Co mez výbušnosti?

Co jsou to meze výbušnosti

Nejvyšší koncentrace hořlavého materiálu (obj. %) v určité směsi, při které může dojít, za určitých podmínek, k výbuchu. Horní mez výbušnosti je nejvyšší koncentrace hořlavého plynu ve směsi se vzduchem, při které směs ještě vybuchuje.
Archiv

Co je dolní mez výbušnosti plynu

Dolní mez výbušnosti plynů, par a prachů je nejnižší koncentrace směsi plynů, par nebo prachů se vzduchem, při které je směs již výbušná.
Archiv

Který plyn je výbušný

Nejnepříznivější vlastností zemního plynu je jeho výbušnost.
Archiv

Co je to horní mez výbušnosti

Horní mez výbušnosti je nejvyšší koncentrace hořlavého plynu ve směsi se vzduchem, při které směs ještě vybuchuje. Anglická mezinárodní zkratka je UEL (Upper Explosive Limit). Nad horní mezí výbušnosti již látka pouze hoří.

Jak se přepravuje zemní plyn

Plyn se od místa těžby do místa spotřeby dopravuje plynovody (povrchovými a podmořskými) a po moři ve zkapalněné formě speciálními tankery. Zkapalnění zemního plynu se pro dopravu speciálními tankery se v těchto případech provádí ještě před plněním do tankerů zchlazením na -161 až -169 °C podle obsahu dusíku.

Co způsobuje výbuchy v dolech

Aby mohlo dojít k výbuchu, musí být splněny tři předpoklady, a to je vhodná koncentrace hořlavin v mezích výbušnosti, zápalná teplota a dostatečná energie.

Jaký plyn se používá v domácnostech

Zemní plyn je v oblibě

V moderní domácnosti se uplatňuje k vaření, ohřevu vody a topení, je nutné jej však doplňovat elektřinou – nejen k svícení, ale i kvůli možnosti zapojení přístrojů pracujících jen na elektřinu.

Co to je výbuch

Výbuch nebo také exploze je fyzikální jev, při kterém dochází k náhlému, velmi prudkému uvolnění energie, a prudkému lokálnímu zvýšení teploty a tlaku (obecně entropie). Tato prudká změna tlaku se může šířít do okolí jako rázová vlna. Výbuchy dělíme na deflagrace (vzbuchy) a detonace.

Jaký je rozdíl mezi Svítiplynem a zemním plynem

Nahrazuje uhlí ve výtopnách, teplárnách a v elektrárnách, zkouší se jeho využití k pohonu aut a autobusů. Na rozdíl od svítiplynu je zemní plyn nejedovatý a bez pachu. Proto se jeho nekontrolovatelnému úniku brání tím, že je před vpuštěním do spotřebitelské sítě opatřován výrazně páchnoucí složkou.

Kdy dojde zemní plyn

Zemní plyn: 52 let

Spotřeba zemního plynu se na základě rostoucí poptávky rok od roku zvyšuje. Pokud to takto půjde dál, vypotřebuje se přesně za 52,6 roku, vypočítala společnost British Petroleum. Alternativa: Jaderná energie, která má sice mnoho odpůrců, jedná se však o nejlepší alternativu fosilních paliv.

Čím je nebezpečný svítiplyn

Otrava svítiplynem je v podstatě otrava oxidem uhelnatým, který je ve svítiplynu obsažen v různém množství, podle toho, z čeho je vyroben. V dobách, kdy byl svítiplyn používán jako otopný plyn v domácnostech, stával se častým prostředkem sebevražd. Z toho pochází úsloví "pustit si plyn".

Co se přidává do zemního plynu

Zajímavost: Samotný zemní plyn nemá žádný pach. Právě kvůli bezpečnosti se do něj přidávají sloučeniny síry (sirné alkoholy), díky kterým výrazně páchne již při slabém úniku a malé koncentraci.

Jak funguje exploze

Výbuch nebo také exploze je fyzikální jev, při kterém dochází k náhlému, velmi prudkému uvolnění energie, a prudkému lokálnímu zvýšení teploty a tlaku (obecně entropie). Tato prudká změna tlaku se může šířít do okolí jako rázová vlna.

Co je to fyzikální výbuch

Fyzikální výbuch (exploze) je způsoben zvýšením tlaku uvnitř zařízení na takovou míru, že dojde k destrukci tohoto zařízení (např. parní kotle, tlakové zásobníky a lahve s plyny, uzavřené nádrže a nádoby s hořlavými kapalinami, spreje, potrubí produktovodů).

Jak se těží plyn

Těžba zemního plynu probíhá na souši i na mořském dně a často probíhá současně s těžbou ropy nebo uhlí, jejichž ložiska se často nachází pod ložisky zemního plynu. Zemní plyn se pomocí vrtů těží z hloubek kolem 3 kilometrů. Výjimkou však nejsou ani těžitelná ložiska v hloubce 8 kilometrů.

Kdy nám dojde ropa

V roce 1996 prohlásil laureát Nobelovy ceny za chemii Richard Smalley, že ropný konec nastane v roce 2020. Zatím to tak nevypadá. Americká vládní agentura v roce 2007 znovu potvrdila, že bez ropy budeme „kdykoliv do roku 2040“ a aktuální konzervativní odhady nám dávají dalších 53 let.

Co delat kdyz je citit plyn

Sirné zápachy jsou spolehlivým detektorem

Nejčastěji se jedná o sloučeniny síry, jako jsou sulfidy či thioly – neboli sirné alkoholy, známé také pod starším názvem merkaptany, které intenzivně zapáchají i při nízkých koncentracích. Typický zápach plynu se tak tvoří uměle.

Jak poznat že uniká plyn

Vnímejte podezřelé zvuky a zápach vycházející z plynových spotřebičů. Plameny na sporáku by měly mít modrou barvu, žlutá nebo oranžová poukazují na únik plynu. Pravidelně větrejte v místnostech, kde se nacházejí plynové spotřebiče.

Jak zjistit že uniká plyn

Pokud chcete zjistit, zda plyn uniká z určitého místa, použijte následující způsob – do misky s vodou zamíchejte několik lžic mýdla (asi jako na bublifuk), plyn zapněte a vodu s mýdlem naneste na místo, kde k úniku dochází. Vzniklé bubliny jsou známkou toho, že tomu tak opravdu je.

Jak probíhá imploze

Jak Imploze Funguje Imploze funguje tím, že se do objektu zavádí vzduch nebo jiný plyn, čímž se zvyšuje tlak uvnitř objektu. Tlak v objektu může vzrůst tím, že se například objekt otevře nebo že se do něj vypustí plyn. Tento proces může být vědomě navozen nebo může být neúmyslným výsledkem různých fyzických podmínek.

Jak probiha imploze

Imploze je opakem exploze. Je to jev, při kterém se těleso, objekt nebo hmota zbortí do vlastního objemu, nebo je jeho strukturální integrita porušena vyšším tlakem prostředí, ve kterém se nachází.

Jak vypadá výbuch

Výbuch nebo také exploze je fyzikální jev, při kterém dochází k náhlému, velmi prudkému uvolnění energie, a prudkému lokálnímu zvýšení teploty a tlaku (obecně entropie). Tato prudká změna tlaku se může šířít do okolí jako rázová vlna.

Co se považuje za hořlavý prach

4) Jednotlivé druhy hořlavých prachů a prostory s jejich výskytem jsou a) dřevěný prach – dřevozpracující a nábytkářská výroba – odsávací potrubí, zásobníky na prach a piliny, b) uhelný prach – zejména provozy úpraven uhlí (drtírna, třídírna, uhelné prádlo), teplárny a spalovny využívající uhlí, zauhlovací mosty, c) …

Jak by vypadal svět bez ropy

Čerstvé výrobky budou nesmírně drahé a dovolit si budou moci jen ti nejbohatší. Zbytek lidstva bude muset přežívat na práškových, uměle vyrobených potravinách. Města budou zamořená odpadky, nebudou k dispozici auta, která ulice uklidí. Zápach a šířící se infekce bude na denním pořádku.

Co se stane až dojde ropa

Straší nás tím, že se vyčerpají zásoby ropy. A až se tak stane, dojde na války a přetahování o moc. Ale ono to tak vůbec nemusí být… Společnost Plant-e1 vychází ze zákona, že pokud někde probíhá cyklicky opakovaný proces, lze jej využít k výrobě energie a zaměřili se na fotosyntézu vodních rostlin.