Co musí být v dohodě o pracovní činnosti uvedeno?

Co musí obsahovat dohoda

Stejně tak může být dohoda o pracovní činnosti uzavřena na dobu určitou. Stejně jako u pracovní smlouvy, i dohoda má své podstatné náležitosti – vymezení práce (pracovního úkolu), místo výkonu práce, rozsah pracovních hodin, odměna atd. Dohoda musí být uzavřena písemně.
Archiv

Co se odvádí u DPČ

odvádí se odvody na zdravotní a sociální pojištění již od 3 500 Kč, odvádí se záloha na daň, více administrativy.

Co je to dohoda o pracovní činnosti

Dohoda o pracovní činnosti (DPČ, někdy též DOPČ) je v českém pracovním právu zvláštní forma základního pracovněprávního vztahu – vztahu mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem, která není pracovním poměrem.

Co je lepší DPČ nebo DPP

DPČ už však nemá žádnou výhodu spočívající v promíjení odvodů za zdravotní a sociální pojištění, proto zaměstnavatelé často přistupují nejprve k uzavření DPP, která je pro obě strany, pokud zaměstnanec nedosahuje výdělku přes 10.000 Kč výhodnější, a v momentě, kdy se její limit 300 hodin vyčerpá, uzavírají se …

Kdo platí zdravotní pojištění při dohodě o provedení práce

U dohody o provedení práce zaměstnavatel hradí zdravotní pojistné, pokud je měsíční příjem vyšší než 10 000 Kč. U dohody o pracovní činnosti zaměstnavatel hradí zdravotní pojistné, pokud je měsíční příjem minimálně ve výši 2500 Kč.

Jak funguje práce na dohodu

Dohoda o provedení práce umožňuje pracovat až 300 hodin pro jednoho zaměstnavatele za jeden rok. Lze pracovat pro více zaměstnavatelů, limit 300 hodin se počítá pro každého zaměstnavatele zvlášť. Pokud pracujete pro jednoho zaměstnavatele na více DPP, pak se hodiny i odměny do daných limitů sčítají.

Na co má nárok zaměstnanec na DPČ

Na základě DPČ může zaměstnanec odpracovat průměrně 20 hodin týdně (polovina klasického pracovního úvazku). DPČ zakládá povinnost platit sociální a zdravotní pojištění. Doba odpracovaná na základě DPČ se zaměstnancům počítá do odpracovaných roků. V případě nemoci, mají nárok na nemocenskou.

Jak se dani DPP a DPČ

Výpočet čisté mzdy DPČ v roce 2023

Nově je nutné platit odvody pro mzdu z DPČ až od měsíčního příjmu na DPČ ve výši 4 000 Kč a vyšší. Tato hranice funguje tak, že při měsíční mzdě do 3 999 Kč včetně není nutné učinit prohlášení k dani. Z částky 4 000 Kč budou odvody vyřešeny srážkovou daní.

Jak se dani dohoda o pracovní činnosti

Sazba daně je 15 %. Zdaněný příjem z DPČ už nemusíte uvádět v přiznání k dani z příjmů. Pokud ale máte za celý rok malý příjem, mohli byste mít nárok na vrácení takto sražené daně a pak dává smysl ho v přiznání uvést.

Kdo platí zdravotní pojištění při dohodě o pracovní činnosti

Ve zkratce se dá říct, že: Za zaměstnance musí být odvedeno pojištění ve výši 4,5% z hrubé mzdy zaměstnance + 9% za zaměstnavatele, nicméně minimální výše odvodu činí 2.336 Kč s tím, že zbývající část do 2.336 Kč se hradí ze mzdy zaměstnance.

Jaká je daň u dohody o provedení práce

V situaci, kdy nebylo podepsáno prohlášení, a dosáhli jste na dohodu o provedení práce (DPP) příjmů v maximální výši 10 000 korun za měsíc, bude vám z příjmu odečtena srážková daň ve výši 15 procent. Pokud toto splněno nebude, uplatní se daň zálohová, a to rovněž ve výši 15 procent.

Jak je to s daněmi u DPČ

Výpočet čisté mzdy DPČ v roce 2023

Nově je nutné platit odvody pro mzdu z DPČ až od měsíčního příjmu na DPČ ve výši 4 000 Kč a vyšší. Tato hranice funguje tak, že při měsíční mzdě do 3 999 Kč včetně není nutné učinit prohlášení k dani. Z částky 4 000 Kč budou odvody vyřešeny srážkovou daní.

Jak funguje DPČ

Pro dohodu o pracovní činnosti je charakteristické: na rozdíl od dohody o provedení práce (DPP) není omezena na 300 hodin v kalendářním roce. limit v počtu hodin je naopak dán polovinou stanovené týdenní pracovní doby, který se hodnotí za dobu její platnosti, nejdéle za 52 týdnů.

Kdo odvádí daň z dohody o provedení práce

Daně z dohody o provedení práce platíte vždy. Pokud nepodepíšete prohlášení poplatníka daně z příjmu, bude Vám do limitu 10 000 Kč sražena daň srážková, která činí 15 %. Odečte ji Váš zaměstnavatel a příjem už pak dále nemusíte (ale můžete) vykazovat v daňovém přiznání.