Co napadá pórek?

Čím se stříká cibule

Do cibule a póru jsou proti některým škůdcům (např. vrtalka pórová, třásněnka, ostatní saví a žraví škůdci) povolený přípravky pro profesionální použití Calypso (pouze 1 litrové balení) nebo Danadim Progress (5 l balení), malospotřebitelská balení Decis Protech, Decis AL aj.

Jak chránit cibuli před škůdci

Doporučuje se moření česneku a cibule před výsadbou. Při moření použijte přípravek Sulka. Mořením předcházíte napadení háďátky i houbovitým hnilobám. Také chrání před trouchnivěním česneku při špatném uskladnění.

Kdy se stříká cibule

Chemická ochrana

S ochranou cibule je třeba začít včas, to znamená již před výskytem prvních příznaků, a to většinou již v červnu. Podle průběhu počasí je třeba ošetření opakovat v 7 až 14 denních intervalech v závislosti na průběhu počasí a podle druhu přípravku až do fyziologické zralosti rostlin.

Kdy zakrýt pórek

Účinnou ochranou je zakrytí póru netkanou textilií, pod kterou se moucha nedostane. Tkanina musí být zahrnutá po celém obvodu záhonu a dostatečně volná, aby neomezovala rostliny v růstu. Je třeba zakrýt výsadbu s předstihem v dubnu a červenci.

Jak se zbavit Vrtalek

Přirozeným likvidátorem vrtalek je LUMEK. Pokud máte na zahradě napadené rostliny vrtalkami – Lumka si hýčkejte a nepoužívejte invazivní insekticidy, aby jste ho nezahubili.

Jaký postřik na cibuli

V místech s pravidelným výskytem se neobejdete bez chemické ochrany, kterou je třeba dělat od června a to nejlépe třikrát, tedy na začátku, v polovině a na konci měsíce. Pro tato ošetření se doporučujeme přípravek Ortiva.

Jak na padlí bez chemie

Mléko zničí padlí bez chemie

Mléko při boji proti padlí používejte plnotučné a nařeďte je v poměru 4 díly mléka na 6 dílů vody. Aplikaci provádějte postřikovačem. Postřik aplikujte 1x týdně. Pokud by bylo nutné účinek postřiku zvýšit, můžete použít i mléko neředěné.

Jak se zbavit molice bez chemie

Doma si můžete vyrobit postřik s pár kapkami “jaru” na nádobí nebo tekutého mýdla (použijte ekologické). 💡 Tip: Komerčním ekologickým postřikem je například Rock Effect (od Agro CS) nebo Spruzit (od Neudorff). Oba fungují i na mšice. 7️⃣ Dospělé molice se dají vysát malým vysavačem, takovým tím na drobky.

Co na plíseň cibule

Ochrana proti plísni na cibuli

Nejvhodnější dobou postřiku je začátek června a pokud jde o suchý měsíc, postačí jeden postřik. Jinak ho musíme po týdnu opakovat. Vhodným postřikem jsou fungicidy Akrobat, Bravo, Curzatem, Dithane, Kuprikol nebo Ortiva.

Co způsobuje kroucení cibule

Odpověď: Kroucení cibulové natě způsobují larvy květilky cibulové (Delia antiqua).

Co sázet po pórku

Pórku se skvěle daří v sousedství brokolice, zelí a celeru. Mezi vyšší zeleninou má tendenci se pěkně vytáhnout a vybělit. Dobře roste také mezi jahodami a saláty.

Čím hnojit pórek

Pór je náročný na půdu. Tu musíme před výsadbou dobře připravit, především hluboko zkypřit. Vyžaduje vlhčí, středně těžké a hluboké půdy s dostatečnou zásobou vláhy a živin. Snáší dobře hnojení uleželým chlévským hnojem, pěstovat jej proto můžeme jako následnou plodinu po raných košťálovinách, především po květáku.

Co proti Vrtalce

Vertimec je insekticidní a akaricidní přípravek na hubení svilušek a vrtalek na okurce, paprikách, rajčeti a na hubení mery skvrnité na hrušních. Účinek: Abamectin, účinná látka přípravku Vertimec 1.8 SC, likviduje svilušky, vrtalky a mery. Jedná se o kontaktní a žaludeční jed.

Jaký postřik na česnek

Nejčastěji se využívá postřik nebo zálivka. Nejoblíbenějším přípravkem je Karate Zeon 5 CS. Jedná se o postřikový insekticid na ochranu plodin proti savým a žravým škůdcům. Hmyz usmrcuje jako dotykový a požerový jed.

Kdy hnojit cibuli

Zalévání, mulčování, hnojení

Až se budou cibule zvětšovat, mulč odstraňte, nebo ponechejte ve velmi tenké a lehké vrstvě, aby cibulím nic nebránilo v narůstání. Tekutým organickým hnojivem můžete sazeničkám přilepšit tři týdny po výsadbě, a poté každé další tři týdny.

Kdy se stříká proti padlí

Postřiky proti padlí u révy i ostatních rostlin

Začíná se před kvetením a něm se provádí ošetření v závislosti na podmínkách šíření a náchylnosti odrůd v intervalech 7 až 14 dnů až do fáze zaměkání. Z postřiků na padlí se používá se například Kumulus, Dynali, Discus, Topaz či biologický VitiSan.

Čím nahradit smáčedlo

Smáčedlo se dá pochopitelně také pořídit, ale nahradit ho můžete obyčejným jarem.

Co nemají rádi molice

Dravý hmyz – slunéčko Delphastus pusillus je velmi účinný predátor v boji s molicemi. Slunéčko molice požírá a je velmi při chuti. Pokud slunéčko spojíme s tropickou vosičkou Encarsia formosa, získáme účinného protivníka proti molicím.

Co zabírá na molice

Molice mají rády sucho a vysoké teploty. Ochrana proti molicím není snadná. Ošetření je třeba udělat již při prvním výskytu škůdce. K ošetření je možné použít přípravek Mospilan 20 SP nebo Proti mšicím a molicím (Mospilan).

Jak vypadá plíseň na cibuli

Popis: Na listech a květních stvolech se tvoří světlezelené skvrny, které za vlhkého počasí pokrývá hnědošedý povlak houby. Skvrny postupně splývají a listy i stvoly se lámou, poléhají a usychají.

Proč žloutne cibule

Zalévání Hlavním důvodem žloutnutí peří cibule je nedostatečné zalévání v plném rozsahu. Do poloviny července, kdy se cibulky aktivně tvoří, potřebuje rostlina vydatné zalévání – až 2krát za 7 dní.

Které plodiny se nesnášejí

Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek. Pokud někoho kolem sebe snese, jsou to především: hrách, fazole, kopr, salát, pórek, cibule, celer, červená řepa, petržel, kedlubny nebo zelí. Okurky špatně porostou i jako následná plodina po rajčatech nebo květáku.

Kterou zeleninu pěstovat společně

Například mrkev koření hluboko, cibule mělce a navíc si navzájem odpuzují škůdce (cibuli lze nahradit pažitkou či pórem). Sousedství česneku může být prevencí houbových chorob jahodníku. Rajčata a celer vůní odpuzují škůdce košťálovin, křen v bramborách nevoní mandelinkám.

Jak se starat o pórek

Pro dobrý start má pórek rád přihnojení kopřivovou jíchou nebo dobře vyzrálým kompostem. Jakmile sazenice povyrostou, přihrnujeme je postupně zeminou nebo mulčem, abychom měli dlouhou vybělenou část. Pórku zajišťujeme pravidelnou a vydatnou zálivku zvláště v horkých letních měsících.

Jak daleko se sází pórek od sebe

Rostliny sázíme je do hloubky asi 10 cm a pěstujeme je cca 15 cm od sebe.