustavu, snižuje krevní tlak, rozkládá červené krvinky. Může způsobit i šok a hořečnatý stav. V místě včelího bodnutí vzniká otok za přítomnosti ostré bolesti.

Co na píchnutí včely

Místo omyjte pod tekoucí studenou vodou. Můžete jej chladit namočeným kapesníkem nebo ledem nebo dle receptů našich babiček přiložit rozkrojenou cibuli či octový obklad. Nověji se používají různé gely, např. Fenistil gel, Psilo-balsám apod., které jsou běžně dostupné v lékárnách.
Archiv

Kdy jsou včely agresivní

Agresivnější bývají včely v letních měsících, kdy ubývá nektaru a medovice a včely je hledají. Nejvíce se včely slétají na sladké věci, např. lízátko je pro ně velkým lákadlem. Není pro ně však lákadlem jen sladké, ale i chlupaté, tmavé a zapáchající.

Jaký je rozdíl mezi vosou a včelou

Rozdíl mezi včelou a vosou je například v tom, že vosa je mnohem větší a silnější. Zároveň mají také tvrdé tělo, takže je včely nemohou píchnout žihadlem. Některé druhy včel si však vyvinuly obranný systém proti vosám, který ale funguje jen tehdy, když úl napadne jen jedna vosa.

Co obsahuje vosí jed

Polypeptidy ve vosím jedu nacházíme dva druhy polypeptidů – kininy a mastoparany. Tyto látky mají silný vazodilatační účinek a na krevní kapiláry působí tak, že kapilární stěny ztrácejí svou integritu. Vytváří se silné otoky a je vnímána lokální bolest.

Jaké jsou včelí produkty

Dalším široce rozšířeným, ale obecně už méně známým, je propolis, pryskyřičná látka s desinfekčími účinky. Dalšími včelími výrobky jsou také pyl, mateří kašička, vosk a včelí jed. Pravými produkty včel jsou pouze vosk a jed, ostatní látky sice získáváme od včel, ale jejich původ je rostlinný.

Jak dlouho bolí včelí bodnutí

Může se jednat o reakci normální nebo reakci alergickou, která již zpravidla vyžaduje lékařský zásah. Za normální reakci je považována bolest v místě vpichu, svědění, zarudnutí a otok. Po několika hodinách potíže (včetně otoku) ustupují.

Kdy útočí včely

Nejlepší rada při setkání s usazeným včelím rojem je nechat jej v klidu. Včely se shlukují kolem odpočívající matky, zatímco se na cestu vydávají pátrači, kteří hledají vhodné místo pro nové hnízdo. Roj vyčkává a zpravidla druhý den opět kolem poledne odletí. „Stačí si jich zkrátka nevšímat.

Jak uklidnit včely

Apisol je zvláště užitečný pro uklidnění včel, když je přidána matka, když se slučují roje a když vypukne loupež. Na ochranu před včelím bodnutím se ruce a obličej potírají Apisolem. Složení alkohol, voda, přírodní oleje.

Proč se Vykuřuje včely

Jednoduše řečeno včelařský dýmák slouží k vykuřování, uklidnění, včel, tedy hlavně k ochraně samotného včelaře, pokud potřebuje vykonat na úlech určitou práci, stočit sesbíraný med nebo jen zkontrolovat královnu matku nebo ji označit značící tužkou.

Co je jedovatější včela nebo vosa

Zatímco včely jsou nejaktivnější na jaře a na začátku léta, sršni a vosy spíše později, tedy v létě a na podzim. Vosa sice může bodnout opakovaně, její jed je ale zhruba 2krát méně toxický než ten včelí a také ho do rány vpraví podstatně méně.

Co je horší vosa nebo sršeň

Přestože sršní bodnutí je bolestivější než vosí, ve skutečnosti sršní žihadlo obsahuje až 50 krát méně jedu než to vosí! Takže zasažené místo sice oteče, zrudne a nepříjemně svědí, většinou se ale není čeho obávat. Stačí otok průběžně ledovat, a pokud se neobjeví další komplikace, nemusíte volat lékařskou pomoc.

Co nám dávají včely

Včela nám „dává“ med, pyl, vosk, mateří kaši, propolis …

Jak jsou včely užitečné

Význam včel nespočívá jen v tom, že produkují biologicky cenné a lidskému zdraví prospěšné látky – med, pyl, propolis, mateří kašičku, včelí jed a vosk, ale hlavně v tom, že monitorují kvalitu životního prostředí a zabezpečují až z 97 % opylení kulturních plodin a volně rostoucí vegetace.

Jak na odpudit včely

Kromě hřebíčku se prý dají použít i jiné éterické oleje – Tea Tree, Eukalyptus citriodora, Citronela nebo Pačuli. Kromě včel odpuzuje extrakt i další hmyz, třeba klíšťata.

Čím se Vykuřují včely

Stejně jako auta nejede bez benzínu nebo nafty, tak i dýmák, kterým se vykuřují včely potřebuje ke svému nastartování palivo. Uvnitř dýmáku se nejčastěji spaluje tzv. troud, který vydrží hořet až 20 min, má nasládnou vůni a vytváří vlažný až studený dým, takže žádné zapálení dřevěných úlů nebo popálení včelaře nehrozí.

Jak včely zabiji sršně

V létě a brzy na podzim napadají jejich úly. Dospělé jedince zabijí tím, že jim ostrými čelistmi ukousnou hlavu, pak spořádají jejich larvy a kukly. Jedno včelstvo dokážou zdecimovat v řádu hodin, a to tempem jedna mrtvá včela za asi 14 vteřin. Včely v Japonsku se ale naučily sršním bránit.

Kdo má nejsilnejsi jed

1. Hadi: Plíživá smrt. Za nejjedovatějšího hada světa se považuje australský tajpan (Oxyurans scutellatus), jehož jed usmrtí dospělého člověka někdy již za pár minut. Naštěstí je velice plachý a obývá málo osídlené australské vnitrozemí, takže ke střetu s člověkem dochází jen zřídka.

Co sbírají včely

Navštěvují její květy a při sběru nektaru sbírají z květů zároveň pylová zrna na rousky zadních párů nožiček. Přenáší tak na svém těle pyl z květu na květ a z prašníku na pestík, čímž provádějí opylení u hmyzosnubných rostlin, tedy rostlin závislých na opylovačích, kdy včely tvoří přibližně 80 %.

Co by nebylo bez včel

Jen díky včelám máme velké množství zeleniny a ovoce, ale i některé druhy ořechů, oleje a další produkty. Ze 100 druhů rostlin, které tvoří 90 % světové produkce potravin, jich včely opylují většinu! Některé plodiny by bez včel zcela zmizely, například kakao, káva nebo vanilka.

Co odpudí včely

Pokud byste se chtěli přeci jen před nimi více ochránit, doporučují včelaři malý trik. A to natřít se vodou s několika kapkami hřebíčkového oleje, která včely odpuzuje. Éterický olej je možné koupit v lékárnách nebo prodejnách s aromaterapií. Hřebíček si ale můžete podle Miloše Vondrušky vyluhovat v lihu i doma.

Jak odlákat včely

V horkých letních dnech, kdy vyschnou veškeré louže, vlhká místa v blízkosti úlů, a není snůžka, včely hledají alternativní zdroje vody. Vodu potřebují pro udržení teploty v úlu, tedy proto, aby přežily. Řešením pak bývá umístění napáječky v blízkostí úlů. Postačí také nádoba, ze které pozvolna vytéká voda.

Jak poznat vosu od včely

Rozdíl mezi včelou a vosou je například v tom, že vosa je mnohem větší a silnější. Zároveň mají také tvrdé tělo, takže je včely nemohou píchnout žihadlem. Některé druhy včel si však vyvinuly obranný systém proti vosám, který ale funguje jen tehdy, když úl napadne jen jedna vosa.