Co na svatební přípitek?

Co se dává na přípitek

Přípitek je slavnostní okamžik, který musí doprovázet víno s bublinkami. Pokud nechcete utrácet za pravé Champagne, doporučujeme zvolit lehké Prosecco, Cavu či sekty. Lehká suchá šumivá vína příjemně povzbudí chuťové pohárky a naladí na následující konzumaci slavnostního oběda.
Archiv

Čím se připíjí na svatbě

Chuť domácí pálenky těžko něco překoná a na českých svatbách se tradičně připíjí nejčastěji právě slivovicí, meruňkovicí či hruškovicí. Výrazně zabodujete i svatebním vínem z vlastního vinohradu nebo od přátel. Levněji vás pak vyjde pořídit sud piva, než jednotlivé lahve.
Archiv

Kdy pronést přípitek na svatbě

„V našich krajích je zvykem pronést přípitek před jídlem, ale klasická etiketa připouští přípitky až po prvním chodu. Promluví otec nevěsty, otec ženicha a jeden ze svědků. Pokud chce mluvit i druhý svědek, necháme ho, ale všichni by se měli snažit o stručnost, protože svatebčané mají hlad,“ popisuje Alena Špačková.
Archiv

Co se dává na svatební raut

Neoblíbenější položky na rautusýrová a salámová mísa, kanapky (finger food), švestky obalené ve slanině, mini řízečky, bramboráčky, grilovaná zelenina, ovoce, saláty, žebra, kuřecí paličky, guláš, pečená kýta, grilování různých druhů mas.pečivo, kyselé okurky, nakládané cibulky, utopenci, pikantní pomazánky.

Jak napsat přípitek

Přípitky na svatbách by neměly být vážné a příliš zdlouhavé, měly by spojovat minulost, současnost a budoucnost, popřípadě vyjadřovat jednu z těchto etap života novomanželů. Postačí pár milých vzpomínek na společně strávené chvíle, zažertování pro odlehčení atmosféry a požehnání novomanželům.

Na co si připít

Nejčastěji se k přípitku používá šampaňské, zejména při slavnostnějších událostech. Obecně jsou při tom populární i další šumivá vína a sekty jako je italské prosecco anebo španělská cava. Ale závisí na konkrétních preferencích a klidně si můžete připít i tvrdším alkoholem.

Kdo dává prvni prsten

Na důkaz uzavřeného manželství jsou snoubenci vyzváni k výměně snubních prstýnků. Zde je opět první na řadě ženich. Navléká prstýnek nevěstě na prsteníček levé ruky, poté podobně nevěsta navléká prstýnek ženichovi.

Kdo jde prvni k oltáři

První jde ženich se svou matkou, za nimi matka nevěsty s otcem ženicha, pak všichni hosté, následují svědkové a úplně nakonec nevěsta se svým otcem. Pokud už hosté čekají na místě obřadu, přichází průvod ve zkrácené podobě – ženich s matkou, matka nevěsty s otcem ženicha, svědkové a nevěsta s otcem.

Co dělá otec ženicha na svatbě

Otec ženicha

Vzhledem k tomu, že tradičně patřila příprava svatby do kompetence nevěstiných rodičů, kteří celou slavnost i hostili, neměl ženichův otec žádnou pevně stanovenou roli a povinnosti. Po domluvě se však může podílet na výdajích za hostinu a připravit si a pronést i slavnostní řeč.

Kdo má mít proslov na svatbě

Vždy záleží na společné domluvě a na tom, zda vyvolená osoba promluvit chce. Obvykle však bývá zvykem, že má svatební proslov otec nevěsty, ženich (někdy společně s nevěstou) a svědek ženicha.

Jak probíhá svatební hostina

Svatební hostina

Hostinu zahajují zpravidla svědci či rodiče novomanželů se svými proslovy. Ty by měly být přiměřeně dlouhé a hlavně šité na míru novomanželům. Na jejich konci je pronesen slavnostní přípitek a hosté cinkají pro štěstí novomanželům skleničkami šampaňského nebo jiným oblíbeným nápojem.

Jak by měl vypadat raut

Teplý raut často obsahuje guláše, polévky a všemožné masové pokrmy jako řízečky, kuřecí paličky nebo například grilované steaky, které jsou udržované v teple. Oproti tomu součástí studeného rautu nejčastěji bývají sýrové mísy, salámové talíře, zabijačkové speciality, různá zelenina, případně pomazánky a přílohy k nim.

Co se říká při přípitku

Přípitek v cizích jazycíchAnglicky / celosvětově: CHEERS! [ čti čírs]Francouzsky: SANTÉ! [ čti santy]Německy: ZUM WOHL! [ čti cum vól]Rusky: ZA ZDAROVJE! [ čti za zdarovje]Polsky: NA ZDROWIE! [ čti na zdrovie]Slovensky: NA ZDRAVIE!Bulharsky: NAZDRAVE! [ čti nazdravé]Španělsky: SALUD! [ čti salů]

Jak pronest přípitek

Měl by být pozitivní, nepřipomínat chyby z minulosti, okořeněný špetkou humoru. Pozor, aby nepřešel do zdlouhavého tlachání. Po projevu následuje přípitek, vzhledem k slavnostnímu výjimečnému okamžiku, šampaňským. Není-li otec přítomen, může ho zastoupit svědek nevěsty, bratr, nebo blízký přítel rodiny.

Jak se vede nevěsta k oltáři

Ten, kdo vede nevěstu k oltáři by jí měl být blízký

Pokud nevěsta uzná, že je na místě dodržovat zásadu číslo jedna (starší, ženatý člověk opačného pohlaví), rámě jí nabídne často dědeček, bratr, nebo strýc. Ačkoliv první myšlenky obvykle směřují na někoho z rodiny, nemusí být příbuzenský vztah vůbec podmínkou.

Na které straně stojí ženich

Nevěsta stojí ženichovi tedy také po pravém boku. Stát zůstávají pouze snoubenci a svědkové, případně družičky. Stojí tedy snoubenci, za nimi svědkové a pak až družičky a družba. Toto říká naše etiketa.

Co dává ženich nevěstě

Mezi neoblíbenější dárky, po kterých sahají našeho protějšky při této příležitosti, patří logicky šperky. Náramky na ruku, náhrdelníky… Těsně na druhé příčce se umisťuje spodní prádlo, svatební podvazek nebo různé „hračky,“ které by vám mohly zpestřit svatební noc.

Kdo nese prstýnky na svatbě

Následují svědci.

Necháváte-li si nějakou družičkou, nebo dítkem nést k obřadu svatební prstýnky, je na řadě ono. Položí prstýnky na patřičné místo a posadí se. Družičky vyrážejí před nevěstou v případě, pokud házejí na zem okvětní lístky. Za nevěstou jdou družičky ve chvíli, kdy nesou její vlečku/svatební závoj.

Kdo platí svatební kytici

Sám ženich následně hradí následující položky:

Oddávající Dárky pro svědka a mládence. Dárek ke svatebnímu dni pro nevěstu. Květiny do klopy pro svatebčany a svatební kytici pro nevěstu.

Jak vede matka ženicha

Hudební doprovod začíná hrát a prvním příchozím je ženich se svojí matkou (matka jde po jeho pravém boku), za nimi jde ženichům otec a matka nevěsty (matka opět na pravém boku), dále svědkové, případně družičky a družby.

Jak obsluhovat na svatbě

Jídlo, to obsluha přináší vždy zprava. Nejprve se servíruje u novomanželů, u ženicha a nevěsty. Pak následuje obsloužení hostů nejblíže k novomanželům, až je nakonec obsloužen celý stůl. Když je u svatební tabule více hostů, je praktické předem oznámit, že se nemusí čekat na to, až jídlo dostanou všichni.

Kdo Víťa hosty na svatbě

V případě zapojení hostů do svatebního průvodu Etiketa pana Špačka říká: „Jako první půjde ženich se svou matkou, následují svědci, pak případně děti snoubenců, matka nevěsty s otcem ženicha, dále pozvaní svatební hosté, rozumí se především nejbližší rodina s přáteli snoubenců, pokud možno tak, aby se střídaly páry …

Jak se chovat při rautu

Přitom pravidla velí: nabrat si méně jídla, ale klidně víckrát. Když máme jídlo na talíři, uvolníme místo u bufetových stolů dalším hostům, a sami se přesuneme na místo, kde se v klidu najíme – na rautech většinou najdeme vysoké stolky, u kterých se jí vestoje.

Jak pronést přípitek

Každý řečník by si měl promyslet, o čem bude hovořit, aby nedošlo k trapnému okamžiku, že se bude zakoktávat, opakovat, nebo úplně zapomene, co chtěl sdělit. Řeč by měla být stručná, výstižná, neuškodí humorná forma. Projev by měl trvat asi 3 minuty, aby posluchači neztratili pozornost.

Čím si připít

Připít si lze i tvrdým alkoholem nebo koktejlem. Někomu by se mohlo zdát, že šumivé víno k oslavě Silvestra tak nějak patří. Ano, rozhodně jde o slavnostnější alkohol, který se hodí k oslavám. Stejně dobře však mohou posloužit i klasická vína.