Co nesmí chybět na štědrovečerním stole?

Co na štědrovečerní večeří

Tradiční večeří je v Česku kapr s bramborovým salátem. Mezi běžné pokrmy o Vánocích patřily také oplatky, které se podávaly jako první chod, s medem, ale také s česnekem, s bylinkami, šípky nebo jinými plody. Česnekem byly ochucovány i další pokrmy. Česnek byl považován za mocnou ochrannou a posilující bylinu.

Proč hospodyně nesmí vstávat od štědrovečerního stolu

Lidé věřili, že by se rodina o dalších Vánocích nesešla celá. Zatímco v minulosti nesměla vstát hospodyně od stolu, dnes může obsluhovat ostatní právě pouze ten, který jídlo připravuje. Pokud vstane někdo jiný, říká se, že příští rok u Štědrovečerní večeře nebude.
ArchivPodobné

Jak ozdobit štědrovečerní stůl

Věnce, svíčky a další ozdoby

Ozdob, které můžete použít pro zkrášlení vašeho stolu, je nespočet. Adventní věnec bude vypadat hezky uprostřed kulatého i čtvercového stolu. Pokud máte ozdobné větvičky, šišky nebo jiný přírodní materiál, určitě ho využijte. Na vánoční stůl se hodí i čerstvé květiny, zkuste třeba frézie.

Jak prostřít na Štědrý večer

Snažte se ji sladit s výzdobou interiéru. Nezapomeňte na symboly Vánoc, které by neměly chybět na slavnostním stole. Rozsypte zlaté mince (klidně čokoládové) nebo pár drobných, aby se všichni měli v novém roce dobře, přidejte šupinu pro štěstí pod talíř a myslete i na ozdoby ze jmelí, jehličí a vázu s květinami.

Co patří na Stedrovecerny stůl

Na stůl se připravovala také kaše, kukuřičná nebo krupičná oslazená medem nebo ovocem. Základem štědrovečerní hostiny byly tedy polévky, luštěninová jídla a kaše, několik dní předem se napekl bílý chléb a vánočky. Když se na obloze objevila první hvězdička, půst skončil a zasedlo se k slavnostně prostřenému stolu.

Co se jí v Polsku na Vánoce

Hlavním jídlem je ve většině domácností kapr nejčastěji smažený nebo s omáčkou a rozinkami. Před hlavním jídlem se obvykle podává boršč s tzv. uszkami. Jedním z dalších chodů jsou také pierogy (pirohy) – plněné nejčastěji žampiony a zelím.

Kdy se jí štědrovečerní večeře

Na Štědrý den – tedy 24. prosince večer – se usedá ke štědrovečerní slavnostní večeři. Tradiční večeře se skládá z rybí polévky a kapra s bramborovým salátem. Štědrovečerní večeře má svá pravidla – prostírá se pro jednoho navíc, pro nečekanou návštěvu, od stolu se během večeře nevstává, dokud všichni nedojí.

Co se nesmí dělat na Štědrý den

Na Štědrý den se nesmí čistit chlévy a stáje, aby dobytek nezačal kulhat. Na Štědrý den se nesmí prát, přináší to smůlu a neštěstí do domu. U štědrovečerního stolu rozhodně nemá být lichý počet stolovníků, lichého by si odvedla Smrt. Je zvykem, že se prostírá jeden talíř a příbor navíc do sudého počtu.

Co na svatecni stůl

Sváteční atmosféru u stolu nedělají jen textilie a dekorace, ale důležité je i to, z čeho a čím se bude jíst a pít. Za tímto účelem byste měli mít doma například porcelánový servis, stříbrné příbory a křišťálové sklenice. Sváteční tabuli tak dodáte potřebný lesk a eleganci.

Jak prostřít stůl na Vánoce

Pokud si přejete vytvořit atmosféru tradičních Vánoc, můžete k výzdobě stolu použít i větvičky v kombinaci se zdobenými perníčky, červenými stuhami, slaměnými ozdobami a jmelím či ovocem. Na stole budou pěkně vypadat i živé květiny – ať už ve váze či v květníku – především v kombinaci s elegantními doplňky.

Jak připravit vánoční stůl

Dekorace nesmí chybět

Přidejte zelené větvičky z jehličnanů, nejlépe jedlové, protože nejméně píchají a jsou ploché. Použijte pár vánočních koulí nebo jiné oblíbené ozdoby, které se hodí. Pokud u stolu sedí děti, myslete na to, že koule se snadno rozbijí a dejte je dál od jejich nenechavých ruček.

Co se dává pod talíř

Pod štědrovečerní talíř se kladla mince či rybí šupina, to aby se držely peníze. Pod ubrus na kraj stolu se schovala peněženka, aby byla v novém roce stále plná. Počet osob u stolu nesměl být lichý, to přinášelo smůlu, proto se prostíralo i pro "sudého" příchozího. Od stolu se nesmělo vstávat, někdo by mohl umřít.

Co se dává na Vánoce pod talíř

Pod talíř patří mince nebo šupina

Pokud nějakou vánoční tradici dodržujeme ještě dnes, bývá to obvykle ta s kapří šupinkou nebo mincí pod talířem.

Kdo nosí dárky dětem v Polsku

Dárky v Polsku nosí na většině území sv. Mikuláš, v nejjižnější části Polska Ježíšek a v Kašubsku hvězdička. Vánoce v Polsku se nazývají Boże Narodzenie (Boží narození).

Kdo roznáší dárky v Polsku

Polsko je to velká země a tak dárky roznáší svatý Mikuláš, kterému v některých částech pomáhá Gwiazdka, ale také andílek Aniolek, případně stařeček s holí Gwiazdor nebo Svatý Mrukáš – sw. Mikolaj. Rakousko stále odmítá pokusy Santa Clause a má Ježíška.

Kdy končí půst na Štědrý den

Půst je zdrženlivost v oblasti stravování, člověk by měl svůj jídelníček omezit na co nejvíce skromné pokrmy. Každý půst včetně toho vánočního je nábožensky motivovaný. Adventní půst začíná každoročně se začátkem adventu a končí 24. prosince v čas večeře.

Kdy má být štědrovečerní večeře

Štědrovečerní večeře

Ke stolu by se mělo usednout, až tehdy, když vyjde první hvězda na obloze a zahájí Vánoce. Během večeře se nesmí vstávat od stolu a odcházet – ten, kdo se tímto pravidlem neřídí, nemusí se příštích Vánoc dožít. Pod talíř se dává kapří šupinka nebo mince, která zajistí dostatek peněz v příštím roce.

Který den nesmí viset prádlo

Lidové tradice říkají, že se 25. prosince nemá pracovat. Dokonce se nesměly stlát ani postele a v domě nesmělo viset žádné prádlo, aby to nepřineslo neštěstí.

Jak prostřít stůl na oslavu

Prostírání stolu není žádná věda

Na stůl dáváme podkladové talíře, na ně dáme plátěný ubrousek, aby talíře necinkaly o sebe. Na klubové talíře pak dáváme talíře s nějakým chodem. Během jednotlivých chodů odebíráme příbory vždy od vnější strany směrem k talíři. Na kompot používáme lžičku a servíruje se zprava.

Kam se dává šupina

Na Štědrý den při večeři se dává šupina z kapra pod talíř. Rybí šupina by měla přinášet peníze a hojnost. Následně by se měla šupina z vánočního kapra nosit v peněžence pro dostatek peněz v příštím roce.

Proč se dává Sekera pod stůl

Pod stůl se umisťovala sekera, na kterou před večeří každý stoupl – mělo ho to ochránit od bolestí nohou. Tajemnost a magičnost Štědrého dne podtrhují také tradice spojené s věštěním budoucnosti.

Kdy mají Vánoce v Polsku

Jak na Štědrý den, tak po celý rok

Vánoce jsou tady hlavně o setkávání. Polské Vánoce (Boże Narodzenie) začínají 24. prosince Štědrým dnem a končí 6. ledna příchodem Tří králů.

Kdo nosí dárky na Ukrajině

V Dánsku děti obdarovává Julemanden, který je Santa Clausovi velmi podobný. S přípravou dárků mu pomáhají legrační vánoční skřítci. V Rusku a na Ukrajině zase dětem nosí dárečky Děda Mráz, který má také dlouhý plnovous, teplý huňatý kožich a kouzelnou ledovou hůl.

V kterých zemích je Ježíšek

Oslava Kristova narození podle Lukášova evangelia ve spojení s Ježíškem je rozšířená nejen v Česku, ale také v Rakousku, Jižním Tyrolsku, Švýcarsku, Maďarsku, polském Horním Slezsku, na Slovensku, ve Slovinsku, Chorvatsku, na jihu Německa, v severním Porýní a Vestfálsku či v jižní Brazílii.

Kdy se davaji dárky na Ukrajine

na 19. prosince přináší Mikuláš dětem dárky a dává je pod polštář.