Co nepatří do směsného komunálního odpadu
Směsný komunální odpad
Nepatří sem: látky tekuté, nebezpečné odpady a jiné předměty, které by mohly ohrozit zdraví a bezpečnost osob. uhynulá zvířata, papír, sklo, plast, nápojové kartony, kovy, bioodpad.
Co se děje s odpadem na skládce
Směsný komunální odpad (SKO) nelze dále vytřídit a končí na skládce nebo v zařízení pro energetické využití odpadů (ZEVO). Tříděný odpad z obcí nejprve projde třídící linkou nebo putuje přímo ke zpracování (papír, sklo) a poté je v co největší možné míře zpracován v zařízeních k materiálovému využití.
Jak to funguje na skládce
Každá skládka má svůj plán, podle kterého se odpady ukládají na jednotlivá místa. Skládka se zaplňuje postupně, v tzv. kazetách. Odpady se po dosažení určité mocnosti překrývají inertním materiálem, škvárou nebo zeminou, aby se zabránilo úletům lehkých odpadů do okolí.
Co je to černá skládka
Černá skládka je obecně místo, které není určeno pro skladování odpadu a kde je odpad nelegálně odkládán. Osoby, které sem odpady nelegálně odkládají, jsou obvykle obtížně dohledatelné. V praxi se tak jedná často o odlehlá místa, ze kterých se postupem času stávají smetiště různých druhů odpadu.
Co patří do skla
Zelený kontejner na sklo
Pokud jsou vedle sebe zelený a bílý kontejner, vhazujeme do bílého čiré sklo a do zeleného sklo barevné. Do těchto nádob nepatří keramika a porcelán. Nepatří sem ani autosklo, zrcadla nebo třeba drátované sklo, zlacená a pokovovaná skla. Vratné zálohované sklo patří zpět do obchodu.
Kam se starými šanony
A jak je to s tříděním šanonů Šanony vyrobený z papíru patří i s kovovýma součástkama do modrého kontejneru. Plastové šanony a papírové s laminovou vrstvou vyhazujeme do směsnýho odpadu.
Jak se likviduje směsný odpad
Ke sběru zbytkového (směsného) odpadu se nejčastěji využívají černé popelnice a kontejnery. Velké množství obalů tvořených více materiály, třídit nelze a musí skončit ve směsném odpadu. Obaly od másla a instantních polévek jsou dalšími kompozitními obaly, které nelze třídit do barevných kontejnerů.
Jak se třídí plasty
Plasty se v ČR třídí obvykle do žlutých kontejnerů. Plastový odpad můžeme již v domácnosti třídit do speciálních tašek. Pro maximální využití prostoru v nádobách na odpad bychom již doma měli vkládat kelímky do sebe. Vymývání kelímků není pro zpracování nutné, stačí je pořádně vyškrabat.
Co se deje s Recyklovanym plastem
Recyklované plasty se melou na kousky a granulují a vznikají tak malé pecičky granulátu – ty se mohou při výrobě nových produktů z plastů přidávat v různém poměru k primární surovině – tedy ke granulátu z ropy, jako tzv. regranulát.
Co se děje s plasty
Plasty roztříděné podle druhů a slisované až ve dvousetkilogramových balících se odvezou z dotřiďovacích linek ke zpracovatelům. Zde se drtí, čistí a přetvářejí na suroviny vhodné pro výrobu finálních produktů. Nejběžnějším produktem recyklace plastů je takzvaný regranulát.
Co dělat s černou skládkou
Pokud máte informace o vznikající černé skládce, případně o osobě, která odkládá odpady mimo vyhrazená místa, podejte podnět na obecní úřad obce s rozšířenou působností. Pokud máte důkazy, na základě kterých by bylo možné zjistit, kdo skládku založil nebo do ní přispíval, přiložte je k podnětu.
Jak řešit černou skládku
Podejte podnět
Pokud se skládka nachází v lese, na vašem pozemku, nebo znečisťuje vodu, podnět podejte obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností. Pokud se jedná o velkou skládku, která znečišťuje životní prostředí, obraťte se na Českou inspekci životního prostředí (ČIŽP).
Co patří a nepatří do skla
Tedy lahve od nápojů, sklenice od kečupů, marmelád či zavařenin. Není potřeba je vymývat, stačí pořádně vyprázdnit. Do nádob na sklo nepatří keramika, porcelán, autosklo, zrcadla, drátované sklo, zlacená a pokovená skla. Varné a laboratorní sklo, stejně jako sklokeramika do kontejneru také nepatří.
Co s víčky od sklenic
Klasická víčka, která jsou zpravidla potažena nějakou gumou, nelze vytřídit nikam a patří do směsného odpadu. Pod gumou je většinou hliník nebo jiný kov, ten třídit lze. Gumu však také nelze nikam vytřídit. Pokud jsou víčka pouze kovová, lze je dát do kovů, které odebírá téměř každý sběrný dvůr.
Kam se hází krabice od pizzy
Krabice od pizzy a grilovací marinády
Krabice od pizzy patří do běžné popelnice na směsný odpad. „Je to z toho důvodu, že papír nasákne omastkem a pro další recyklaci není vhodný. Stejně by spotřebitelé měli postupovat i v případě znečistěných polystyrenových obalů na jídla rozvážená z restaurací.
Kam patří krabice od mléka
Krabice od nápojů patří do oranžové popelnice
V dnešní době se nápojové kartony používají nejen na mléko, ale například také na džusy, krabicové víno, mošty a další podobné tekutiny. Na jednu běžnou domácnost tím připadá skutečně dost odpadu, který pokud se správně nevytřídí, zbytečně zamořuje naši planetu.
Proč bychom měli recyklovat
Recyklací odpadu také pomůžete ušetřit značné množství energie a přispějete ke snížení produkovaného CO2. Vždy je snazší vyrobit novou věc ze správně vytříděného odpadu než vyrábět z primárních surovin novou. Třeba taková sportovní fleecová bunda je 100% recyklátem.
Jak se zbavit odpadu
Nejlevnějším a nejjednodušším řešením, jak se zbavit objemného odpadu, je odvézt ho na sběrný dvůr. Nevíte, kde se sběrné středisko nachází ve vaší obci Nevadí. Všechny sběrné dvory včetně kontaktních informací najdete přehledně v aplikaci Kam s ním.
Co nepatří do odpadu
Rozhodně se do kanalizace nesmějí dostat chemické látky, barvy, ředidla, motorové oleje, léky, omamné látky, zahradní chemie, ale také biologický odpad (zbytky jídel, odpad z kuchyňských drtičů), jedlé tuky a oleje, hygienické potřeby (vlhčené a kosmetické ubrousky, vatové tyčinky, jednorázové pleny apod.).
Co nepatří do papíru
Co nepatří do kontejnerů
Mokrý, mastný a jinak znečištěný papír, voskový a uhlový papír (kopírák), obaly od vajíček a roličky od toaletního papíru, použité plenky, hygienické potřeby. Do kontejneru na papír lze vhodit výrobky s tímto označením (číslo je umístěno ve známém trojúhelníčku a pod ním slovní označení).
Které plasty se nedají recyklovat
Do kontejneru na plasty patří většina plastových obalů, se kterými se setkáme. Výjimku tvoří obaly od olejů (museli bychom je pečlivě vymýt), silně znečištěné obaly, obaly od nebezpečných látek, obaly od chemikálií. Do kontejneru na plasty dále nepatří PVC, podlahové krytiny, novodurové trubky a koberce.
Kde končí plasty
Zbylé plastového smetí končí v takzvaném výmětu, tedy pro recyklaci nepoužitelném zbytku, který míří do spaloven nebo slouží pro výrobu alternativního paliva do cementáren. Odpad ze žlutých kontejnerů se od ledna minulého roku dle zákona nesmí ukládat na skládky.
Kam se vozi plast
Naopak sem nepatří mastné obaly se zbytky potravin nebo čistících přípravků, obaly od žíravin, barev a jiných nebezpečných látek, podlahové krytiny či novodurové trubky. Plasty se v ČR třídí obvykle do žlutých kontejnerů.
Jaká rizika přináší černá skládka
Nepřeháníme, když řekneme, že černé skládky jsou skutečnou hrozbou – pro přírodu i pro nás samotné. Do ovzduší z nich mohou unikat škodlivé látky, hrozí kontaminace půdy, povrchové i podzemní vody. Rozhodně tedy nemají pozitivní dopad na životní prostředí.
Kde nahlásit nepovolenou skládku
Nepovolenou skládku je třeba nahlásit. Komu Ne úplně nejsnazší, ale zdaleka nejjistější cestou je oslovit přímo konkrétní úřad (obecní, nebo úřad obce s rozšířenou působností, městský), respektive přímo odbor, pod který problematika odpadového hospodářství, odpadů a nelegálních skládek spadá.