Co můžu zasadit vedle jahod?

Co sázet vedle jahod

Vhodná kombinace: jahody s fazolem, hlávkovým salátem, mrkví, porkem, ředkvičkou, řepou, špenátem a cibulí. Bazalka působí proti padlí okurkovému, česnek proti padlí na růžích, háďátkům, plísním a baktériím, odpuzuje myši, jako postřik je vhodný k ochraně před mšicemi.
ArchivPodobné

Co pěstovat vedle okurek

Okurka je primadona

Rajčata s okurkami ve skleníku (v těsné blízkosti na záhonu) raději ne. Ani brambory nejsou vhodným sousedem a kupodivu ani s ředkvičkami se okurky nesnáší (dokonce jim vadí i jahody). Jako sousedy by si okurky určitě vybraly hrášek a fazoli, cibuli, česnek (pórek), pažitku a kopr.
Archiv

Co sázet vedle sebe

Dárek na nástěnku

Druh zeleniny Co vysadit vedle
kapusta celer, řepu, kopr, mátu, rozmarýn
kedluben celer, pórek, cibuli, červenou řepu, brambory, salát, polníček, špenát, mrkev, okurku, papriku, rajčata, hrách, fazole, ředkev, ředkvičky
mrkev cibuli, rajčata, hrách, pažitku, pór, ředkvičku, česnek, kopr, salát, čínské zelí

Archiv

Jaké plodiny pěstovat spolu

Krátkodobé plodiny nesázejte společně s těmi, které rostou pomalu, protože jim stíní. Luskoviny: hrách, fazol nebo bob se nesnesou s cibulovinami. Hrách nesázejte s lilkovitými druhy zeleniny: rajčetem, paprikou, lilkem nebo bramborami. Rajčata vysaďte co nejdál od fenyklu nebo okurek, které nevysazujte blízko ředkve.

Co kombinovat s jahodami

Salát, špenát, rukola a další podobné rostliny mohou být dobrými společníky pro jahody. Tyto rostliny mají nízké nároky na půdu a mohou být rychle sklizeny, což umožňuje jahodám růst bez přílišného zastiňování. Salátové rostliny také nevyžadují příliš mnoho živin, což může pomoci snížit konkurenci mezi rostlinami.

Po jaké plodině sázet jahody

Mezi jahody vysaďte česnek

Chceme malý řádek mrkve, petržele, lilkovitých rostlin, hrášku a podobně. Nebojte se skloubit některé plodiny. Velmi dobře spolu sousedí jahody a česnek (na obrázku). Tato smíšená kultura dobře odolává slimákům a prostor mezi jahodníky nezarůstá plevelem.

Co nesnáší okurky

Okurky se kromě rajčat nesnáší s bramborami, ředkvičkami, jahodami, kedlubny, kapustou, česnekem, cibulí a zelím. Nevhodnou předplodinou jsou pro okurky zmíněná rajčata, květák, zelí a růžičková kapusta.

Jak kombinovat rostliny v zahradě

Je důležité uvědomit si, že záhony v blízkosti plotu anebo před živým plotem umožňují pouze pohled jednostranný, z omezeného úhlu. V takovém místě by měla být výsadba rostlin vždy stupňovitá, a to podle výšky jednotlivých rostlinných druhů. Nejdrobnější rostliny pak mají být vysazeny v popředí celého záhonu.

Které rostliny se spolu nesnáší

Jaké další kombinace nejsou dobrý nápadŘedkvička – nesnáší – okurky, tykev.Celer – nesnáší – kukuřice, brambory, salát.Okurky – nesnáší – ředkev, brambory, rajčata.Pórek – nesnáší – fazole, hrách, řepa, kopr.Špenát – nesnáší – cibule, česnek, červená řepa, okurky.Kukuřice – nesnáší – červená řepa, celer.

Které rostliny se nesnáší

Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek. Pokud někoho kolem sebe snese, jsou to především: hrách, fazole, kopr, salát, pórek, cibule, celer, červená řepa, petržel, kedlubny nebo zelí. Okurky špatně porostou i jako následná plodina po rajčatech nebo květáku.

Jak pěstovat jahody na zahradě

Jak vysadit jahodník do volné půdy

Připravený pozemek rozměříme na řádky 70–80 cm od sebe. Spon v řádku volíme 30–40 cm podle vzrůstnosti odrůdy. Při jednořádkovém způsobu potřebujeme 4–5 sazenic na 1 m². Nejlépe se sází do rýčem nebo lopatkou vytvořeného zářezu, kdy kořeny jdou kolmo do země.

Jak daleko od sebe jahody

Slabě rostoucí odrůdy vysazujeme na vzdálenost 20 cm v řádku. Přičemž řádky jsou od sebe vzdálené 80 cm. Více rostoucí sazenice dáváme do řádků vzdálených 90 cm a jednotlivé sazenice pak vysadíme na vzdálenost 30–40 cm. Pro častěji zamokřené pozemky se doporučuje výsadba do hrůbků.

Co potřebují jahody

Jahody potřebují mírně kyselou půdu, alkalická jim neprospěje. Jahodníkům by se měla dopřát dostatečná vláha, přičemž platí, že je lepší vydatná zálivka jednou týdně, než zalévání každý den po troškách. Problém vzniká při delších deštích, kdy vlivem přílišné vlhkosti plody snadno chytají plísně.

Jak daleko od sebe okurky

Při pěstování ve skleníku se okurky hadovky vysazují do řádků asi 120 centimetrů od sebe, mezi rostlinami nechte prostor 40 centimetrů. Napněte k nim síť nebo jinou podporu tak, aby se mohly pnout. Stejný způsob, tedy takzvané vertiko pěstování, je dobré zvolit i pro venkovní záhony.

Co sázet vedle papriky

Petrželka k sobě od paprik přitahuje škůdce a také pomůže vyšperkovat jejich chuť. Tymián naopak škůdce odhání, ale chuť paprik zvýrazňuje taktéž. Je výhodné sázet papriky vedle ředkviček, které se rychleji sklízejí, což umožní paprikám více prostoru pro růst, protože dozrávají později.

Co se snese s okurkou

Okurka je protiva

Špatně se snáší s kdečím. Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek. Pokud někoho kolem sebe snese, jsou to především: hrách, fazole, kopr, salát, pórek, cibule, celer, červená řepa, petržel, kedlubny nebo zelí.

Jak často měnit sazenice jahod

Po třech letech jahodník ztrácí sílu, plodí méně, jahody jsou drobnější. Pokud si přejete prvotřídní úrodu, vyplatí se vysadit nové sazenice – získat je můžete snadno i ze svých starých jahodníků.

Kde zasadit jahody

Výběr a příprava záhonu

Jahodám nejvíce vyhovují slunná místa s hlinitopísčitou půdou, s dostatkem humusu a živin, s neutrální až mírně kyselou půdní reakcí. Proto je vhodné do místa výsadby zavčas přimíchat rašelinový substrát a promísit jej se stávající zeminou.

Co skodi Jahodam

Mějte na mysli, že kořenům jahodníků nejvíce škodí přímé sluneční paprsky, proto vysazujte vždy buď navečer, nebo za podmračeného počasí, nejlépe před deštěm nebo po něm. Správně zasazená sazenice by neměla jít vytáhnout, pokud ji uchopíte za listy. Nově založené záhony posílíte mulčem dobrého kompostu.

Co sázet po okurkách

Na zahradě po okurkách můžete zasadit kopr, kmín, koriandr, petržel. Pohodlně si zde přijdou na své rajčata, lilky, physalis, ale i hrách, fazole, cizrna a další luštěniny. Po okurkách je přípustné vysadit kukuřici, šťovík, mátu, meduňku.

Kam zasadit okurky

Nejlépe jim vyhovuje záhon na plném slunci, který by měl být zpracovaný do hloubky a obohacený zarytým kompostem (i ne zcela rozloženým). Na jaře se pod kořeny zarývá koňský hnůj, který má za cíl prohřát půdu v oblasti kořenů. Toto opatření. ale při pozdějších termínech výsadby není nutné.

Jak dlouho plodí jahodník

Připomeňme, že klasický jahodník plodí od konce května do začátku července v závislosti na ranosti odrůdy.

Jak daleko od sebe mesicni jahody

Jahodám měsíčním stačí menší, okolo 15×15 centimetrů. Stáleplodící jahody jsou na prostor náročnější, řádky uděláme asi 40 cm od sebe, rostliny vysadíme minimálně na 30 cm od sebe.

Jak na jahody v truhlíku

Jahody pěstujte v co největších nádobách. Naprostým minimem jsou květináče o průměru 20 cm. Pamatujte, čím větší nádoba, tím déle vydrží půda vlhká, a navíc dáte rostlině dostatek prostoru pro kořeny. Dbejte na pravidelnou a vydatnou zálivku, a to hlavně v období mezi květem a dozrávání plodů.

Jak daleko od sebe dát okurky

V případě pěstování ve fóliovém krytu můžete vysazovat již od poloviny dubna,“ radí Jan Prášil, šlechtitel okurek a tykvovitých rostlin společnosti Semo. Okurky nakládačky vyséváme nebo vysazujeme do řádků ve vzdálenosti 30 až 40 cm.