Co napsat na stuhu na pohřeb?

Co se píše na stuhu na pohřeb

Na levý cíp smuteční stuhy patří obecný vzkaz zemřelé/mu. Není ostuda ani urážka držet se tradičních vzkazů jako "s láskou vzpomínáme" nebo "poslední sbohem". Na pravý cíp smuteční stuhy patří jméno dárce, například "rodina Novákova" nebo "syn Jan s rodinou".
Archiv

Čím psát na stuhu

Pietní stuhu můžete použít jak na pohřební věnec (kruh či srdce), tak na smuteční kytici, vypichovanou do držáku, tak i klasickou vázanou. Na pietní věnce se nejčastěji používají stuhy o šíři 8 a 10 centimetrů. Na smuteční kytice stuhy o šíři 6 centimetrů. Text pietní stuhy se ručně píše, nebo tiskne.
Archiv

Jaká barva růže na pohřeb

Barvy květin na pohřeb, pro pohřební věnce se dříve využívali tmavší barvy (fialová, vínová, červená), dnes dle našich zkušeností a realizovaných objednávek pohřebních kytic a věnců jsou v dnešní době vybírány barvy (bílá, krémová) světlejší a veselejší.

Jak uvázat smuteční stuhu

Stuha je vázána tak, aby na věnci volně ležely dva cípy, opatřené textem. Dle tradice je vhodné na levý cíp umístit samotný vzkaz zemřelému nebo jeho oslovení. Na pravý cíp pak napsat váš vztah k zemřelému – například „Synové s rodinami“.

Co se píše na smuteční kytici

Chcete-li se držet tradice, do levého cípu umístěte obecný text, který chcete vzkázat zemřelému. Příkladem může být: Poslední sbohem, Na rozloučenou, Myslíme na Tebe, Se vzpomínkou, S láskou apod. Do pravého cípu je potom nejvhodnější uvést osoby, od koho smuteční květina je.

Co napsat na smuteční

Text na smuteční stuhu si volí samotní pozůstalí.

Postačí i pouhé „vzpomínáme“ či „s láskou vzpomínáme“, napsat též můžete „nezapomeneme“ nebo „milému dědečkovi“. Tato oznámení jsou důstojná, zároveň stručná a v plné míře vyjadřující pocity zarmoucených nejbližších.

Jaké kytky se nosí na pohřeb

Tradičně nosí lidé na pohřeb lilie, gerbery, růže, karafiáty a chryzantémy. V období dušiček poté hlavně chryzantémy a další podzimní květiny, které mají dlouhou životnost a odolají i nižším teplotám. Důležité jsou také barvy květin na pohřeb.

Co se dává na pohřbu

Nechávají se vázat buď věnce nebo kytice se smuteční stuhou. Text na stuhách vyjadřuje úctu k zesnulému a většinou odkazuje na dárce květin. Dále tradičně každý smuteční host přinese na pohřeb květinu v ruce. I jejich počet by měl být vždy sudý.

Co si obléct na pohřeb

Obecně platí, že by oděv na pohřeb měl být konzervativní, a to jak v případě barvy tak stylu. Ženy by se měly vyhnout nošení příliš slavnostního nebo odhalujícího oblečení. Vzít můžete kostým, pouzdrové šaty nebo sukni ve vhodné délce. ta by měla minimálně 10 cm nad koleny.

Co se říká na pohřbu

V přímém kontaktu, například na pohřbu, je mnohdy nejvýmluvnější tiché podání pravice a jemný úklon. Važte slova, dvojice „Upřímnou soustrast“, eventuálně rozvitá věta „Přijměte moji (naši) upřímnou soustrast ve Vašem hlubokém zármutku“ nebo „Upřímnou soustrast, cítím(e) s vámi“ plně postačují.

Co se píše k umrti

Vyjádření soustrasti. To je úplně nejdůležitější. Nejlepším příkladem je upřímný a pevný stisk ruky doprovázený slovy: „upřímnou soustrast“, „přijměte mou upřímnou soustrast“, „dovolte, abych vám vyjádřil upřímnou soustrast", „přijměte, prosím, moji upřímnou soustrast, je mi to líto", „přijmi mou upřímnou soustrast".

Kdy se dává kytice na pohřbu

Po příchodu do obřadní síně přichází na řadu pokládání květin k rakvi, případně přímo na rakev. Po položení květin následuje skladba z hudební produkce. Po hudebním doprovodu přichází na řadu řečník, případně více řečníků.

Jak dlouho může trvat pohřeb

Obvykle obřad trvá 20-30 minut. Na základě vašich přání ale může být i kratší. Pokud byste si naopak přáli větší prostor pro poslední rozloučení, měli speciální přání na průběh obřadu, hovořilo by více smutečních řečníků z lidu (např.

Kdo by měl jít na pohřeb

V České republice je volno na pohřeb hrazeno zaměstnavatelem. Podle zákona o zaměstnanosti má zaměstnanec nárok na volno při úmrtí nejbližších příbuzných (manžel, manželka, partner, rodiče, děti, sourozenci). Délka volna se odvíjí od vztahu ke zemřelé osobě, jak píšeme výše v tomto článku.

Jak přijít na pohřeb

Pohřební etiketa. Parte je vhodné rozeslat všem z rodiny, známým a přátelům v dostatečném předstihu. Pokud je to možné, pak je vhodnější variantou smuteční oznámení doručit osobně. Už ze smutečního oznámení by mělo být jasné, zda se bude jednat o obřad pouze v rodinném kruhu nebo i pro širokou veřejnost.

Co napsat pozůstalým

Podání ruky a slova „Upřímnou soustrast“ nebo „Je mi to líto“ smutného člověka neurazí a nepohorší. Dáváme mu tak najevo, že jsme jeho ztrátu zaznamenali, že jej vnímáme jako pozůstalého a že s ním soucítíme. Otevíráme tím také prostor pro další hovor, neděláme tabu ze smrti a ztráty.

Jak kondolovat na pohřbu

V přímém kontaktu, například na pohřbu, je mnohdy nejvýmluvnější tiché podání pravice a jemný úklon. Važte slova, dvojice „Upřímnou soustrast“, eventuálně rozvitá věta „Přijměte moji (naši) upřímnou soustrast ve Vašem hlubokém zármutku“ nebo „Upřímnou soustrast, cítím(e) s vámi“ plně postačují.

Co se přeje na pohřbu

Nejčastějším způsobem je jednoduchý pevný stisk ruky doprovázený několika slovy, kterými bývá „upřímnou soustrast“ nebo „přijměte mou upřímnou soustrast“. Nezapomeňte, že upřímná soustrast se nikdy nepřeje! Nenechte se tedy zlákat vyjádřením „přeji upřímnou soustrast“!

Co přinést na pohřeb

Druhy smutečních květin

Druhů květin, které můžete na pohřeb přinést, je několik. Záleží na typu pohřbu a na tom, jak jste si byli se zesnulým blízcí. Vždy ale platí, že je vhodnější zvolit živé květiny. Mezi nejčastější druhy patří například růže, lilie, gerbery, karafiáty a chryzantémy.

Co si vzít na sebe na pohřeb

Je faktem, že nemáme žádná určitá pravidla, která by říkala, co si máme obléct. Nejvíce se však schvaluje již zmíněná černá barva, nebo alespoň tlumené odstíny modré či zelené. Také se nevyžaduje mít oblek nebo kostýmek. Rozhodně se ale nedoporučuje jít na pohřeb v džínách – nebo alespoň ne ve světlých a roztrhaných.

Jak dlouho po smrti je pohřeb

Optimální dobou pro vykonání pohřebního obřadu je zpravidla 5 až 6 dní po úmrtí. Pohřeb je možné zadat u kterékoli pohřební služby. Pohřební službu si vybírá rodina. Přivolaný lékař nesmí dělat žádné pohřební službě reklamu, tedy ani nějakou konkrétní doporučovat.

Co si nebrat na pohřeb

Vždy na pohřeb zvolte tmavé a formální oblečení. Vhodný kabát nebo plášť vás bude hřát po celou dobu pohřbu. Kabát by měl být ve střízlivé barvě, například černý, tmavě šedý nebo tmavě modrý.

Co se píše při úmrtí

To je úplně nejdůležitější. Nejlepším příkladem je upřímný a pevný stisk ruky doprovázený slovy: „upřímnou soustrast“, „přijměte mou upřímnou soustrast“, „dovolte, abych vám vyjádřil upřímnou soustrast", „přijměte, prosím, moji upřímnou soustrast, je mi to líto", „přijmi mou upřímnou soustrast".

Jak se rozloučit se zemřelým

Dopřejme si čas k rozloučení. Posaďme se vedle lůžka a pokusme se vnitřně se uklidnit. Když pozorujeme obličej zemřelého, můžeme sledovat, jak mizí všechno napětí a vyzařuje pokoj. Jestli chceme, mluvme se zemřelým, doprovoďme jej svými myšlenkami na jeho pro nás neviditelné cestě.

Jak dlouho chodit v černém po pohřbu

za dostatečnou dobu lze v Česku považovat zhruba čtyři až šest týdnů. Odpovídá to také době ve které, jak říkají psychologové, se pozůstalý vyrovnává se ztrátou svého blízkého.