Co na Branicni KYLU?

Jak se zbavit brániční kýly

Jediné efektivní řešení jak se zbavit břišní kýly je její chirurgické odstranění. V současnosti je dávána přednost tzv. beznapěťovým operacím. Tedy zákrokům které významně zkracují dobu rekonvalescence a také riziko návratu kýly.

Jak bolí brániční kýla

Jak brániční kýla začíná

Někdy může brániční kýlu doprovázet nepříjemný tlak na hrudníku. Typický je i návrat žaludečních šťáv do jícnu, což se projevuje pálením žáhy. K dalším příznakům pak patří silné bolesti na hrudi spojené s úporným nočním kašlem.
Archiv

Co je žaludeční kýla

Jedná se o poruchu polohy žaludku – za normálních podmínek je žaludek celý umístěn v břišní dutině. U brániční kýly se jeho část dostává i do hrudní dutiny – otvor v bránici (hiatus) je široký.
Archiv

Co je Hiatova Kyla

Hiátová hernie (jícnová kýla, hiátová kýla, latinsky hiatus hernia) je vyklenutí horní části žaludku trhlinou v bránici nebo jícnovým otvorem do hrudníku. Vážnější formy se řeší chirurgickým zákrokem.

Co se stane když praskne kýla

Tkáně začnou odumírat, a je-li uskřinuté střevo, dochází ke vzniku neprůchodnosti. “ Střevo se může protrhnout, zaplavit dutinu břišní svým obsahem a způsobit masivní zánět pobřišnice. To už je život ohrožující stav.

Kde bolí kýla

Vleže lze kýlu většinou jemně zatlačit dovnitř do břišní dutiny. Pacient může pociťovat pálení, tlak nebo mírnou bolest v třísle po námaze, při delším stání nebo chůzi. Pokud tříselná kýla u mužů vystupuje na povrch v oblasti šourku, může se projevit i otokem v oblasti varlat.

Jaké jsou příznaky kýly

Příznaky kýly

Obvykle se projevuje jako měkké, pružné vyklenutí, které může mizet v poloze vleže a znovu se objevovat vstoje. Můžete pociťovat pobolívání či tlak v místě vyklenutí. Obtíže jsou obvykle výraznější ke konci dne nebo po větší fyzické námaze, při močení či kašli.

Kdy operovat brániční kýlu

Ano, pokud jde o pálení žáhy, bolesti v nadbřišku anebo vrácení žaludečního obsahu do úst.

Jaké jsou druhy kýly

Druhy kýltříselná/inguinální (přímá či nepřímá)pupeční/umbilikálníepigastrická/supraumbilikálnísupravesikálnífemorálníobturatorníperineálníischiadická

Jak se projevuje břišní kýla

Projevuje se jako měkké nebolestivé vyklenutí v oblasti pupku, které může samovolně mizet. Může působit tlakové bolesti při námaze a pocity nadýmání. Opakovaným vtlačováním obsahu kýly do defektu ve stěně břišní, který označujeme jako kýlní branku, do- chází k rozšiřování defektu ve stěně břišní a ke zvětšování kýly.

Jak dlouho se dá žít s kýlou

Nejpravděpodobněji se stane to, že se bude kýla zvětšovat, a pokud nedojde k jejímu uskřinutí, může s ní pacient žít vcelku bez problémů řadu let.

Jak zjistit jestli mám kýlu

Jak poznat kýlu vyboulení v oblasti stydké kosti, pálení a bolest ve výduti, slabost, pálení, tlak či bolest v tříslech (zvlášť při sklánění, kašli nebo zvedání věcí), pokud střevo vystupuje na povrch v oblasti šourku, může se projevit i otok v oblasti varlat.

Jak dlouho se hojí kýla

Obvyklá doba hospitalizace po operaci břišní kýly je 1-2 dny, poté je pacient propuštěn do domácího léčení. Po zákroku je nutné se vyhnout fyzicky náročným činnostem včetně sportovních aktivit a zvedání těžkých břemen po dobu 2 až 3 měsíců.

Jak se udělá kýla

Ke vzniku kýly mohou vést stavy, kdy se zvyšuje tlak v dutině břišní – usilovný kašel, zácpa, obtížné močení při zvětšené prostatě, těhotenství, rostoucí objem tekutiny v břiše při poškození jater. Také závažnější poranění stěny břišní, kterým je i operační rána, může ve svém důsledku vést ke kýle.