Co na fasádu domů?

Čím zateplit fasádu domu

Izolantem je v tomto případě minerální vata anebo pěnový polystyren. Vybraný materiál je napevno přichycen přímo na stávající fasádu. V současné době se k zateplení fasády používá mnohem více fasádní polystyren než minerální vata. Důvodem je jeho nižší cena a snazší opracovatelnost.
Archiv

Jakou fasádu na starý dům

Na starý dům se dobře uplatní izolace z dřevovláknitých desek, foukané drcené celulózy, minerální vlny nebo ekopanely z lisované slámy. Polystyrénové desky nejsou vhodným řešením. Kontaktní zateplení se však může aplikovat pouze na dokonale vysušený a stabilizovaný objekt.

Co vše je potřeba na zateplení domu

Při zateplování používáme zateplovací systém ETICS, který splňuje všechny parametry normy pro tepelnou ochranu budov (ČSN 73 0540-2). U budovy vyšší něž 12 metrů musí být požární pásy šířky minimálně 900 mm. Pokud je dům vyšší než 12 metrů, musí pamatovat na nástupní plochu pro protipožární zásah.

Jakou zvolit barvu fasády

Celkový vzhled domu:

Barva fasády by měla ladit s ostatními prvky. V první řadě jde o okna. K dřevěným rámům (nebo těm s dekorem dřeva) se hodí spíš přírodní barvy: okrová, hnědá, žlutá nebo bílá. Pokud máte šedá/antracitová okna, můžete se víc odvázat a klidně si dovolit zelenou, fialovou, červenou nebo modrou.

Co je lepší izolace vata nebo polystyren

Na otázku zdali je lepší použít fasádní polystyren nebo fasádní vatu mohu jen říci, že pokud Vám nezáleží na finanční stránce, chcete izolant s větší životností a lepšími difuzními vlastnostmi, zateplujte fasádní vatou. Pokud řešíte cenu a přesto hledáte kvalitní a funkční zateplení použijte fasádní polystyren.

Jak zažádat o dotaci na zateplení domu

Jak požádat o dotaciVýhradně přes internet přes systém AIS SFŽP ČR pomocí tlačítka PODAT ŽÁDOST.Žádat můžete před zahájením, v průběhu nebo po dokončení prací

Jak zateplit kamennou zeď

Jako izolace se používají desky nebo rohože z minerální vaty, které mají dobrou difúzní propustnost a dobře se osazují do roštu, včetně optimálního přisazení k izolované zdi. Použít zde polystyrén nedoporučuji. Další možností je použití speciálního fasádního systému Baumit Open S.

Jak zateplit starý kamenný dům

Výborné řešení na zateplení kamenného zdiva je použít paropropustnou tepelněizolační omítku v kombinaci s ochranným nátěrem, který dokáže celý dům chránit zvenku před vodou (nepropustí vodu ani vlhkost do zdiva), ale zároveň je paropropustný a z vnitřní strany dokáže ze zdiva vytáhnout přebytečnou vlhkost.

Jak nejlevněji zateplit půdu

Jako parotěsnící materiály je možné použít URSA SECO SD 2 či URSA SECO SD 100. Jestliže bude půda nevyužívaná, může se izolace položit pouze na parotěsnou zábranu bez dřevěného roštu a horního prkenného záklopu. Stačí pouze překrytí geotextilií (difuzně otevřeným materiálem) proti prachu.

Jakou tloušťku izolace na fasádu

Doporučuje se zateplit fasádu alespoň 20 cm a střechu 30 cm izolantu. Tyto tloušťky jsou i podmínkou pro proplacení státní dotace včetně Nové zelené úsporám Light. Vzhledem k rostoucím cenám energií se nicméně vyplatí na fasádu dát až 28 cm a do střechy 40 cm.

Jakou zvolit zrnitost omítky

Pokud jde o estetiku, větší zrnitost dekorativní fasádní omítky (2,0 mm) dodává fasádě drsnější a rustikálnější vzhled, zatímco jemnější zrnitost (1,0 mm) dosahuje efektu obzvláště hladkého povrchu. Co se týče barevné palety, fasádní omítky lze tónovat v široké škále odstínů.

Jak obarvit fasádu

PENETRAČNÍ NÁTĚR

Konkrétní druh penetračního nátěru volíme podle povrchu fasády. Při nanášení penetrace na fasádu štětkou provádíme křížové i krouživé tahy, abychom roztok dostali do všech pórů. Hrubší a členitější fasády vyžadují při penetrování i tupování štětkou s řidším roztokem – tzv. hloubkovou penetraci.

Jaká je nejlepší tepelná izolace

Tvrdá polyuretanová pěna je po vakuu nejlepším tepelným izolantem s hodnotou měřeného součinitele tepelné vodivosti λ = 0,020 – 0,023 W/(m·K). Mezi další výhody patří o obrovská tepelná odolnost a vysoká pevnost v tlaku.

Čím nahradit skelnou vatu

Zřejmě nejlevnější izolací je sláma. Pokud jí má zemědělec přebytek, dá vám ji i zadarmo. Jen je třeba slámu slisovat, aby se omezila hořlavost. Neizoluje ale tak dobře, a tak je nutné použít silnější vrstvu.

Kdo má nárok na dotaci na zateplení domu

Ptáte se, kdo má nárok na získání dotace Na získání dotace má nárok prakticky každý majitel, spoluvlastník nebo stavebník rodinného domu, který není zatížen exekucí či jiným závazkem vůči státu. To, že je dům financován hypotékou, stavebním spořením či podobným finančním produktem, nehraje roli.

Kdy mám nárok na dotaci

Kdy mám nárok na kotlíkovou dotaci Domácnosti s čistým příjmem, který nepřekročil v roce 2020 limit 170 900 korun (14 242 Kč na osobu a měsíc). Příjmy ostatních členů domácnosti, tedy osob bydlících společně se žadatelem, jsou průměrovány.

Proč Nezateplovat starý dům

Patří sem také horší propustnost vodních par v porovnání se zdivem bez venkovního zateplení. Dům, jak se říká, nedýchá a častěji se uvnitř domu tvoří plísně. Příčin může být hned několik. Často se například začne zateplovat na ještě mokré obvodové zdivo, do kterého po dokončení hrubé stavby napršelo.

Jak zateplit fasádu správně a bez chyb

Obr. 1., Podklad pro zateplování je třeba řádně očistit, zbavit mastnot, výkvětů a puchýřů. Podklad pro vnější fasádní zateplovací systém (ETICS) musí být vyzrálý, bez prachu, mastnot, výkvětů, puchýřů a odlupujících se míst, biotického napadení a aktivních trhlin. Doporučuje se například omytí tlakovou vodou.

Jak se zatepluje půda

Jako izolaci doporučujeme v tomto případě použít rolovaná minerální vlákna s předem nakašírovanou ochranou proti prachu, ze sortimentu Isover např. Domo Comfort. Zajímavějším řešením při zachování tepelně izolačních, odkladových a zároveň pochozích vlastností půdy je ale kombinace minerální vaty s pěnovým polystyrenem.

Čím nejlépe zateplit střechu

Materiály skelných izolací jsou oproti kamenným měkčí, díky tomu ideálně kopírují nerovnosti a minimalizují tak tepelné mosty vlivem netěsností mezi izolací a krokví. Jako další vrstvu izolace pod krokve můžeme použít opět materiály Isover (Orsik, Orset, Uni). Modul zde volíme dle rozměru materiálu, a to 600 či 625 mm.

Jak izolovat dům proti vlhkosti

V závislosti na původní vrstvě je možné vysypat podlahu štěrkem, ten přikrýt armaturou a následně jej zalít vrstvou betonu. Alternativou může být použití cementové stěrky a následně aplikovat asfaltovou izolaci. Pak už je na řadě izolace, například v podobě polystyrénu.

Jakou šířku zateplení domu

Obecně se doporučuje volit polystyren o tloušťce 14 až 20 cm, podle konstrukce zdí u vašeho domu, ale také podle typu polystyrenu, který se rozhodnete použít. Klasický EPS polystyren je používán nejčastěji, ale má horší izolační vlastnosti než šedý polystyren s příměsí grafitu.

Jak dlouho schne fasádní omítka

Doba schnutí / vrstva: Při 200C a 65% relativní vlhkosti vzduchu je omítka po 24 hodinách povrchově suchá. Proschlá je po 2 až 3 dnech. Požadavky na podklad: Podklad musí být suchý nosný pevný a dostatečně vyzrálý – zbaven všech nečistot, mastnoty, výkvětů, starých nesoudržných nátěrů a prachových částic.

Jakou zrnitost fasády

Pro použití na zateplení musí být minimální zrnitost 1,5 mm. Pokud byste chtěli mít fasádní omítku jemnější, musíte na fasádu nejprve natáhnou vrstvu zrnitější omítky, a následně ji překrýt hladkým typem.

Jak oživit fasádu

Oživení vzhledu fasády

Nejprve fasádu důsledně omyjte teplou vodou. Jakmile povrch vyschne, naneste na něj vrstvu základního nátěru. Penetrační nátěr zpevní organický minerální podklad před nanášením fasádní barvy. Po 12hodinové technologické pauze je povrch připraven pro minimálně dva nátěry fasádní barvy.