Jak se zbavit padlí na okurkách
Ocet proti padlí
Kyselina octová z jablečného octu je velmi účinná při ničení padlí. Dávejte pozor, aby směs nebyla příliš silná, protože kyselost octu může spálit listy rostlin. Smíchejte 4 lžíce jablečného octa (5% roztok) s 3,8 litru vody. Použijte opakovaně každé tři dny.
Archiv
Jak se zbavit plíseň na okurkách
S ošetřením je třeba začít zpravidla na konci června (nebo později, ale vždy před výskytem choroby) a opakovat ho třikrát s intervalem opakování po 10 dnech. Pro toto ošetření je nyní možný fungicid ORTIVA. Do konce roku se často používaly fungicidy Acrobat MZ WG, Ridomil Gold MZ Pepite nebo PROTI PLÍSNÍM (Acrobat).
Proč je plíseň na okurkách
Plíseň okurková se šíří větrem a je tak problémem zejména v oblastech, kde se okurky pěstují v těsné blízkosti. Stejně jako ostatní plísně preferuje vlhké a teplé prostředí a je tak problémem i ve sklenících a špatně větraných stanovištích.
Archiv
Co použít na padlí
Chemickou ochranu přinášejí fungicidní přípravky Ortiva, nebo Proti padlí (Kumulus WG). Přípravky je nutné použít jen preventivně, ještě před napadením. V roce, kdy je silný infekční tlak (chladné a vlhké počasí), je vhodné postřik udělat dvakrát až třikrát v době vegetace.
Kdy se stříká proti padlí
Postřiky proti padlí u révy i ostatních rostlin
Začíná se před kvetením a něm se provádí ošetření v závislosti na podmínkách šíření a náchylnosti odrůd v intervalech 7 až 14 dnů až do fáze zaměkání. Z postřiků na padlí se používá se například Kumulus, Dynali, Discus, Topaz či biologický VitiSan.
Jak vypadá padlí na okurkách
Na listech i na stoncích se objevují zprvu drobné, později se rozrůstající skvrny s typickým bělavým moučnatým povlakem hub.
Kdy se stříkají okurky proti plísni
Prevence je základ úspěchu. S ošetřováním chemickým postřikem se u okurek začíná koncem června, ale klidně i později, avšak nejlépe před výskytem houbové choroby. Aplikace postřiku se provádí v době, kdy jsou vhodné podmínky pro případné napadení rostlin plísní, tedy v návaznosti na průběh počasí.
Jak zachránit okurky
Co znamenají žluté listy okurek
Listy si zřejmě navzájem stíní a žloutnou. Žluté listy otrhejte a dopřejte okurkám výživu. Jedná se totiž o další důvod, kvůli kterému se mohou projevit tyto potíže. K hnojení je ideální zákvas z kopřiv nebo slepičího trusu.
Jak vypadá plíseň na okurkách
Plíseň na okurkách
Typickým příznakem jsou hranaté, žilnatinou ohraničené skvrny, které postupně splývají, listy zasychají a rostliny hynou. Prvotní příznaky se objevují na starších listech. Ochrana je podobná jako u rajčat, tzn., od druhé poloviny července se provádějí postřiky pravidelně v cca 14denních intervalech.
Kdy se stříká angrešt
Na ošetření je vhodné klidné bezvětrné počasí, protože jinak dochází k úletu přípravku. První ošetření postřikem je ideální na začátku rašení, druhé těsně před květem a poslední po odkvětu. Do postřiku je dobré přidat pár kapek saponátu nebo namáčedla, aby postřik dobře přilnul na větvičky a pupeny.
Jak se šíří padlí
Padlí se šíří větrem, malými částečkami, které se nazývají konidie. Na angrešt se tak dostanou doslova zpoza plotu. Pokud jste již dříve s padlím v zahradě bojovali, mohly spory přežít v suchých listech okolo keřů a probudit se k životu.
Jak poznat padlí
Co je padlí a jak ho poznat
Padlí poznáte celkem snadno – projevuje se jako světle šedé nebo bílé práškovité skvrny, které se obvykle nacházejí na napadených listech. Pěstitelé si počáteční fázi infekce někdy pletou se skvrnami zaschlého hnojiva na listech, nebo prachem.
Co zpusobuje padlí
Padlí – je houbové onemocnění, které postihuje celou řadu rostlin. Padlí je způsobeno různými druhy vřeckatých hub (lat. Erysiphales). Padlí se přenáší pomocí spór – větrem nebo kontaktem.
Co na okurky
Okurky jsou liány
Přitom takhle rostlina je popínavá, takže jí prospěje, když ji zasadíte k nějaké opoře, po které bude moct šplhat. Vertikální poloha zároveň napomáhá přístupu vzduchu a slunce. Já k okurkám dávám obyčejnou kari síť, co nám zbyla z rekonstrukce domu a je to super.
Jaké hnojivo použít na okurky
Asi nejjednodušším způsobem přihnojování okurek během vegetace je použití známého a osvědčeného hnojiva Cererit. Jedná se o bezchloridové granulované hnojivo se stopovými prvky (NPK (+MgO, +S) 8-13-11 (+2, +15) s B, Cu, Mo a Zn) určené k výživě ovoce, zeleniny, chmele a okrasných rostlin.
Proč žloutnou sazenice okurek
Za žlutými listy okurek může stát nesprávně zvolené místo, kde mají nedostatek světla. Listy si zřejmě navzájem stíní a žloutnou. Žluté listy otrhejte a dopřejte okurkám výživu. Jedná se totiž o další důvod, kvůli kterému se mohou projevit tyto potíže.
Jak na svilušky na okurkách
Proti sviluškám můžeme použít i biologickou ochranu dravým roztočem Phytoseiulus persimilis. Při prvních náznacích napadení a při opakovaném použití pomáhají i ekologické postřiky na bázi olejů a lecitinu.
Kam umistit angrešt
Angreštu vyhovují otevřená stanoviště s mírným průvanem. Mělce koření a rychle reaguje na všechny agrotechnické zásahy. Ve srovnání s rybízem červeným a bílým má angrešt vyšší nároky na půdu. Vyžaduje středně těžké, humózní, hlubší půdy, neutrální až slabě kyselé reakce, dobře zásobené živinami.
Co na plíseň na angreštu
Měli bychom začít angrešt (stejně jako rybíz – především černý) chránit již při rašení. A další ošetření aplikujeme těsně po odkvětu angreštu a pro jistotu znovu zopakujeme po deseti dnech až dvou týdnech. Osvědčenými přípravky pro boj s hnědým padlím jsou Discus nebo Sulikol 750 SC.
Jaký postřik na padlí
Postřiky proti padlí u révy i ostatních rostlin
Začíná se před kvetením a něm se provádí ošetření v závislosti na podmínkách šíření a náchylnosti odrůd v intervalech 7 až 14 dnů až do fáze zaměkání. Z postřiků na padlí se používá se například Kumulus, Dynali, Discus, Topaz či biologický VitiSan.
Co na americke padlí
K postřiku jsou doporučeny přípravky: BAYLETON 25 WG, WP nebo RUBIGAN 12 EC v koncentraci 0,03 %, KARATHANE LC – 0,05 %, FUNDAZOL 50 WP – 0,06 %. Z biologicky šetrných přípravků na bázi řepkového oleje můžeme použít 5 % BIOOL nebo BIOTON, při jejich použití přidáme do postřiku několik kapek smáčedla např. JAR.
Čím zalévat okurky
Zalévejte nejlépe večer nebo ráno odraženou vodou – při použití studenější vody ze studny či vodovodu by rostliny mohly utrpět teplotní šok, a zbrzdit se v růstu i plodnosti. Voda z vodovodu navíc může obsahovat menší množství chlorové látky, již okurky snáší velice špatně.
Co dát pod okurky
Černá netkaná textilie. Pěstování okurek není žádná věda a jde to poměrně snadno. V našich klimatických podmínkách se okurky hadovky pěstují nejčastěji ve skleníku, ale nakládačky můžeme bez obav vysadit i ven. Aby jim ve volném záhonu bylo hezky teplo a pohodlně, podložíme je černou netkanou textilií.
Jak zvýšit úrodu okurek
Důležité je také kypření půdy, ale pozor, jen jemné a opatrné, jelikož kořeny okurek se rozrůstají mělce pod povrchem, nejdou do hloubky. Dalším dobrým trikem pro zvýšení úrody okurek je nastýlka, v jejímž případě není třeba kypřit. Nastýlka (např. slámou) je vlastně mulčí, která udržuje v půdě vodu.
Co napadá okurky
Na zahradě nejvíce škodí plíseň okurková a ze škůdců jsou to hlavně mšice a klopušky; ve skleníku pak rovněž plíseň okurková, vadnutí okurek a ze škůdců hlavně mšice, třásněnky, molice a svilušky.