Co na plíseň cibule?

Co na plíseň na cibuli

Ochrana proti plísni na cibuli

Nejvhodnější dobou postřiku je začátek června a pokud jde o suchý měsíc, postačí jeden postřik. Jinak ho musíme po týdnu opakovat. Vhodným postřikem jsou fungicidy Akrobat, Bravo, Curzatem, Dithane, Kuprikol nebo Ortiva.

Jak vypadá plíseň na cibuli

Popis: Na listech a květních stvolech se tvoří světlezelené skvrny, které za vlhkého počasí pokrývá hnědošedý povlak houby. Skvrny postupně splývají a listy i stvoly se lámou, poléhají a usychají.

Čím se stříká cibule

Do cibule a póru jsou proti některým škůdcům (např. vrtalka pórová, třásněnka, ostatní saví a žraví škůdci) povolený přípravky pro profesionální použití Calypso (pouze 1 litrové balení) nebo Danadim Progress (5 l balení), malospotřebitelská balení Decis Protech, Decis AL aj.

Kdy se stříká cibule

Postřik (Kuprikol) se aplikuje nejlépe od června minimálně 3x za použití smáčedla, aby se zajistil dokonalý pokryv celé rostliny a ochranná látka zůstala na listech.

Kdy se stříká česnek proti plísni

Nejúčinnější mechanickou ochranou na zahrádce je zakrytí celého záhonu česneku koncem února (dle počasí) bílou netkanou textilií, která se ze záhonu odstraní až v dubnu.

Proč žloutne cibule

Zalévání Hlavním důvodem žloutnutí peří cibule je nedostatečné zalévání v plném rozsahu. Do poloviny července, kdy se cibulky aktivně tvoří, potřebuje rostlina vydatné zalévání – až 2krát za 7 dní.

Co na Květilku cibulovou

Chemická ochrana v současnosti není možná, protože nejsou autorizovány žádné přípravky proti květilce cibulové. Neautorizovaný účinek by mohly mít správně použité pyrethroidní přípravky, v našem případě insekticidy.

Jak ošetřit cibuli

K přímé ochraně menších ploch se dá použít netkaná textilie, kterou cibuli přikryjeme. Květilka je zavrtaná v listech, proto se musí používat insekticidy s hloubkovým účinkem. Z chemických insekticidů jsou doporučeny přípravky na bázi diazinonu a fenitrothionu.

Jaký postřik na cibuli

V místech s pravidelným výskytem se neobejdete bez chemické ochrany, kterou je třeba dělat od června a to nejlépe třikrát, tedy na začátku, v polovině a na konci měsíce. Pro tato ošetření se doporučujeme přípravek Ortiva.

Kdy ošetřit cibuli proti plísni

Chemická ochrana. S ochranou cibule je třeba začít včas, to znamená již před výskytem prvních příznaků, a to většinou již v červnu. Podle průběhu počasí je třeba ošetření opakovat v 7 až 14 denních intervalech v závislosti na průběhu počasí a podle druhu přípravku až do fyziologické zralosti rostlin.

Kdy zalévat cibule

Správné zalévání cibule

Pokud máte pouze zelené části cibule, pak rostliny pravidelně zalévejte. Zálivka se vyplatí i poté při delších obdobích sucha. Jinak je dobré cibuli zalévat jednou týdně. Mnozí ji nezalévají vůbec.

Co způsobuje kroucení cibule

Odpověď: Kroucení cibulové natě způsobují larvy květilky cibulové (Delia antiqua).

Proč se kroutí listy cibule

Proč jsou pokroucené listy u cibule

Pokroucené listy u mladé cibule sazečky můžou mít dvě příčiny – virové poškození nebo napadení vrtalkou pórovou. Virová žlutá zakrslost se projevuje na listech tak, že jsou vidět zřetelné žluté pruhy a napadeny jsou jen některé rostliny. Cibule napadená virózou je menší.

Jak a čím hnojit cibuli

K ciulce stačí špetka hnojiva. Nezapomínejme že se jedná o druhou trať a tam stačí přihnojovat sporadicky. Za celý rok stačí lehounce přihnojit max 4x. Když se cibule začnou vyvíjet, zamulčujte je tenkou 0,5 cm vrstvou slámy (na podzim se hodí i rozdrcené listí).

Jak často se má zalévat cibule

Správné zalévání cibule

Zapomenout nelze ani na zalévání. Pokud máte pouze zelené části cibule, pak rostliny pravidelně zalévejte. Zálivka se vyplatí i poté při delších obdobích sucha. Jinak je dobré cibuli zalévat jednou týdně.

Kdy hnojit cibuli

Zalévání, mulčování, hnojení

Až se budou cibule zvětšovat, mulč odstraňte, nebo ponechejte ve velmi tenké a lehké vrstvě, aby cibulím nic nebránilo v narůstání. Tekutým organickým hnojivem můžete sazeničkám přilepšit tři týdny po výsadbě, a poté každé další tři týdny.

Jak ošetřit cibule

Očištěnou cibuli, která obyčejně vypadá hodně uboze, potom dáme do sáčku s trochou práškového dřevného uhlí nebo fungicidu, sáček pevně uzavřeme a zatřepáním celou cibuli stejnoměrně poprášíme. Dezinfekční prostředek ulpí zvlášť na vlhkých stopách po „operacích“.

Jak pečovat o cibuli

Cibule má ráda půdu propustnou, ale ne příliš vyschlou. Výhodné je pěstování na vyvýšeném záhoně, stačí 10 cm nad úrovní okolního terénu. Půdu můžete vylehčit příměsí písku. Nesmí však chybět ani humus, do půdy zapravte 5 cm silnou vrstvu vyzrálého kompostu.

Co na kroucení cibule

Jak se bránit Když se začne kroutit a polehávat nať, je už většinou pozdě, cibule je z valné většiny „na odpis“. Začněte s ochranou hned při výsadbě sazečky – zakryjte záhon s cibulí, pórem či česnekem netkanou textilií.

Jaké hnojivo pod cibuli

Horticerit – hnojivo pro cibuli a česnek se používá zejména pro základní hnojení před výsadbou, ale je vhodné i pro přihnojování rostlin v průběhu vegetace. Používá se pro cibuli a česnek, lze použít i pro okrasné cibuloviny. Dávkování: Doporučená dávka hnojiva je 30-70 g/m2.

Co potřebuje cibule

Velmi doporučujeme pěstovat cibuli ze semen. Rostlinky jsou kvalitnější, jsou již pevně usazené tím, jak se usadí semínko v půdě, jsou rovnější a nejdou brzy do květu. Cibule potřebuje slunné stanoviště, ne přímé světlo. Půda by měla být dobře propracovaná, provdušněná s dávkou živin.

Čím hnojit cibuli a česnek

Horticerit – hnojivo pro cibuli a česnek se používá zejména pro základní hnojení před výsadbou, ale je vhodné i pro přihnojování rostlin v průběhu vegetace. Používá se pro cibuli a česnek, lze použít i pro okrasné cibuloviny. Dávkování: Doporučená dávka hnojiva je 30-70 g/m2.

Jak hluboko se sazi cibule

Vhodný čas pro vysazování je v první polovině března, do řádků vzdálených alespoň 25-35 cm, s hloubkou 2-3 cm. Když se objeví první listy, je třeba rostlinky prořezat, aby měly dost prostoru pro růst – vzdálenost jednotlivých cibulek by měla být alespoň 5 cm.

Jak často hnojit cibuli

Cibule příliš hnojení nepotřebuje

Aby byla cibule na svém stanovišti spokojená, nepotřebuje příliš mnoho živin. Patří mezi rostliny tzv. II. trati, což znamená, že se sází tři roky po aplikaci hnoje do půdy.