Co na strupovitost jabloní?

Kdy postřik jabloní proti strupovitosti

Strupovitost se šíří nejvíce během deštivých dnů, při teplotách 16–24 °C. Z hlediska ochrany proti této chorobě je potřeba chemicky zasáhnout teď, v období fáze růžového poupěte (tzn. v době před samotným květem) a postřik provádět až do doby dva týdny po odkvětu (druhá polovina dubna až konec května).
Archiv

Co způsobuje strupovitost jablek

Strupovitost na jabloních způsobuje vřeckovýtrusná houba Venturia inaequalis. Napadá listy, plody a výjimečně i mladé větvičky. Houba přezimuje převážně ve spadaných listech, kde začátkem jara tvoří plodničky s vřecky, ve kterých dozrávají askospory – dvoubuněčné výtrusy.
Archiv

Co proti strupovitosti

Ochrana proti strupovitosti

Při výsadbě nových sadů je třeba volit odrůdy méně náchylné, případně zcela odolné – rezistentní. K preventivní ochraně patří také likvidace spadaného listí na podzim. Chemické zásahy ve vegetaci je nutno volit uváženě a použít je v minimální nutné míře.
ArchivPodobné

Jak ošetřit jabloně

Ošetření spočívá v instalaci feromonového lapače, kterým pochytáte škůdce ještě před množením. Bez instalování lapače pak v květnu až červnu aplikujte postřik a následně opakujte jednou za dva týdny. Podobný škůdce je pilatka.

Kdy použít kuprikol

Realizujte první ošetření na počátku opadu listů, druhé ošetření za 10-14 dnů, třetí ošetření před rašením.

Co na padlí na jabloních

Možné je použít také přípravky PROTI strupovitosti a padlí (Sercadis), Discus, Topas 100 EC. Správná doba pro použití přípravků je v době od druhé poloviny dubna do konce května, kdy dochází k hlavnímu šíření této houbové choroby. Nezapomeňte přípravky střídat, abyste zvýšili jejich účinnost.

Co napadá jabloně

Jabloň – choroby a škůdciStrupovitost jabloně (Venturia inaequalis)Padlí jabloně (Podosphaera leucotricha)Moniliniová hniloba jablek (Monilinia fructigena)Sazovitost jablek (Gloeodes pomigena)Svilušky.Mšice na jabloni.Vlnatka krvavá (Eriosoma lanigerum)Obaleč jablečný (Cydia pomonella)

Kdy aplikovat Discus

Poznámka: OL=35. Ošetřuje se od fáze zelený pupen až myší ouško. Aplikujte od druhé poloviny dubna do konce května.

Kdy postřik proti červivosti jablek

Chemické pesticidy. Proti obalečům se používají insekticidní postřiky Mospilan nebo Karate se Zeon technologií. Tyto postřiky likvidují housenky i dospělé obaleče. Postřik se aplikuje dvakrát: nejdříve na začátku června a poté se opakuje za 10 až 14 dní.

Kdy postřik proti obaleči

První ošetření proti první generaci obaleče se doporučuje od začátku do poloviny června a druhé ošetření za 10 až 14 dnů poté. Proti druhé generaci se doporučuje začít s ošetřením na začátku srpna s obdobným opakováním. K ochraně je možné použít přípravky Karate se ZEON technologií 5SC, Mospilan 20 SP.

Co je místo Kuprikolu

Champion 50WP 10g (nahrazuje Kuprikol)

Champion 50WP je kontaktní fungicidní přípravek k ochraně rostlin proti houbovým chorobám a ochraně květů meruněk proti mrazu.

Jaký postřik na jabloně

Ideální je kombinace olej a insekticid (například Biool a Mospilan 20 SP plus přípravek proti strupovitosti jabloní). Měl by proběhnout ve fázi zeleného pupenu až myšího ouška. Stejný postřik podruhé proveďte ve fázi zeleného nebo růžového poupěte.

Jak vypadá padlí na jabloních

Symptomem padlí jabloňového jsou výhony pokryté bělavým popraškem a bezlisté, takzvané svícovité výhony. Napadené květní pupeny jsou deformované, pomoučené a kvetení se opožďuje. Korunní i kališní lístky jsou ztloustlé, korunní listy zelenavé, tyčinky srůstají, pyl neklíčí, květy zasychají a opadávají.

Jak se projevuje padlí

Padlí je plísňové onemocnění rostlin, které se projevuje bílými skrvnami na listech, stoncích či plodech. Skrvny vypadají jako moučný posyp, který lze snadno setřít.

Proč hnijí jablka už na stromě

Původce moniliniové hniloby, Monilia laxa, škodí nejen v době dozrávání plodů na stromech, ale i po sklizni. Tvorba konidií, kterými se monilióza šíří, probíhá již při nízkých teplotách. Jejich masivní produkce nastává při teplotách nad 10 °C a šíření je velmi rychlé.

Proč usychá jabloň

Vstupní bránou pro infekci jsou místa po mechanickém poranění či poškození mrazem. První příznaky onemocnění můžeme pozorovat v jarních a raných letních měsících. Další možnou příčinou strádání mladé jabloně může být krčková hniloba ovocných dřevin často též nazývaná límcová choroba ovocných dřevin.

Kdy se stříká proti padlí

Postřiky proti padlí u révy i ostatních rostlin

Začíná se před kvetením a něm se provádí ošetření v závislosti na podmínkách šíření a náchylnosti odrůd v intervalech 7 až 14 dnů až do fáze zaměkání. Z postřiků na padlí se používá se například Kumulus, Dynali, Discus, Topaz či biologický VitiSan.

Co proti červivosti jablek

Proti obalečům se používají insekticidní postřiky Mospilan nebo Karate se Zeon technologií. Tyto postřiky likvidují housenky i dospělé obaleče. Postřik se aplikuje dvakrát: nejdříve na začátku června a poté se opakuje za 10 až 14 dní.

Co způsobuje Červivost jabloní

Obaleč jablečný (Cydia pomonella) patří mezi škodlivé motýli a napadá nejenom jabloně, ale také hrušky, meruňky, kdoule, ale dokonce i vlašské ořechy. Motýl obaleče naklade vajíčka do malých plodů a my pak říkáme, že je plod červivý. Housenka totiž vyžírá vnitřek plodu, který je nevzhledný.

Jak vypadá obaleč jablečný

Je to nejničivější škůdce jablek na světě. Dospělí motýlci sice škody nepůsobí, ale larvy obalečů napadají plody jabloní a hrušní, někdy také ořešáků, meruněk, kdoulí, broskvoní a slivoní. Dospělý obaleč jabloňový je 1 cm dlouhý, s rozpětím křídel až 2 cm, a má šedohnědou barvu.

Jak vypada Obalec Jablecny

Obaleč jablečný (Cydia pomonella) je nenápadný motýlek, jehož larvy napadají jabloně, někdy i hrušně, meruňky či ořešáky. Housenky se prokousávají do plodů jablek a k jadřincům. Plody napadení obalečem poznáte podle dírky, kolem které je nahromaděný trus. Výsledkem je vysoká červivost jablek.

Jak se ředí kuprikol

Chemická ochrana rostlin Agro Kuprikol 50 se dobře rozpouští ve vodě, 10 gramů přípravku stačí cca na 1-20 litrů vody.

Jak Namichat kuprikol

Použití: Borovice: Sypavka – 40-50 g / 10 l vody poznámka: Od poloviny května do konce srpna v intervalu 10-14 dnů Brambory: Plíseň bramborová – 40-50 g / 5 l vody poznámka: OL=7. První ošetření podle signalizace, další ošetření v intervalu 7-14 dnů.

Kdy postřik na stromy

Nejvhodnější dobou pro jarní postřik je konec vegetačního klidu, když začíná rašení. Dále je pak postřik vhodný až do stádia zeleného či růžového poupěte. Počkejte, až bude teplota vyšší než 7 až 10 °C a nebudou hrozit mrazy. Postřik (zejména olejovými přípravky) by mohl způsobit poškození.

Co proti padlí

Ocet proti padlí

Kyselina octová z jablečného octu je velmi účinná při ničení padlí. Dávejte pozor, aby směs nebyla příliš silná, protože kyselost octu může spálit listy rostlin. Smíchejte 4 lžíce jablečného octa (5% roztok) s 3,8 litru vody. Použijte opakovaně každé tři dny.