Jak se zbavit svilušek ve skleníku
Mezi chemické přípravky, které se postarají o likvidaci svilušek snadno a rychle, patří například postřiky Omite, Talstar či Vertimec. Dále pak existuje účinný insekticid s názvem Agro sviluška STOP, jenž efektivně zneškodní vajíčka, larvy, nymfy i dospělé jedince.
Archiv
Co pomáhá na svilušky
Při počátečním výskytu svilušek a dalších škůdců doporučujeme přírodní insekticid PROTI mšicím a svilškám (INPORO PS) – koncentrát. Přípravek na přírodní bázi (na bázi přírodních polysacharidů a dokusátu sodného). Na rostlině vytváří lepivý povlak, který rostlinám neškodí, ale škůdce zahubí.
Archiv
Jak na svilušky bez chemie
Cibulový odvar na svilušky
S nezvanými hosty si skvěle poradí slupky z cibule. Ty zalijte vroucí vodou a nechte alespoň tři dny louhovat. Hotový výluh přeceďte přes plátýnko nebo punčochu a přelijte do postřikovače. V postřikovači neřeďte, jednoduše odvarem postříkejte postižené rostliny a po několika dnech opakujte.
Archiv
Jak se zbavit škůdců ve skleniku
Včasný a opakovaný zásah ekologickými přípravky Neudosan nebo NeemAzal zbaví rostliny těchto škůdců. Prostředí skleníků vyhovuje i sviluškám, které vysávají listovou čepel. Ta žloutne a zasychá. Zejména na spodní straně listů se nacházejí drobní pavoučci, asi 0,5 mm velcí, zbarvení žlutobíle až červeně.
Co se objeví na rostlině při napadení Sviluškou
Jaké jsou příznaky napadení rostliny sviluškou
Následkem sání svilušek jsou listy drobně skvrnité. Na napadených rostlinách se na spodní straně listů a vrcholech výhonů objeví jemné pavučiny. Silněji napadené listy postupně hnědnou a předčasně zasychají. Svilušky se živí listy mnoha druhů rostlin.
Jak vyrobit Postrik na molice
Česnek přidejte do přibližně 10 litrů vody a krátce ho povařte. Kromě toho na molice zabírá i kyselý roztok z citronu. Celý citron vymačkejte do jednoho litru vody a přidejte k němu i pár kapek mycího prostředku. Takto připravenou směs nanášejte jednou týdně do vymizení potíží.
Jak se zbavit molice ve skleníku
Molice jsou vůči řadě insekticidů odolné. Ovšem biologická ochrana, jakou je parazitoidní vosička Encaria formosa, si s nimi snadno poradí. Ideální je její nasazení právě ve sklenících a fóliovnících. Z insekticidních přípravků se používají látky na bázi pyrethrinů, rotenonu, bifenthrinu, imidaclopridu.
Co okusuje rajčata
Nejčastějšími škůdci rajčat jsou mšice, molice, slimáci včetně plzáka španělského, ale i svilušky a třásněnky.
Jak dezinfikovat skleník
Osvědčeným prostředkem je dusíkaté vápno, které zničí nejen plísně, ale také vajíčka škůdců, semena plevelů, bakterie a spory hub. Navíc půdu obohatí o důležité složky – dusík a vápník. Před jeho použitím půdu zryjte a zbavte zbytků rostlin. Následně ho lehce zapravte do zeminy a důkladně prolijte.
Jak dostat mravence že skleníku
Účinným způsobem, jak se zbavit mravenců ve skleníku, je výplach vodou. Stačí pravidelně prolévat mraveniště a cestičky, dejte však pozor, abyste si nevyplavili rostliny. Voda musí být vždy studená – vroucí vodou byste spálili zeleň!
Jak casto opakovat Postrik na mšice
Roztok se nejlépe aplikuje při teplotě nad 5 stupňů Celsia. Postřik není nutné opakovat. Je dobré si také ohlídat, aby po aplikaci alespoň den nepršelo.
Jak na svilušky na okurkách
Proti sviluškám můžeme použít i biologickou ochranu dravým roztočem Phytoseiulus persimilis. Při prvních náznacích napadení a při opakovaném použití pomáhají i ekologické postřiky na bázi olejů a lecitinu.
Co nemají rádi molice
Dravý hmyz – slunéčko Delphastus pusillus je velmi účinný predátor v boji s molicemi. Slunéčko molice požírá a je velmi při chuti. Pokud slunéčko spojíme s tropickou vosičkou Encarsia formosa, získáme účinného protivníka proti molicím.
Jak se zbavit Trasnenky
Třásněnek se nejrychleji zbavíte tak, že listy rostliny postříkáte univerzálním přírodním postřikem jako je NeemAzal nebo Agro Natura Rock Effect. Dlouhodobou ochranu před třásněnkami zajistí jednorázová aplikace dravého roztoče T. pyri, který požírá larvy třásněnek.
Co žere molice
Molice napadají rajčata, okurky, papriky a okrasné květiny. Jsou přenašeči virových chorob rostlin. Jak je poznám a čím škodí Molice si pochutnávají na okrasných rostlinách, okurkách, rajčatech a paprikách.
Co chybí rajčatům když se jim kroutí listy
Kroucení listů u rajčat
U některých odrůd je to přímo vzhled jejich listů. Listy se však nejčastěji rolují při nedostatku vody, přebytku živin v půdě (např. dusíku) a při poklesu teploty. Kroucení listů však může způsobit i opak – přemokření či nedostatek živin (draslíku, hořčíku, hořčíku).
Co chybí rajčatům
Nedostatek doplňkových živin
Rajčata potřebují v malém množství i další prvky jako je měď, zinek, síra, mangan nebo bór. Několik z nich může být rovněž příčinou výše zmíněné chlorózy rajčat.
Čím umýt skla ve skleníku
Můžete použít běžné prostředky na mytí oken, nebo ekologičtější octový čistič. Voda s octem a kapkou saponátu poslouží i jako dezinfekce. Kromě skla je třeba umýt také všechny truhlíky, květináče a další nádoby určené k pěstování rostlin i pro zálivku.
Kdy použít sirnou svíci ve skleníku
Sirná svíce do skleníku: lze použít i k dezinfekci skleníku před vysazením nebo vysetím.
Co přírodního na mravence
Mravenci nesnášejí pach octa. Připravte si roztok ze stejného poměru vody a octa. Pokud máte doma rozprašovač, použijte jej k rozprášení octa na mravenčí kolonii nebo k patě domu, kudy pronikají štěrbinami dovnitř.
Jak se zbavit mravence babské rady
Udělejte roztok ze sírového květu (rostlina Isis spuria), citrónu, květu máty a majoránky. Pravidelně potírejte díry a škvíry, kterými do domu vnikají. Do míst, kde se objeví, a na pravidelné cestičky dejte aromatické látky: jalovcový list, kerblík, skořici, majoránku, hřebíček.
Kdy aplikovat Mospilan
Lze doporučit např. postřik Mospilan 20 SP nebo Sulka (při vyšších teplotách 20-25°C může pálit). Jarní postřik stromů (jabloní, třešní, švestek, drobného ovoce okrasných dřevin a rostlin,…) aplikujeme ke konci vegetačního klidu, na počátku rašení, do stádia zeleného až růžového poupěte, kdy už jsou škůdci vylíhlí.
Na které rostliny nejdou mšice
Ochranná bariéra z rostlin, které mšicím smrdí, odpuzují je
Naopak. Však si přečtěte jejich útlý výčet: máta, bazalka, levandule, heřmánek, kopr, povijnice, česnek, saturejka, pažitka, šalvěj, afrikány.
Co žere okurky ve skleníku
Na zahradě nejvíce škodí plíseň okurková a ze škůdců jsou to hlavně mšice a klopušky; ve skleníku pak rovněž plíseň okurková, vadnutí okurek a ze škůdců hlavně mšice, třásněnky, molice a svilušky.
Jak často používat Mospilan
Jak často Mospilan aplikovat
Na rajčata, papriky, okurky a okrasné rostliny se Mospilan aplikuje maximálně 2x, na ostatní plodiny 1x.