Co Necvicit při diastáze?

Co nedělat při diastáze

Po porodu a při diastáze byste měly vyřadit ze svého cvičení sklapovačky, lehsedy, zkracovačky, různé druhy podsazování pánve a další podobné cviky, při kterých dochází k podsazování pánve, nahrbení bederní páteře a zkracování břišních svalů.
Archiv

Jak se rychle zbavit diastázy

Naštěstí, diastáza se dá odstranit, a to nejen chirurgicky, ale i pomoci cvičení. Podle odborníků je možné zbavit se jí správným cvičením i po 20 letech. Máme pro vás ještě jednu dobrou zprávu. Už za relativně krátký čas cvičení lze vidět první pozitivní výsledky.
Archiv

Jak casto cvičit na diastázu

Jak často cvičit na diastázu Je lepší cvičit několikrát denně pár minut, dechové cvičení, vakuum a cviky (viz. video), než si odcvičit půl hodiny v kuse. Při diastáze a rozestoupení bříšních svalů je podstatné neustále aktivovat břišní stěnu.
Archiv

Kdy zacit cvičit na diastázu

Cvik je výborný mimo jiné na posílení zadečku, zadních stehen a pánevního dna. Můžete ho zařadit již v šestinedělí, pár dní po porodu. Zaujměte pozici na čtyřech, dlaně jsou pod rameny, kolena pod kyčlemi, záda rovná a hlava v prodloužení páteře.
Archiv

Kde bolí diastáza

Bolí vás záda nebo tušíte, že vaše pánevní dno není úplně v kondici. Trápí vás nafouklé, tvrdé nebo bolestivé břicho. Jste nevýkonní ve svém oblíbeném sportu a vnímáte střed těla jako odpojenou část. Možná za to může diastáza – palčivé téma nejen pro čerstvé rodičky.

Jak bolí diastáza

Možná budete muset zvednout hlavu několikrát, než opravdu ucítíte, jak svaly pracují. Pokud se Vám při zvedání hlavy dělá na břiše vyklenutí, budete muset použít prstů více, někdy i obě ruce, protože vaše diastáza je hodně velká. Pokud máte diastázu, cítíte mezi přímými břišními svaly mezeru.

Jak zjistit jestli mám diastázu

Skutečně ucítíte, jak se přímé břišní svaly rozestoupí. Za signifikantní se považuje mezera mezi svaly větší než dva prsty. U menšího rozestupu je velká šance, že se časem upraví sám. Diastázu lze poznat i tak, že vleže na zádech zvednete natažené dolní končetiny asi 20 cm nad podložku.

Jak vypadá diastáza

Když položíte prsty kousek nad pupík a ucítíte měkkou část ohraničenou ze stran tvrdými stěnami právě kontrahovaného přímého břišního svalu, máte rozestup. Pokud je diastáza výraznější, dochází v této poloze i k vyklenutí tohoto prostoru nahoru a vaše bříško vypadá jako stříška.

Jak se měří diastáza

Ve středové čáře – linea alba, která se táhne od hrudní kosti po stydké kosti, se měří rozestup svalů pomocí šířky prstů. Pokud je menší než 2 prsty, je to v "normě". Hlavním ukazatelem diastázy je přítomnost tzv. stříšky v místě nad pupkem nebo pod ním.

Jak se projevuje diastáza

V důsledku zvyšování nitrobřišního tlaku při růstu dělohy se levá a pravá strana rozestoupí a vznikne mezi nimi mezera, kterou se obsah břišní dutiny vyklenuje ven. Projevuje se jako typická stříška táhnoucí se středem břicha vzhůru. Tento rozestup má za cíl vytvořit prostor v dutině břišní pro rostoucí miminko.

Jak řešit diastázu

Fyzioterapie je v současné době jediným osvědčeným způsobem, který diastázu pomáhá řešit bez nutnosti operace. Jako podporu řešení diastázy se často doporučuje cvičení hlubokého břišního svalstva.

Jak vypada břicho s Diastazou

Když položíte prsty kousek nad pupík a ucítíte měkkou část ohraničenou ze stran tvrdými stěnami právě kontrahovaného přímého břišního svalu, máte rozestup. Pokud je diastáza výraznější, dochází v této poloze i k vyklenutí tohoto prostoru nahoru a vaše bříško vypadá jako stříška.