Co na mosaz?

Čím se dá vyčistit mosaz

Speciální čistidlo

Může se stát, že citron, ocet ani kečup nezabere. V takovém případě sáhneme po speciálních přípravcích jako je Sidol nebo Aurex. Najdeme je v nejbližší drogerii a cena se většinou pohybuje do 100 Kč. Čistidlo jen stačí nanést na kousek hadříku a mosaz vyleštit.
Archiv

Z jakých kovu je mosaz

Mosaz je slitina mědi a zinku, případně je část podílu zinku nahrazena jiným kovem (ternární mosaz). Žlutá mosaz má okolo 35% zinku. Má široké pole využití v jemné mechanice, elektrotechnice, při výrobě různého dalšího kovového zboží a také v modelářství.
Archiv

Jak vyčistit Zoxidovanou mosaz

Způsobů jak vyčistit mosaz je poměrně hodně. Nutností je pravidelně odstraňovat zoxidovanou vrstvu nebo jak již bylo řečeno, ošetřete předmět lakem. K tomuto účelu můžete použít jak různé domácí prostředky, tak lze v drogeriích zakoupit přípravky již přímo na čištění mosazi dostupné.
Archiv

Jak vyčistit svícen

Pokud se jedná o skleněný, porcelánový nebo kovový svícen, pak použijte vodu. Vložte svícen do hrnce se studenou vodou. Zahřívejte ji, dokud voda nezačne vřít. Druhou možností, jak vyčistit svícen od vosku, je za použití mrazničky.

Jak obnovit mosaz

Domácí přípravky na čištění mosazi

Vymačkejte půlku citronu a přidejte k němu čajovou lžičku jedlé sody. Tuto připravenou směs pomocí hadříku jemně naneste na mosazný předmět a pomalu po něm přejíždějte. Pokud je mosazný předmět velmi zašlý nechte působit 30 minut. Směs otřete a vyleštěte suchým hadříkem.

Jak renovovat mosaz

Jak vyčistit mosaz octem

Smíchejte asi 100 ml octa se lžičkou soli a přidávejte mouku, dokud vám nevznikne pasta. Octovou pastu naneste na mosazný předmět, nechte několik minut působit a opláchněte studenou vodou. Nakonec vyleštěte hadříkem z mikrovlákna.

Jak zabránit oxidaci mosazi

Nové mosazné předměty bývají často opatřeny vrstvou laku nebo pozlátka, to aby se zabránilo oxidaci povrchu, jeho zmatnění a znečištění. Lak či zlacení se ale postupně olupuje, takže kov se začne na obnažených místech špinit, kdežto na místech, která jsou stále ještě pokryta lakem, zůstává nedotčený.

Jak se pozná mosaz

Pokud si nejste zcela jisti, o jaký kov se jedná, můžete provést následující test. Na skrytém místě předmětu udělejte drobný vryp. Pokud je zbarvený červeně, jedná se o měď. Pokud je zbarvený zlatě, jedná se mosaz.

Jak vyčistit zašlý kov

Zašlý kov vyleštíme dlouhodobě působící leštěnkou. Ta vytvoří vrstvu, která udrží lesk déle než při použití běžných leštěnek. Při čištění použijeme bavlněné rukavice, abychom chránili povrch před poškrábáním nehty a působením kyselin z povrchu ruky. Naneseme jednou látkou leštěnku a druhou, čistou, předmět vyleštíme.

Jak odstranit rez z mosazi

Jedlá soda

Umyjte povrch kovu a posypte jej jedlou sodou. Vlhká oblast vytvoří směs s jedlou sodou a přilepí se na rez. Nechte působit hodinu nebo dvě, v závislosti na množství rzi. Poté povrch vydrhněte ocelovým kartáčem nebo ocelovou vlnou.

Jak poznat měď a mosaz

Pokud si nejste zcela jisti, o jaký kov se jedná, můžete provést následující test. Na skrytém místě předmětu udělejte drobný vryp. Pokud je zbarvený červeně, jedná se o měď. Pokud je zbarvený zlatě, jedná se mosaz.

Jak koroduje mosaz

Sezónní praskání Dvoufázové mosazi jsou náchylné ke korozi při vnitřním pnutí. K tomu dochází především v korozním prostředí, jaké tvoří například čpavek. Tomuto druhu koroze se říká sezónní praskání (season cracking) a projevuje se tím, že mosaz bez jakéhokoliv zatížení začne samovolně praskat.

Jak poznat mosaz od mědi

Pokud si nejste zcela jisti, o jaký kov se jedná, můžete provést následující test. Na skrytém místě předmětu udělejte drobný vryp. Pokud je zbarvený červeně, jedná se o měď. Pokud je zbarvený zlatě, jedná se mosaz.

Co je tvrdší mosaz nebo bronz

Tento výsledek ukazuje, že bronz je průměrně tvrdší než mosaz. O tvrdším materiálu lze říci, že je křehčí a bronz se řídí tímto pravidlem, že je mnohem náchylnější ke zlomení ve srovnání s mosazí. Pokud je v projektu kladen velký důraz na odolnost proti opotřebení a pevnost, může být bronz perfektní volbou.

Jak zabránit černání bižuterie

Bižuterie vyžaduje na rozdíl od šperků z drahých kovů častější a větší péči, protože rychleji zachází a černá. Na její pravidelnou údržbu stačí použít mycí prostředek na nádobí. Smíchejte jej v poměru 1:1 s horkou vodou. Bižuterii vložte do nádoby a zalijte touto směsí.

Co odstraní rez

Doporučuje se kovový předmět naložit do jablečného octa nebo Coca-Coly. Vyčistit jej také můžete jedlou solí nebo směsí ze soli a citronové šťávy. Z chemických produktů na kov výborně funguje například Univerzální mazivo WD-40.

Jak poznat mosaz od zlata

Padělatelé často perfektně vyleštěnou mosaz vydávají za 18karátové zlato, která se mu velmi podobá. Nejsnazším způsobem, jak identifikovat mosaz, je prohlédnout si šperk pod lupou a najít puncovní značku. Pokud chybí, držíte v ruce nejspíš mosazný šperk.

Jakou barvu má mosaz

Mosaz je slitina mědi a zinku (případně je část podílu zinku nahrazena jiným kovem). Má zlatou barvu a je velmi dobře snášena i lidmi, kteří trpí alergii na kovy.

Jak rozpoznat měď

Měď Dalším kovovým prvkem, který se používal na výrobu starožitných svítidel, je měď. Tu poznáte především podle jejího leskle červeného nádechu, který na vzduchu působením oxidace tmavne a přechází do rezavohnědé barvy. Pokud je mosazný plech velmi tenký, projevuje se oxidace v zelenomodré barvě.

Jaký kov zčerná

Zlato patří mezi tradiční kovy, přičemž zlatníci s ním pracují po tisíce let. Jedná se o jeden z nejoblíbenějších a nejlesklejších kovů vůbec. Zlaté šperky se pyšní těmi nejlepšími vlastnostmi – jsou lesklé, pevné a odolné vůči kyselinám i vnějším vlivům, takže vám nezčernají ani po letech nošení.

Co to je když zčerná stříbro

Zčernání stříbrných šperků se nazývá oxidace. Jedná se o přirozenou reakci stříbra, která vzniká při kontaktu šperku s termální vodou, potem, lakem na vlasy či parfémem.

Jak rychle odstranit rez

Rez můžete odstranit z kovů mechanicky pomocí ocelového kartáče, ocelové vlny nebo smirkového papíru. Druhou možností je rezavou vrstvu rozpustit přírodními nebo chemickými rozpouštědly. Doporučuje se kovový předmět naložit do jablečného octa nebo Coca-Coly.

Jak dlouho vydrží pozlacení

Při správném zacházení vydrží pozlacení klidně i několik let. Pokud se ale nebudete o šperk správně starat, životnost tím můžete výrazně zkrátit. Každodenní sprchování a potůčky potu ve fitku šperkům nesvědčí a můžou mít za následek, že pozlacení začne mizet během pár měsíců.

Jak doplnit měď v těle

Měď najdeme v celé řadě potravin jako jako jsou ořechy, ovesné vločky, droždí, hořká čokoláda, maliny či houby. Nejbohatším zdrojem jsou však jednoznačně vařená hovězí játra, vařený humr, ústřice a chobotničky. Vše o superpotravinách čtěte zde. Doporučená denní dávka mědi je 0,9 mg.

Co znamená když černá stříbro

Zčernání stříbrných šperků se nazývá oxidace. Jedná se o přirozenou reakci stříbra, která vzniká při kontaktu šperku s termální vodou, potem, lakem na vlasy či parfémem.