Co místo kačírku?

Co pod kačírek kolem domu

Jemná frakce kačírku a kde ji použít

Jemnější kamínky ve frakci 4/8 najdou uplatnění jako zásypy a podsypy, doskočiště dětských hřišť, kde menší kamínky nejlépe tlumí dopad, dále v okolí houpaček a prolézaček.
Archiv

Co dát kolem domu

Úzké plochy nebo plochy kolem domu, které by se daly těžko vydláždit, dostanou atraktivní vzhled pokud jejich vysypeme štěrkem. Štěrk kolem domu, může výrazně zlepšit odtékání vody při vydatných deštích. Omítka lépe vysychá a prodlouží se její životnost.

Jaký chodník kolem domu

Základním rozměrem je optimální šířka pro jednoho chodce – 40 až 60 cm, na větších pozemcích lze tuto šířku zvětšit na pohodlnějších 70 až 100 cm. Přístupový chodník k domu navazující na vstupní branku by měl mít stejnou šířku jako branka, zpravidla 120 až 150 cm.

Co dát pod kačírek

Podklad kačírku v zahradě

A jsme u otázky, co dát pod kačírek. Nejlepším řešením je geotextílie, kterou položíte do vykopané jámy. Přesah musí mít minimálně 5 cm. V místech, kde zasadíte stromy nebo okrasné rostliny, rozstřihněte geotextílii do písmene X a doprostřed malý kruh pro kmen stromu.

Jak zhutnit Kačírek

Doporučuje se rozhrnout 20 až 25 cm vysokou vrstvu hrubého štěrku a důkladně ji zhutnit. Kačírek, který na ni nasypete, je pak pohodlně pochozí při vrstvě 3 až 5 cm. Jestliže jsou desky nebo kameny použité ve spojení s kačírkem vyšší než 5 cm, je třeba mocnost podkladu navýšit.

Jak na štěrkový chodník

Pokud je půda bažinatá, vyplatí se nejprve položit cca 10 cm suti, pak položit geotextilii a na ni nasypat zbytek štěrku. Geotextilie zabrání smíchání podkladu se sutí. Vrstvu suti je opět nutné zhutnit. Nakonec přijde vrstva ostrohranného štěrku, který se nám líbí a který bude tvořit vrchní pohledovou vrstvu cesty.

Jak udělat chodník na zahradě

Pro vedlejší chodníky v zahradě stačí obvykle šíře 40-80 cm. Pro obytné zahrady se doporučuje šířka chodníků pro vstupy do domu a hlavní chodníky 120-150 cm. Málo frekventovaným cestičkám a stezkám postačí nášlapné prvky, např. betonové nebo kamenné plochy o šířce 40 cm.

Co je to okapový chodník

Okapový chodník slouží k tomu, aby odvedl veškerou vodu od budovy a zabránil tedy efektivně tomu, aby na nemovitost působila vlhkost, která může být příčinou řady problémů. Okapové chodníky chrání stavbu před znehodnocením a bývají obvykle součástí dodávky budov. Proto jsou zpravidla součástí pořizovací ceny budovy.

Jak udělat zpevněnou plochu

Velmi vzhledným řešením, jak na zpevněné plochy použít dřevo, jsou dřevěné kůly, které se vedle sebe zatloukají. Pozor však, musí být důkladně impregnované a ani tak nebude životnost takto zpevněné plochy nijak dlouhá. Tradiční je samozřejmě využití dřeva na terasách, kde jej může nahradit plast či dřevoplast.

Co použít místo netkané textilie

K mulčování můžete využít různé druhy mulče. Na kvetoucí a zeleninové záhony by to měl být vždy mulč bez semen, aby se na záhoně nerozrůstal. Vhodná je dobře vymlácená sláma nebo dřevoštěpka z listnatých stromů. Pod keře potom lze použít klidně čerstvě posekanou trávu nebo seno.

Jakou textilie pod mulčovací kůru

Díky své propustnosti zabraňuje tvorbě kaluží. Geotextilie se instalují také pod mulčovací kůru. Doporučujeme geotextilie s vyšší gramáží.

Jak vyprat Kačírek

Pokud nemáte jiné možnosti, vezměte kbelík a houbičku a pomocí saponátu a kartáčku oblázky očistěte. Chcete-li se vyhnout saponátu, kupte v obchodě speciální přípravek na odstranění mechu.

Co dát pod kamínky

Štěrkové či oblázkové záhony vypadají opravdu krásně a snadno se udržují. Zajišťují minimální růst různých plevelů, jelikož kamínkové záhony fungují podobně jako záhony zamulčované kůrou či dřevní štěpkou nebo drtí. Nikdy zde navíc nebude nadbytečná vlhkost, což je další důvod, proč se zde nebude dařit plevelům.

Jak zpevnit štěrkovou cestu

Alternativu pevného a stabilního povrchu nabízejí štěrkové rohože Nidagravel®. Rohože se skládají z voštinových buněk o šestistranné struktuře a průměru 49 mm. Instalují se na zarovnanou plochu a pak se zasypou šterkem. Rohože je možné pokládat i do mírného svahu, a to do převýšení 15o.

Jak udělat cestičku na zahradě

Taky je možné udělat cestičku zkombinovanou z velkých kamenů a drobných kamínků po vzoru japonských zahrad. Také se hodí ke starším domům s kamennou podezdívkou. Je tedy potřeba vyhloubit cestičku (cca 20cm), položit textilii (abychom zabránili růstu plevelů) a pak nasypat vrstvu oblázků nebo štěrku.

Jak usadit nášlapy do zahrady

Je to velice jednoduché. Kamenné nášlapy pokládáme tak, že zakoupený kus položíme na trávu a vyřežeme kolem něj do trávy obrys. Trávu odstraníme a půdu mírně prohrabeme. Velice důležité je zasypat vzniklý tvar štěrkem nebo kamennou drtí, protože pouze tak bude odtékat přebytečná voda.

Jak udělat kamenný chodník

Před pokládkou kamenné dlažby je vhodné zpracovat kladečský plán dlažby, který ušetří materiál i čas. Následně použijte flexibilní lepidlo Stonelep a výšku zubu 10mm. Po položení dlažby se zaspáruje – částečně nebo celoplošně a po kompletním očistění a odstranění nečistot se dlažba impregnuje proti vodě a mastnotě.

Jakou dlažbu kolem domu

Na cestu kolem domu a na zápraží můžete při vhodném složení půdy použít zámkovou dlažbu o standardní výšce 40 nebo 45 milimetrů. Pokud je ale podloží příliš měkké nebo jde o plochu pro automobil, volte výšku alespoň 60 milimetrů, která snese zatížení do 3,5 tuny.

Jak zpevnit parkovací stání

Na pojezdové cesty nebo stání je možné použít různé druhy štěrku, drtí, kamenu nebo betonu. Asi nejméně nákladné řešení je štěrková cesta nebo stání. V takovém případě stačí pouze vykopat vrstvu země a místo ní navézt štěrk. Na štěrk je dále vhodné navézt ještě vrstvu jemné drti, optimálně z místního lomu.

Jak zpevnit půdu

Zatravňovací dlaždice je možné instalovat pod dětská hřiště nebo venkovní sklady, kde zajistí stálost povrchu. Používají se jako alternativa k asfaltovým plochám nebo betonové dlažbě. Buňky se zaplní zeminou, pískem nebo štěrkem. Zatravňovací dlažba umožňuje propouštění vody a vzduchu do půdy.

Proč nepoužívat netkanou textilii

Postupně dojde k utužení půdy, žížaly a další tvorové už nemají kam “cestovat” a půdu pod textilií záhy opouštějí. Z té se pak stává mrtvá ztvrdlá hmota bez humusu, ve které se rostlinám těžko koření. To se samozřejmě brzy projeví na jejich zdravotním stavu.

Čím přikrýt záhony

Bílá netkaná textilie: udrží teplo, odradí škůdce

Ti nedají dopustit na bílou netkanou textilii, kterou používají na zakrytí záhonů. Je prodyšná, dobře propouští sluneční paprsky i déšť. Je také velmi lehká a většina rostlin ji dokáže zvednout, takže jim nebrání v růstu.

Co použít místo mulčovací kůry

V případě přírodních materiálů se díky mulči mohou dostat do půdy i živiny a rovněž některé minerály. Pro udržení vlhkosti lze kromě mulčovací kůry použít i posekanou trávu, slámu, listí nebo štěpku, např. drcené větve.

Co pouzit místo netkané textilie

Tkaná textilie na záhonu s výsadbou.Tkaná textilie v mírném svahu u rekreačního objektu.Štěpka patří mezi populární mulčovací materiály.Kačírek na záhonech působí elegantně, ale ve větších vrstách poměrně zatěžuje půdu.Ekotextilie na záhonech okolo silnice.

Jak vyčistit přírodní kámen

Z obyčejných přípravků stačí voda a obyčejné mýdlo, případně prostředky, které jsou přímo určené k čištění přírodního kamene. V exteriéru si pak vystačíme s tlakovou vodou (vysokotlakým proudem vody, tzv. vapkou), běžně též zametáme.