Co na žlutý trávník?

Jak rychle obnovit trávník

Trávník, který je poškozený z více jak 50 % je dobré založit buď zcela nový, nebo jej můžeme obnovit bez rytí vysetím speciální travní směsi obnova®, jejíž složení nám umožní rychlé oživení okrasných, ale i zátěžových trávníků.

Jak obnovit Spálený trávník

Nechejte trávník nadechnout

Ta vám pomůže zbavit se starých odumřelých rostlin, zbytků mechu a posekané trávy. Vertikutace by se měla provést jak na jaře, tak i před začátkem podzimu, tedy nyní, ne přelomu srpna a září. Díky tomu se váš trávník znovu „nadechne“ a připraví se na zimu. A nezapomeňte na hnojivo.

Proč mi žloutne trávník

Jestliže tráva žloutne nebo hnědne, porost je buď příliš utužený, přemokřený, chybějí mu živiny a někdy ho mohou ničit houbové choroby. V této situaci se doporučuje provést aerifikaci a plochu zasypat křemičitým pískem – dávkujte zhruba kilogram na metr čtvereční.

Jak na žlutou trávu

Žluté špičky stébel, vybledlý trávník či trávník prorostlý plevelem mohou být následkem nedostatku živin. Tento problém vyřešíte tekutými a trávníkovými hnojivy s dlouhodobým účinkem. Rovněž může být problémem hodnota pH.
Archiv

Jak oživit trávník

Ať se zazelená! Oživte trávník po létě v 8 krocíchZačněte kosit. Nejprve trávník pokoste na výšku asi 3 cm.Klíčem je vertikutace. Aby se trávník vzpamatoval, musí se do půdy dostat vzduch, voda a potřebné živiny.Přesejte trávník.Pohnojte to.Přidejte substrát.Chce to vodu.Znovu koste.A nakonec trávník propíchněte.

Jak oživit suchý trávník

Jednoduchý pracovní postup:Pokosení trávníku velmi nízko.Vertikutace trávníku – prořezáníVyhrabání stařiny – vyčesáníPřesetí celého trávníku – cca 4 kg osiva/ 100m2 – použijte směs, kterou jste původně vyseli.Pohnojení trávníku – pokud používáte dlouhodobé hnojivo, tak je to poslední hnojení sezónním hnojivem.

Jak oživit trávník po zimě

Prořezání (vertikutace), sekání, provzdušnění, dosev travního semene, hnojení a závlaha postaví trávník na nohy! Jarní údržbu trávníku zahájíme sběrem větviček, hrabáním starého listí a likvidací staré trávy. Nejdříve ale počkáme, až bude pěkně suchý, jinak bychom ho mohli poškodit.

Jak si vyrobit hnojivo na trávník

Chcete-li si vyrobit tekuté hnojivo z kopřivy dvoudomé, dejte čerstvé listí kopřivy, nařezané na malé kousky, do kbelíku s asi 10 litry vody. Ideální pro výrobu tohoto hnojiva je dešťová voda. Malé množství listí také můžete přidat přímo do půdy nebo je umístěte kolem rostlin při zalévání.

Čím Dosypat trávník

Na začátku května doporučujeme udělat přesev celého trávníku dávkou cca 3 kg/100 m2. Tím se oživí původní směs trav v trávníku. Bez dosevu začnou postupem času převládat jenom silnější druhy, které nám ale nemusí vždy vyhovovat. Dosev je dobré udělat opět po vertikutaci a spolu s další dávkou hnojení.

Jak na drny v trávníku

Na menších travních plochách si vystačíte s vertikutačními hráběmi, které se díky svým zahnutým nožům lehce zařezávají do travního drnu a odstraňují plsť. Na větších trávnících oceníte pomoc mechanických, elektrických či benzinových vertikutátorů, které jsou vybaveny ostrými noži svisle se zařezávajícími do drnu.

Čím hnojit trávník

Výborným hnojivem pro zelený trávník je kompost, ovšem ten je třeba nechat odležet a po vyklíčení chemicky odstranit semena plevele. Zájem v současnosti budí i ekologická hnojiva algináty, výtažky z mořských řas podporující růst kořenů a symbiózu trav a hub.

Jak dodat trávníku dusík

Maximální jednorázová dávka by měla být 10 g čistého dusíku na metr čtvereční. Ideální je jeho vpravení v amoniové podobě (močovina), která je pro rostliny výhodná. Jinak je dostatek dusíku obsažen i v minerálních hnojivech, kompostu či rašelině a v nitrátové podobě v ledku. První hnojení by mělo být s vyšší dávkou.

Jak zrekonstruovat trávník

Postupně snižujte výšku porostu – při každé seči asi o jednu třetinu výšky. Seč opakujte až do doby, kdy lze v trávníku provádět další zásahy, třeba vertikutaci. Při vertikutaci dojde k odstranění plsti složené z mechu a odumřelé hmoty trávníku. Porost je pak silně prořídlý.

Jak vyrobit hnojivo na trávník

Chcete-li si vyrobit tekuté hnojivo z kopřivy dvoudomé, dejte čerstvé listí kopřivy, nařezané na malé kousky, do kbelíku s asi 10 litry vody. Ideální pro výrobu tohoto hnojiva je dešťová voda. Malé množství listí také můžete přidat přímo do půdy nebo je umístěte kolem rostlin při zalévání.

Kdy začít hnojit trávník

Pokud jste navíc hnojili předešlý podzim, živiny pomalu uvolňované z podzimního hnojiva pomohou trávníku i brzy z jara. Nejlepší doba k jarnímu hnojení je v květnu nebo začátkem června, aby se trávník připravil na léto.

Jaké hnojivo na trávník

Výborným hnojivem pro zelený trávník je kompost, ovšem ten je třeba nechat odležet a po vyklíčení chemicky odstranit semena plevele. Zájem v současnosti budí i ekologická hnojiva algináty, výtažky z mořských řas podporující růst kořenů a symbiózu trav a hub.

Jak často zalévat trávník

Jak často a jak moc Pokud neprší, měl by se trávník zalévat dvakrát týdně, pokaždé 10 až 15 milimetry. Pokud tráva dlouhodobě nedostává dostatečné množství vody, je kořenový systém nucen tlačit se k povrchu, kde voda je, a tráva je postupně čím dál citlivější vůči suchu.

Kdy nejlépe zalévat trávník

Trávník bychom neměli zalévat v době, kdy se do něho opírá plné slunce. Prudkým zchlazením ledovou vodou by totiž mohl utrpět šok. Ideální je tedy zavlažovat s rozbřeskem, když jsou trávník i půda vychladlé, a voda se tak nebude zbytečně odpařovat.

Jak posekat trávník v létě

Sekejte častěji a výš

Stébla nezkracujeme o tolik, jako mimo léto, a listy by měly mít po sečení délku minimálně 3 – 4 centimetry. Tím umožníme trávě pohodlný průběh fotosyntézy a pažit bude hustý a zelený. Pokud chcete mít trávník ještě delší, trávě tím jedině prospějete, protože s delšími stébly si udrží více vláhy.

Jak často zalévat zasetý trávník

Zaléváme vydatně jednou za 5 – 10 dní Ideální objem vody je 15 – 20 litrů na 1 m² Při nové výsadbě použijeme kvalitní travní směs, jakou je např. Král trávníků

Jak dlouho zavlažovat trávník

U systémů s rozprašovacími postřikovači je při správném překrývání obvyklá srážková výška kolem PR=40-60 mm/hod (tj. až 1 mm/min). Doba závlahy na jedné sekci by tedy mohla být přibližně 3-4 min. při denní závlaze nebo 10-15 min při závlaze 2-3x týdně.

Jak často zalévat trávník v létě

Naopak právě v horkých dnech je potřeba zavlažovat mnohem častěji než je běžné. Klidně denně. A naopak krátké zapnutí závlahy na 1 minutu během dne trávníku prospěje, protože ho ochladíte. Ochladí se i vzduch a na zahradě bude lépe.