Co na okurky?

Co dělat proti plísni na okurkách

Chemických postřiků proti plísni existuje více (Previcur, Ortiva, Acrobat, Kuprikol 250 SC aj.). Můžeme je použít jako prevenci už při vysazení sazenic nebo ihned po zjištění nákazy. Postřiky nezapomeňte aplikovat i na spodní část listů.
Archiv

Proč je plíseň na okurkách

Plíseň okurková se šíří větrem a je tak problémem zejména v oblastech, kde se okurky pěstují v těsné blízkosti. Stejně jako ostatní plísně preferuje vlhké a teplé prostředí a je tak problémem i ve sklenících a špatně větraných stanovištích.
Archiv

Jak vypadá plíseň na okurkách

Plíseň na okurkách

Typickým příznakem jsou hranaté, žilnatinou ohraničené skvrny, které postupně splývají, listy zasychají a rostliny hynou. Prvotní příznaky se objevují na starších listech. Ochrana je podobná jako u rajčat, tzn., od druhé poloviny července se provádějí postřiky pravidelně v cca 14denních intervalech.
Archiv

Jak zachránit okurky

Co znamenají žluté listy okurek

Listy si zřejmě navzájem stíní a žloutnou. Žluté listy otrhejte a dopřejte okurkám výživu. Jedná se totiž o další důvod, kvůli kterému se mohou projevit tyto potíže. K hnojení je ideální zákvas z kopřiv nebo slepičího trusu.

Jak se zbavit padlí na okurkách

Ocet proti padlí

Kyselina octová z jablečného octu je velmi účinná při ničení padlí. Dávejte pozor, aby směs nebyla příliš silná, protože kyselost octu může spálit listy rostlin. Smíchejte 4 lžíce jablečného octa (5% roztok) s 3,8 litru vody. Použijte opakovaně každé tři dny.

Proč vadnou listy okurek

Příliš mnoho vlhkosti. Jedním z nejčastějších důvodů, proč vadnou okurky ve skleníku, je příliš mnoho vlhkosti. Okurky milují vlhkost, ale pokud je příliš mnoho, může to způsobit, že se budou špatně uchovávat. Výsledkem je, že okurky se budou rychleji kazit a vadnout.

Kdy se stříkají okurky proti plísni

Prevence je základ úspěchu. S ošetřováním chemickým postřikem se u okurek začíná koncem června, ale klidně i později, avšak nejlépe před výskytem houbové choroby. Aplikace postřiku se provádí v době, kdy jsou vhodné podmínky pro případné napadení rostlin plísní, tedy v návaznosti na průběh počasí.

Jak na svilušky na okurkách

Proti sviluškám můžeme použít i biologickou ochranu dravým roztočem Phytoseiulus persimilis. Při prvních náznacích napadení a při opakovaném použití pomáhají i ekologické postřiky na bázi olejů a lecitinu.

Jaké hnojivo použít na okurky

Asi nejjednodušším způsobem přihnojování okurek během vegetace je použití známého a osvědčeného hnojiva Cererit. Jedná se o bezchloridové granulované hnojivo se stopovými prvky (NPK (+MgO, +S) 8-13-11 (+2, +15) s B, Cu, Mo a Zn) určené k výživě ovoce, zeleniny, chmele a okrasných rostlin.

Proč zasychají plody okurek

Nejčastějším důvodem u okurek hadovek je nedostatek dusíku který bývá většinou spojený s nevyrovnanou závlahou. Pokud má rostlina akutní nedostatek dusíku, redukuje násadu a to je důvod, proč mladé plody zasychají.

Co funguje na padlí

Ocet proti padlí

Kyselina octová z jablečného octu je velmi účinná při ničení padlí. Dávejte pozor, aby směs nebyla příliš silná, protože kyselost octu může spálit listy rostlin. Smíchejte 4 lžíce jablečného octa (5% roztok) s 3,8 litru vody. Použijte opakovaně každé tři dny.

Kdy se stříká proti padlí

Postřiky proti padlí u révy i ostatních rostlin

Začíná se před kvetením a něm se provádí ošetření v závislosti na podmínkách šíření a náchylnosti odrůd v intervalech 7 až 14 dnů až do fáze zaměkání. Z postřiků na padlí se používá se například Kumulus, Dynali, Discus, Topaz či biologický VitiSan.

Co dělat když Zloutnou okurky

Okurky si zaslouží dostatek živin

Pokud nestojíte i komerčně prodávaná hnojiva, můžete zkusit nějaké, které používaly už naše babičky a prababičky. To si vyrobíte velmi jednoduše. Do vody se nadrobí bochník chleba a přidají se 2 polévkové lžíce jódu. Přes noc se směs nechá odstát a naředí 10 litry vody.

Jak se zbavit plísně ve skleníku

K likvidaci plísní se dnes už nepoužívají jen chemické přípravky, ale i výrobky na biologické bázi. Někteří pěstitelé používají také tzv. vykuřování skleníku, například za pomoci sirné svíce, knotu nebo speciální dýmovnice.

Jak dlouho nesmí pršet po postriku

Postřik musí na stromě vydržet alespoň 2 hodiny a po tuto dobu jej nesmí spláchnout déšť, stejně tak ale postřik nesmí na stromě zmrznout.

Co odpuzuje svilušky

Doplňkovým řešením je vysadit rostliny, které odpuzují svilušky: bazalku, mátu, koriandr, měsíček nebo heřmánek. Tyto rostliny obsahují aromatické terpeny, které je chrání před bakterie, houbami a škůdci, jako jsou právě svilušky, molice nebo třásněnky.

Jak oživit okurky

Potřete je bílkem. Potírat okurky vaječným bílkem by ve skutečnosti napadlo jen málokoho, a tak trochu to zavání černou magií. Faktem ale je, že to doopravdy funguje. Bílek totiž zaschne a vytvoří na okurkách ochranný film, díky němuž se plody kazí výrazně pomaleji.

Čím zalévat okurky

Zalévejte nejlépe večer nebo ráno odraženou vodou – při použití studenější vody ze studny či vodovodu by rostliny mohly utrpět teplotní šok, a zbrzdit se v růstu i plodnosti. Voda z vodovodu navíc může obsahovat menší množství chlorové látky, již okurky snáší velice špatně.

Co použít na padlí

Chemickou ochranu přinášejí fungicidní přípravky Ortiva, nebo Proti padlí (Kumulus WG). Přípravky je nutné použít jen preventivně, ještě před napadením. V roce, kdy je silný infekční tlak (chladné a vlhké počasí), je vhodné postřik udělat dvakrát až třikrát v době vegetace.

Jak zabránit žloutnutí okurek

Okurky tedy mohou žloutnout z toho důvodu, že mají příliš vysokou teplotu. I když se jedná o rostliny, které jsou teplomilné, bude potřeba, abyste jim zajistili teplotu kolem 25 °C přes den. Z toho důvodu je důležité, abyste skleník pravidelně větrali. Noční teploty dosahující 16 až 20 °C, jsou pro okurky ideální.

Jak dezinfikovat skleník

Osvědčeným prostředkem je dusíkaté vápno, které zničí nejen plísně, ale také vajíčka škůdců, semena plevelů, bakterie a spory hub. Navíc půdu obohatí o důležité složky – dusík a vápník. Před jeho použitím půdu zryjte a zbavte zbytků rostlin. Následně ho lehce zapravte do zeminy a důkladně prolijte.

Jak se zbavit plísně v půdě

Povrch půdy můžete posypat skořicí, jedlou sodou či jablečným octem jako přírodním prostředkem proti plísním. To působí jako přirozený odstrašující prostředek proti růstu plísní a nepoškodí vaši rostlinu. Udržujte půdu čistou. Udržujte nečistoty jako hnijící listí a části rostlin mimo vaší půdu.

Jak dlouho pusobi Mospilan

Až 6 týdnů po aplikaci přetrvává celková biologická účinnost přípravku Mospilan.

Jak se ředí Roundup s vodou

Roundup ředění

Roundup se ředí vodou. Ředění závisí na konkrétní kombinaci cílové plodiny a škodlivého organismu (plevele). Orientačně se jedná o 20 až 50ml na 2l vody. Konkrétní čísla jsou vždy uvedena na etiketě k výrobku.

Jak se zbavit svilušky na okurkách

Cibulový odvar na svilušky

S nezvanými hosty si skvěle poradí slupky z cibule. Ty zalijte vroucí vodou a nechte alespoň tři dny louhovat. Hotový výluh přeceďte přes plátýnko nebo punčochu a přelijte do postřikovače. V postřikovači neřeďte, jednoduše odvarem postříkejte postižené rostliny a po několika dnech opakujte.