Jak poznat smrk napadený kůrovcem
Lesníci zavrtaného kůrovce poznají podle takzvaných drtinek, což jsou drobné piliny, které padají ze zhruba milimetr velkého otvoru, jímž se brouk do stromu dostal, a zachytávají se za šupinami kůry a na patě stromu.
Archiv
Jak se bránit proti kůrovci
Desatero ochrany lesaOdstraňujte pro kůrovce atraktivní dřívíDůsledně vyhledávejte a těžte napadené stromy.Zredukujte stav kůrovců při jarním rojeníKombinujte metody asanace.Eliminujte kůrovce na skládkách.Nenechávejte napadené dříví v lese.Dočišťujte ohniska žíru.Neplýtvejte kapacitami a energií
Jak škodí kůrovec
Tento brouk, kterého u nás žije přes sto druhů, má ještě radši stromy listnaté. Nejvíce aktuálně kůrovci škodí jilmům. Zabíjí je tak, že na ně přenesou parazitické houby. Konkrétní druh houby, která ničí ořešáky, objevili odborníci z Mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR.
Jaké jsou způsoby boje při přemnožení kůrovců v lesích
Hlavní preventivní opatření spočívá v od- straňování atraktivního materiálu vhodného k rozmnožování kůrovců. Jde především o včasné zpracování polomového dříví a od- stranění dříví z těžby z lesních porostů před výletem brouků první generace, tj. do konce května běžného roku.
Archiv
Jak vypadá strom napadený kůrovcem
Jde o drobné pilinky připomínající mletou kávu, které vyhrnují kůrovci z požerků. Drtinky padají na zem a je možné je nalézt u paty stromu, např. v pavučinách nebo na bylinném podrostu. Hustě napadené stromy mívají patu kmene pokrytou vrstvou drtinek až o síle několika cm.
Co napadá kůrovec
Většinou se v současné době pod pojmem kůrovec myslí převážně druh lýkožrout smrkový, který napadá přednostně smrk, ale pokud je přemnožen a smrk v okolí není v dosahu, je schopen napadnout a zahubit i borovici lesní, vejmutovku, kleč, modřín, nalezen byl i na douglasce.
Co žere kůrovce
Agresivní kůrovci jsou druhy, které se živí lýkem a dřevem stromu. V napadeném stromě musí odolat ochranným opatřením stromu – ten totiž produkuje nejrůznější chemické látky, aby kůrovce zahubil: terpenoidy, fenolické sloučeniny, pryskyřici.
Které stromy napadá kůrovec
Většinou se v současné době pod pojmem kůrovec myslí převážně druh lýkožrout smrkový, který napadá přednostně smrk, ale pokud je přemnožen a smrk v okolí není v dosahu, je schopen napadnout a zahubit i borovici lesní, vejmutovku, kleč, modřín, nalezen byl i na douglasce.
Co ničí stromy
Jejich typickými představiteli jsou např. mezi brouky lýkožrout smrkový, či mezi motýli bekyně mniška. Lesy v českých zemích jsou v posledních staletích velmi silně pozměně- né člověkem, zejména pak jejich dřevinná skladba.
Jak daleko doletí kůrovec
Jak daleko kůrovec doletí Vlastní silou v laboratoři dokáží lýkožrouti smrkoví doletět až dvě desítky kilometrů.
Jak přezimuje kůrovec
V zimě lýkožrout smrkový (kterému se často říká jednoduše „kůrovec“, byť není jediným druhem podčeledi kůrovci) nelétá, přezimuje ukrytý v kůře stromů. Právě oloupanou kůru použil entomolog pro svůj výzkum, konkrétně šlo o osm kubických metrů materiálu.
Jak se šíří kůrovec
Kůrovec je celkem dobrý letec, je schopen uletět i kilometry. Většinou ale nemusí letět daleko, protože zdroj potravy najde ve svém okolí. V současnosti se může šířit i z neasanovaného kůrovcového dříví, které si nakoupíte a dovezete z lesa.
Co s Kůrovcovým dřevem
Pokud se stane, že se kůrovec přemnoží, na jeho zkázonosné dílo je smutný pohled. Usychající stromy, následně lesy, nebo dokonce celé lokality. Pokud se kůrovčí invazi nepodaří včas zastavit, je nutné dřevo napadené kůrovcem ihned vytěžit, oloupat kůru, dřevo co nejdříve zpracovat a zabránit tak dalšímu šíření.
Jak poznat napadený strom kůrovcem
Pokud je strom napaden při jarním rojení, jehlice postupně žloutnou, během léta reznou a v listopadu opadávají. Pokud je strom napaden ještě další generací, zůstávají jehlice žluté až do příštího jara, kdy reznou a do léta opadávají.
Jací škůdci mohou napadnout jedli
Podle vyhlášky č. 101/1997 Sb. to jsou: lýkožrout smrkový, lýkožrout lesklý, klikoroh borový, bekyně mniška, obaleč modřínový, ploskohřbetky na smrku.
Proč se šíří kůrovec
smrkový je typickým sekundárním škůdcem. Přednostně napadá čerstvě odumřelé stromy (polomové dříví, dříví z těžeb), stromy silně stresované suchem nebo z jiných příčin odumírající stromy. Při přemnožení, kdy nenalézá dostatek vhodného materiálu pro další množení, pak napadá i stromy zdravé.
Jak funguje Samotěžba dřeva
Samovýrobou se rozumí, že zájemce si sám vyrobí (vytěží), přiblíží a odveze dřevo, které mu určí správce lesa po domluvě se starostkou (nebo pověřeným zástupcem). Veškeré práce provádí na vlastní náklady a na vlastní nebezpečí.
Proč rezaví smrk
„S velkou pravděpodobností je původcem hmyzí škůdce mšice smrková. Nejčastěji napadené jsou smrky pichlavé, jinak též nazývané stříbrné, výskyt se ale objevil už i na dalších jehličnanech,“ informovaly na webových stránkách města Lucie Kovaříková z odboru životního prostředí a Gabriela Poulová z odboru majetku.
Co skodi smrku
Vedle dominantní kůrovcové kalamity, kdy především lýkožrout smrkový ničí smrkové lesy, poškozuje řada jiných hmyzích škůdců i ostatní jehličnany – borovice, modříny, jedle.
Co si můžu odnést z lesa
Z lesa je možné odnášet pouze suchou, na zemi ležící klest, která na širším konci není širší než 7 cm bez kůry. Bez domluvy s majitelem lesa není možné kácet ani tzv. soušky nebo zpracovávat ležící stromky, byť užší než 7 cm.
Co se nesmí dělat v lese
Co je v lese zakázáno
Rušit klid a ticho; Jezdit a stát s motorovými vozidly; Jezdit na kole mimo vyznačené lesní cesty nebo trasy; Kouřit a rozdělávat otevřený oheň mimo vyhrazená místa (ten je zakázáno rozdělávat až do vzdálenosti 50 metrů od okraje lesa!);
Jak zachránit usychající smrk
stínovka neboli stínící síť dokáže v suchu a horku výrazně pomoci i rododendronům. U jehličnanů si však lze pomoci tzv. stínovkou, tedy stínící sítí. Hezkým příkladem je kultivar smrku bílého (Picea glauca 'Conica'), tzv.
Kdy zkrátit smrk
Stříhejte po vyzrání jarních letorostů, to znamená v červenci, nebo počkejte na dobu před pučením, tedy na konec zimy. Důležité je, aby smrk měl kónický tvar, a byl tedy dole širší, jinak vám bude odspodu sesychat. Důležité je si pamatovat, že smrk nedokáže obrazit ze staršího dřeva.
Jak dlouho rostou smrky
Jak dlouho roste
Smrk pichlavý většinou doroste na plantáži do požadované výšky 180 centimetrů za 10 až 11 let. Smrk ztepilý musí růst 9 až 10 let, aby dosáhl zmíněné výšky. Borovice černá potřebuje k 180 cm 7 až 8 let. Borovice lesní roste rychle, k dosažení této výšky jí stačí pouhých 6 až 7 let.
Co lze sbírat v lese
Teď ty dobré zprávy: v lese sice nesmíte bez předchozího souhlasu právoplatného vlastníka kácet a pílit stromy, ale můžete tam volně sbírat klestí. Klest – tak se tomu správně podle norem říká – je všechno to chrastí a roští, které si v lese leží na zemi.