Co nesmi exekutor?

Co nepodléhá exekuci

Zákon stanoví, které movité věci exekuci nepodléhají. Jde zejména o věci, které nezbytně potřebujete vy a vaše rodina k uspokojování svých potřeb a dále věci, které nezbytně potřebujete k výkonu zaměstnání. Exekuci tedy nepodléhá zejména běžné vybavení domácnosti a běžné oděvy.
ArchivPodobné

Co nesmí vzít exekutor

Ze zákona nesmí zabavit pouze:Finanční hotovost do výše dvojnásobku životního minima.Vybavení domácnosti nezbytně nutné k životu.Zdravotnické potřeby a léky.Náboženskou a studijní literaturu.Osobní fotografie a korespondenci.Snubní prsteny.Dětské hračky.
Archiv

Na co muze sahnout exekutor

Exekuce vykonávají exekutoři nejčastěji zabavením části mzdy nebo obstavením účtu. Mohou vzít dlužníkovi také i část nemocenské, mateřské, důchodu či podpory v nezaměstnanosti. Další možností je zabavení a prodej majetku dlužníka.
Archiv

Co musí exekutor nechat

Pokud na účtu v dané době prostředky nemáte, ale pravidelně vám sem peníze chodí, může exekutor přikročit k pravidelným srážkám ze mzdy. Tomuto kroku se lidově říká „exekuce na plat“. Vždy vám ale musí ponechat tzv. nezabavitelné minimum, které pro rok 2022 činí 9 416,25 Kč.

Co exekutor nemůže zabavit 2023

Co exekutor zabavit nesmí:ledničku, sporák, pračku, stůl, židle, postel ❌běžné oděvní součásti, dětské věci ❌hotovost do výše 9 720 Kč ❌zdravotní potřeby a pomůcky ❌věci potřebné k plnění pracovní činnosti ❌snubní prsteny, rodinné fotografie, dopisy ❌domácí mazlíčky ❌

Kdy se může zastavit exekuce

Důvody pro zastavení exekuce upravuje § 268 občanského soudního řádu a § 55 exekučního řádu takto: exekuce byla nařízena, ačkoli se rozhodnutí dosud nestalo vykonatelným; rozhodnutí, které je podkladem exekuce, bylo po nařízení výkonu zrušeno nebo se stalo neúčinným.

Jak se chránit před exekuci

Vyloučení ze soupisu majetku

Pokud by v rámci soupisu majetku byly zahrnuty i věci, které nám například nepatří (náleží přátelům či příbuzným), můžeme se bránit u exekutora návrhem na vyloučení věci ze soupisu majetku. Lhůta pro podání návrhu je 30 dní od chvíle, kdy se o zahrnutí věci do soupisu dozvíte.

Jak se branit proti exekutorovi

Proti usnesení o nařízení exekuce je možno podat návrh na zastavení exekuce. Podává se písemně přímo exekutorovi. Důvodů, proč zastavit exekuci, je ovšem jen málo – tyto skutečnosti musí být uvedeny v zákoně.

Jak dlouho trvá než se dostanu do exekuce

Zpravidla do 2 měsíců ode dne podání exekučního návrhu soud skutečně exekutora pověří. Exekutor musí poté dlužníkovi poskytnout dodatečnou třicetidenní lhůtu k dobrovolnému splnění povinnosti a teprve po jejím marném uplynutí lze zahájit exekuci na základě vydaných exekučních příkazů.

Po jaké době zaniká exekuce

Nejdelší promlčecí lhůta je u soudních rozhodnutí. Dle § 110 občanského zákoníku platí, pokud bylo právo přiznáno pravomocným rozhodnutím soudu, tak se exekuce promlčuje za 10 let a to ode dne, kdy měl být podle rozhodnutí plněno.

Kde mě najde exekutor

– Pojišťovny jsou povinny oznámit exekutorovi na jeho písemnou žádost výplaty pojistných plnění ve prospěch dlužníka… Všechny žádosti o součinnost musí exekutorský úřad podložit usnesením o nařízení exekuce. Zjistí-li se díky tomuto dotazování nějaký majetek, vydá exekutor exekuční příkaz.

Co předchází exekuci

Samotnému exekučnímu řízení tedy předchází řízení nalézací, jehož výsledkem je exekuční titul. Právě v této fázi je nejefektivnější se bránit, v exekuci už bývá často pozdě. Proto je důležité si přebírat poštu, protože pokud nebudete vědět, že nějaké nalézací řízení probíhá, nemůžete se bránit.

Po jaké době přijde exekuce

Jakmile je soudem pověřen exekutor a nařízena exekuce, dostane dlužník do 15 dnů vědět o nařízení exekuce a je vyzván k dobrovolnému zaplacení dluhu. Pokud dlužník dobrovolně dluh nezaplatí, bude exekuce provedena.

Po jaké době je dluh promlčen

Obecná délka promlčecí lhůty činí 3 roky od okamžiku, kdy právo mohlo být uplatněno poprvé. U majetkových práv je tomu jinak – ty se promlčují uplynutím 10 let ode dne kdy právo dospělo. Strany smlouvy si ale mohou ujednat i delší nebo kratší lhůtu pro promlčení dluhu.

Jak dlouho trvá než dojde k exekuci

Vymáhání dluhu u soudu na základě uznání dluhu nebo jasné smlouvy o půjčce trvá cca půl roku – 1 rok, pokud nebude podáno odvolání, pokud ano + 1 rok. Postup soudu: Soud vydá platební rozkaz, který doručuje žalovanému do vlastních rukou.

Jak začíná exekuce

Počínaje dnem podání návrhu na nařízení exekuce začíná běžet takzvané exekuční řízení. Soudní exekutor požádá příslušný soud o udělení pověření k provedení exekuce. Pokud je návrh oprávněný, soud do patnácti dnů pověření udělí a exekuci nařídí usnesením o nařízení exekuce.

Co dělá exekutor kdyz nejsem doma

I když se budete před vykonavateli ukrývat, nepřebírat si poštu, exekuce běží dál. Dlužníka nespasí ani to, že není na adrese svého trvalého bydliště, ale bydlí třeba u kamaráda. Naopak – toho vystavujete nepříjemnostem, protože vykonavatelé soudního exekutora mohou na místě zabavit i jeho věci.

Po jaké době se ruší exekuce

Jakmile bude zahájeno insolvenční řízení (do 3 dnů od podání insolvenčního návrhu na soud), nemůže již být provedena exekuce vašeho majetku. Exekutor tedy již například nemůže provést dražbu vašeho majetku, a to dokonce i tehdy, pokud by již exekuce byla nařízena.

Jak se dá zastavit exekuce

Zastavení exekuce – postup

Aby se mohlo vůbec jednat o zastavení exekuce, je třeba podat tzv. návrh na zastavení exekuce, který se podává u exekutora, který vede exekuci, popř. u exekučního soudu, který exekuci nařídil. Návrhu na zastavení exekuce může vyhovět přímo samotný exekutor.

Kdy mi hrozí exekuce

Dluhy. Dluh vám může vzniknout, pokud nesplácíte půjčku, úvěrové karty, ale také například vybavení domácnosti, které jste si pořídili na splátky. Obvyklé jsou také dluhy za nezaplacené pokuty, neplacení výživného (alimenty), neuhrazené služby za telefon, svoz odpadu, ale také zdravotní pojištění apod.

Co je lepší insolvence nebo exekuce

Pokud se již dlužník v platební neschopnosti nachází, bude s nejvyšší pravděpodobností vhodné řešit své dluhy právě insolvencí. V insolvenci nerostou dluhy o úroky, penále, smluvní pokuty a náklady advokátů a exekutorů, jako tomu tak je v exekuci. Proto je většinou insolvence oproti exekuci výhodnější.

Co kdyz nebudu platit exekuci

Neplacení dluhů není trestným činem. Pokud dlužník nesplácí své dluhy, faktury nebo směnky, automaticky to neznamená, že se dopustil trestného činu. Pokud se tedy jedná o běžné občanskoprávní spory, vězení Vám nehrozí.

Co hrozi při Neplaceni exekuce

Věřitel (ten, komu dlužíte) podá k soudu žalobu, ve které žádá zaplacení dluhu. Poté, co soud vydá rozhodnutí s příkazem dluh splnit, máte zpravidla několik dnů na to tak učinit. Jestliže svůj dluh ani v této lhůtě nesplníte, může věřitel podat návrh na zahájení exekučního řízení.

Jak dlouho může trvat exekuce

Jak dlouho může být vedena exekuce, promlčí se někdy Pohledávka přiznaná rozhodnutím orgánu veřejné moci (většinou soudem) se promlčí za 10 let ode dne, kdy mělo být podle rozhodnutí plněno, tedy ve lhůtě 10 let ode dne, v němž rozhodnutí nabylo tzv. „vykonatelnosti“.

Jak ven z exekuci

Pokud je situace opravdu neúnosná, může dlužník v exekuci vyhlásit tzv. osobní bankrot a požádat o zahájení insolvenčního řízení (oddlužení). Po schválení oddlužení už nelze na majetek dlužníka exekuce vykonávat. Insolvenční řízení standardně trvá 5 let a jedná se o krajní řešení, jak se dostat ven z dluhů.