Co najdu na Portálu občana?

Jak používat portál občana

Na Portálu občana se zobrazí vaše data, která jsou bezpečně uložena v informačních systémech veřejné správy. Když se přihlásíte, data se načtou, a pak, když se odhlásíte, se zase z Portálu občana vymažou. Proto se vždycky ujistěte, že jste se správně odhlásili.
Archiv

Co je portál gov

Portál veřejné správy je otevřená internetová stránka, kde najdete obecné informace o službách veřejné správy. V Portálu občana máte svůj soukromý účet, kam se přihlásíte pomocí identifikačních prostředků elektronické Identity občana nebo pomocí datové schránky.

Kde najdu ID obcana

V účtu MojeID si vygenerujte formulář a svou totožnost ověřte zdarma osobně na Czech POINTu. Nezapomeňte ověření dokončit v MojeID. Pokud již máte jiný prostředek elektronické identifikace (např. eObčanka, datová schránka), můžete svou totožnost ověřit i elektronicky přímo v MojeID.
Archiv

Jak se přihlásit k identitě občana

Zažádat o něj lze online, ale pro jeho aktivaci budete muset navštívit osobně CzechPoint a prokázat se na místě dokladem totožnosti (OP či pas).Pokud máte chytrý telefon, doporučujeme zvolit Mobilní klíč eGovernmentu.Pokud nemáte chytrý telefon, ale máte jiný mobilní telefon, bude pro vás vhodnější NIA ID.
Archiv

Jak zjistit svou datovou schránku

Seznam datových schránek a jejich držitelů najdete na adrese seznam.gov.cz. V seznamu datových schránek můžete vyhledat fyzické osoby, podnikající fyzické osoby (živnostníky), právnické osoby, úřady a orgány veřejné moci, které mají zřízenou a zpřístupněnou datovou schránku.

Jak si zřídit datovou schránku

Datovou schránku si můžete v Portálu občana online založit, pokud už vlastníte nebo využíváte nějaký z nástrojů elektronické identifikace (NIA ID, mobilní klíč eGovernmentu, bankovní identita a další možnosti). Stačí se jimi do Portálu občana přihlásit. Na úvodní obrazovce zvolíte „Založit datovou schránku“.

Jak přidat datovou schránku do portál občana

Datovou schránku přidáte přímo v Portálu občana. Po přihlášení do Portálu klikněte na úvodní stránce na tlačítko „Přidat datovou schránku“. Systém vás přesměruje na webové stránky Datových schránek. Zde vyberte možnost „Přihlášení Identitou občana“ a klikněte na tlačítko „Přesměrování na službu Identita občana“.

Co patří do veřejné správy

Typicky jde v českých podmínkách o nařízení vlády, obecně závazné právní předpisy ministerstev a ostatních ústředních orgánů státní správy, obecně závazné vyhlášky krajů a obcí v samostatné působnosti, nařízení krajů a obcí ve věcech přenesené působnosti.

Co je moje Identita

Elektronická identita. Napořád

Hlavní výhodou MojeID je možnost přihlašovat se s ním k tisícům služeb, například do e-shopů, knihoven, k online službám státní správy a samosprávy a dalším institucím. Spolu se zakládáním MojeID si vytváříte elektronickou identitu, která bude mít stále širší využití.

Jak získat elektronickou identitu

Existují dvě možnosti, jak elektronickou identitu získat. Buď si prostřednictvím portálu eIdentita.cz zřídíte uživatelský účet, kdy svoji elektronickou identitu budete muset aktivovat a potvrdit na nejbližším CzechPOINTu, nebo ji můžete dostat s novým elektronickým občanským průkazem, tzv. eObčankou.

Kdo má zřízenou datovou schránku

2023 bude datová schránka automaticky zřizována: Každé právnické osobě – nejen firmám zapsaným v obchodním rejstříku (jako dosud), ale také těm, které jsou zapsány ve spolkovém či nadačním rejstříku, rejstříku ústavů, společenství vlastníků jednotek nebo obecně prospěšných společností.

Kdo mi zřídí datovou schránku

Datovou schránku jim zřizuje Ministerstvo vnitra České republiky automaticky a bezplatně . Přístupové údaje zasílá Ministerstvo vnitra ČR do vlastních rukou statutárnímu orgánu právnické osoby nebo členovi statutárního orgánu právnické osoby, pro niž byla datová schránka zřízena.

Co chodí do datové schránky

Budou vám do ní chodit informace z katastru, komunikace ohledně pokut, soudní rozhodnutí i výpisy z různých rejstříků. Stejně tak budete moci vy zasílat úřadům potřebné zprávy, sehnat si nejen výpis z rejstříku trestů, podat přes datovku daňové přiznání nebo využít další z jejich funkcionalit.

Jak dlouho trvá zřídit datovou schránku

Datová schránka je zřízena obvykle ve lhůtě tří dnů po obdržení žádosti.

Co delat s datovou schránkou

Datové schránkyDatová schránka je doručovací systém, přes který si můžete zdarma dopisovat s úřady, soudy apod.Kromě zasílání a odesílání dokumentů má datová schránka také řadu dalších funkcí.

Jak dělíme samosprávu

Česká republika se člení na základní územní samosprávné celky (obce) a vyšší územní samosprávné celky (kraje). Územní samosprávné celky jsou územními společenstvími občanů, které mají právo na samosprávu. Jedná se o veřejnoprávní korporace, jež mohou mít vlastní majetek a hospodaří podle vlastního rozpočtu.

Kdo provádí kontrolu veřejné správy

Parlamentní kontrola veřejné správy

jedná se o kontrolu vykonávanou zákonodárným orgánem, resp. zastupitelskými orgány obcí a krajů. Obecně platí, že zákonodárná moc ovlivňuje moc výkonnou (veřejnou správu) především vydáváním zákonů.

Jak zjistit jestli mám bankovní identitu

Je to snadný a rychlý způsob, jak ověřit, že vy jste opravdu vy. Pokud používáte internetové bankovnictví, už ji vlastně máte. Než jste přihlašovací údaje dostali, banka ověřovala vaši totožnost pomocí osobních dokladů. Díky tomu si spojí, že pod určitými údaji se přihlašujete vy, rozpozná vaši bankovní identitu.

Jak aktivovat identitu občana

NIA ID (dříve Uživatelský účet portálu identitaobcana.cz): Po registraci účtu musíte ještě daný účet na portálu identitaobcana.cz aktivovat, a to buď prostřednictvím eObčanky, přihlášením k datové schránce fyzické osoby (daného uživatele), nebo osobně na pobočce Czech POINT.

Co je moje identita

Co je vaše elektronická identita Vaši elektronickou identitu tvoří údaje o vás. Podobně jako na vašem občanském průkazu, který máte v peněžence, ale s tím rozdílem, že elektronickou identitou se můžete bezpečně prokázat online.

Jak ověřit elektronickou identitu

Buď si prostřednictvím portálu eIdentita.cz zřídíte uživatelský účet, kdy svoji elektronickou identitu budete muset aktivovat a potvrdit na nejbližším CzechPOINTu, nebo ji můžete dostat s novým elektronickým občanským průkazem, tzv. eObčankou.

Co všechno bude chodit do datové schránky

Jednou z nadstavbových funkcí jsou takzvané poštovní datové zprávy. Když povolíte jejich příjem (povolení služby je zdarma) můžou vám do datové schránky chodit informace a dokumenty od dalších institucí: banky, pojišťovny nebo dodavatele energií.

Proč mám datovou schránku

I když datovou schránku mít nemusíte, hodně vám pomůže, že si ji zařídíte. Datová schránka je užitečný nástroj, protože nebudete muset tak často osobně na úřady či poštu. Ušetříte i za doporučené dopisy, které posíláte úřadům, protože komunikace s úřady datovou schránkou je zdarma.

Co obnáší zřízení datové schránky

Datovou schránku si můžete v Portálu občana online založit, pokud už vlastníte nebo využíváte nějaký z nástrojů elektronické identifikace (NIA ID, mobilní klíč eGovernmentu, bankovní identita a další možnosti). Stačí se jimi do Portálu občana přihlásit. Na úvodní obrazovce zvolíte „Založit datovou schránku“.

Jak zjistit zda má někdo datovou schránku

Seznam držitelů datových schránek umožňuje veřejnosti zjistit, zda konkrétní subjekt má aktuálně zřízenou a zpřístupněnou datovou schránku, a to včetně zjištění jednoznačného identifikátoru datové schránky subjektu. Poskytuje webové služby a strojově čitelné seznamy datových schránek.