Co můžu dovezt do Švýcarska?

Co vědět před cestou do Švýcarska

Na základě Protokolu rozšiřujícího platnost Dohody mezi ES a jeho členskými státy na jedné straně a Švýcarskou konfederací na druhé straně o volném pohybu osob na nové členské státy EU, který vstoupil v platnost dne 1.4.2006, je nutno se při vstupu do země a při vycestování prokázat platným cestovním pasem ČR či …
Archiv

Co potřebuji do Švýcarska

Do Švýcarska a Lichtenštejnska je možno cestovat s platným cestovním pasem ČR i platným občanským průkazem ČR. Do Švýcarska a Lichtenštejnska je možno cestovat a pobývat na jejich území s platným cestovním pasem ČR i platným občanským průkazem ČR .

Jak pozdravit ve Švýcarsku

Lidé se tu zdraví Grüezi – což znamená "Bůh vás zdraví". Pokud zdravíme skupinu lidí, přidáme "mitenand". Grüezi wohl! Grüezi mitenand !

Co nedělat ve Švýcarsku

Osm věcí, které nikdy nesmíte udělat ve ŠvýcarskuNedojíst jídlo. Ačkoliv to dnes tak nevypadá, Švýcarsko bylo dlouho chudou zemí, lidé tu ve vysokých horách bojovali každou zimu o přežití.Smát se krávám.Ptát se na celebrity.Nezeptat se ve vlaku, zda je místo volnéNepozdravit.Chodit pozděPtát se, jestli je voda pitná

Čím se dá platit ve Švýcarsku

Ve Švýcarsku se platí švýcarským frankem, který se označuje buď mezinárodně jako CHF, častěji však Sfr. Každý frank se dělí na 100 Rappen (Rp). V obchodech se dá platit eury, ale jen bankovkami. Prodejní nebo jízdenkové automaty také přijímají eura.

Jak dlouho trvá cesta do Švýcarska

Východní Švýcarsko: Trasa Praha – St. Moritz má 660 km a zabere téměř 8 hodin. Z Rozvadova vede trasa přes Regensburg, Mnichov, Garmish, Landeck a Scuol. Západní Švýcarsko: Trasa Praha – Bern má 800 km a trvá zhruba 8 hodin.

Jak je draho ve Švýcarsku

Švýcarsko obecně platí za jednu z nejdražších zemí na světě. Běžný oběd (pouze jídlo) pro jednu osobu v levnější restauraci vyjde na 15–20 CHF, káva 5 CHF, pivo 5–8 CHF. Nenarazíte zde na žádné vysokohorské přirážky – káva stojí stejně ve vlaku či v 3.000 m n. m. jako v jakékoli kavárně.

Jak se žije ve Švýcarsku

Život ve Švýcarsku má mnoho výhod. Je a stále je jednou z nejvyhledávanějších zemí pro život na světě. Je to bezpečná a neutrální země, má vysokou životní úroveň a vzdělání, je zde řada multikulturních měst a je to všestranně krásná země s nedotčenými jezery a kulisou Alp. Je také vynikající pro podniky.

Co je typické pro Švýcarsko

Nedotčený přírodní ráj. Hory a údolí, ledovce a lesy, jezera a řeky – je úžasné, jaká rozmanitost a krása je vtěsnána na tak malém prostoru. Švýcarsko má pro každého něco, jak pro aktivní dovolenou, …

Co jíst ve Švýcarsku

Hlavní jídlaRösti, röschti, též oferoti nebo züri gschnätzlets, smažené bramborové placky podobné bramborákům.Raclette, grilovaný sýr s bramborami vařenými ve slupce, okurkou cibulí a bílým vínem.Zürcher Geschnetzeltes (telecí po curyšsku), pokrm z telecího masa podávaný s omáčkou z vína a smetany.

Co se pije ve Švýcarsku

Nejznámější je sušší bílé víno Fendant, které tvoří většinu produkce ve Valais. Právě Fendant se obvykle pije k raclette a fondue. Pivo – pije se zejména v německy hovořících kantonech.

Co si koupit ve Švýcarsku

Suvenýry a nákupy ve ŠvýcarskuVlajka Švýcarska.Švýcarské suvenýry, to jsou hlavně sýry, čokoláda, marmelády a likéry.Scherenschnitte, černé siluety švýcarské přírody a zvířat na světlém pozadíRegionální produkty zakoupíte v samoobslužných obchůdcích u farmářůNejen zeleninu a ovoce seženete na farmářských trzích.

Jak telefonovat ve Švýcarsku

V případě volání ve Švýcarsku není nutné vytáčet kód země, musíte však vytočit místní kód. Např. pokud voláte Bern, vytočíte „031 1234567“.

Jak se jezdí ve Švýcarsku

Ve Švýcarsku je obecně na dálnici stanovená max. rychlost 120 km/h, v obcích většinou mezi 30 a 50 km/h. Na tzv. rychlosilnicích většinou 100 km/h a na hlavních a vedlejších silnicích mimo obce 80 km/h.

Kam v létě do Švýcarska

Aktivity ve Švýcarsku – v létě koupání i hory

Nejznámější jezera na koupání jsou Curyšské, Ženevské, Lucernské, Lago Maggiore, Lago Lugano, Bodamské jezero, Neuchâtelské a Murtensee. Koupat se dá i v bazénech nebo v termálních lázních. Skvěle se osvěžíte i v řekách: v Bernu, Basileji, Lausanne a v Curychu.

Jak platit kartou ve Švýcarsku

V každém městě jsou dostupné nejrůznější bankomaty, většina obchodníků přijímá také platební karty a ve větších městech můžete často platit eury. Pokud chcete platit co nejmenší směnné poplatky, doporučujeme si zařídit kartu Revolut.

Jak dlouho můžu být ve Švýcarsku

Ve Švýcarsku je možno přechodně pobývat bez povolení k pobytu max. 90 dnů v průběhu 180 kalendářních dnů.

Jaký je plat ve Švýcarsku

Průměrná hrubá měsíční mzda ve Švýcarsku dosahuje přibližně 6 526 eur, což přepočteno na české koruny představuje zhruba 166 983 Kč. Tato vysoká úroveň mzdových příjmů odráží silnou ekonomiku a vysokou hodnotu práce ve Švýcarsku. Německo, Francie a Rakousko se také řadí mezi země s relativně vysokými průměrnými mzdami.

Proč je Švýcarsko tak bohatý

Kromě neutrality je Švýcarsko pověstné i svou ekonomikou. Nyní figuruje na 11. příčce žebříčku států s nejvyšším HDP na hlavu a nechává za sebou i mnohé „daňové ráje“. Švýcarská ekonomika těží z vysoce rozvinutého sektoru služeb, v němž zaujímá klíčovou pozici finančnictví.

Jak se mluví ve Švýcarsku

Švýcarsko

Švýcarská konfederace Schweizerische Eidgenossenschaft Confédération suisse Confederazione Svizzera Confederaziun svizra Confoederatio Helvetica
Jazyk němčina 63,7 % francouzština 20,4 % italština 8,3 % rétorománština 0,8 % angličtina
Náboženství katolíci 41% protestanti 40 %
Státní útvar

Čím je Švýcarsko typické

Ačkoli švýcarské kořeny jsou pevně zakotveny v historii, je tato země velmi moderní a inovativní. Lidé jsou hrdí na své staré tradice – rádi oslavují různé zvyky, hrají nebo poslouchají lidovou hudbu, praktikují tajuplné sporty, jako je například házení vlajky a švýcarský zápas.

Jak se platí ve Švýcarsku

Ve Švýcarsku se platí švýcarským frankem, který se označuje buď mezinárodně jako CHF, častěji však Sfr. Každý frank se dělí na 100 Rappen (Rp). V obchodech se dá platit eury, ale jen bankovkami. Prodejní nebo jízdenkové automaty také přijímají eura.

Jak dlouho trvá cesta z Česka do Švýcarska

Švýcarsko není od České republiky tak daleko, jak si mnozí myslí. Horské středisko Samnaun je od Prahy vzdáleno 587 km a trasu zvládnete za 6,5 – 7 hodin jízdy.

Proč jet do Švýcarska

Od horolezectví přes pěší turistiku, jízdu na horských kolech po surfování a canyoning. Spojení vody a hor, které naše země nabízí je bezkonkurenční. Ne nadarmo se Švýcarsku často říká vodní hrad Evropy. Čtyřicet procent všech evropských toků pramení ve Švýcarsku, průzračná voda v řekách a jezerech je prakticky pitná.

Kdy jet do Svycarska

Milovníci tepla, koupání v jezerech a horských treků by měli vyrazit ideálně v červenci–září. Dříve bychom horské oblasti nedoporučovali, protože se tam sníh může držet až do května/června. Také většina průsmyků (alpských vysokohorských silnic) se otevírá až na přelomu května a června.