Co nám poskytuje les?

Co poskytuje les

Les je obnovitelný přírodní zdroj, který má nezastupitelné funkce: produkční – poskytování dřevní hmoty a ostatních lesních produktů. vodohospodářské a půdoochranné – slouží k ochraně zdrojů pitné vody v jejich ochranných pásmech, k přiměřené ochraně kulturní krajiny před povodněmi a erozí v horských lesích.

Co nám dává les

Poskytuje domov obrovskému množství zvířat, ptáků a hmyzu. Dává člověku dřevo. Zadržuje vodu v půdě a ochlazuje okolní krajinu v horku. To a mnoho dalšího dokáže les.
Archiv

Jaký je význam lesů

Lesy jsou významným zdrojem kyslíku (spolu s planktonními řasami oceánů). Stromy ale také produkují methan. Les dále zachycuje prachové částice a podílí se na odstraňování některých škodlivých látek ze vzduchu. Lesy ve své biomase poutají významné množství oxidu uhličitého.

Jak funguje les

Funkce lesa: Fotosyntéza a koloběh živin

Stromy, tedy les, jsou významným zdrojem kyslíku ve vzduchu. Jeden strom může díky fotosyntéze vyrobit kyslík pro 5 až 6 lidí na celý den. Stromy dále ovlivňují vzdušnou vlhkost, uvolňují vonné silice a v neposlední řadě zachycují prach, díky čemuž vzduch pročišťují.

Co se vyskytuje v lese

Mezi rostliny v lese náleží hlavě dřeviny (stromy a keře), rostou zde i byliny. Rostliny zadržují vodu, tvoří prostředí pro další organizmy či poskytují živočichům potravu (živočichové se mohou živit semeny, plody i dalšími částmi rostlin).

Jak chránit les

Lesníci chrání buď každý stromek zvlášť nátěrem (říkáme mu repelent), který zvěř odpuzuje, nebo ochranným obalem (takový plůtek či tubus kolem každého stromku). nebo staví ploty kolem zalesněné paseky (nazýváme je oplocenkami) a tím zajistí ochranu více stromkům najednou.

Proč chodit do lesa

Na první pohled to nezní jako velká věda, ale pobyt na vzduchu prospívá zdraví. Jak píše webový magazín Quartz, existují vědecké důkazy, podle nichž pobyt v přírodě posiluje nejen psychiku, ale pomáhá lidem i po fyzické stránce. Japonští akademici doložili, že sám pobyt v lese posiluje imunitu lidského organismu.

Co dělá les

Hodně benevolentně se dá říct, že co velký strom, to spotřeba člověka. Stromy jsou čarodějové – uklidňují, snižují teplotu, zmírňují horka, ničí bakterie a odpuzují hmyz. A taky absorbují oxid uhličitý (CO2). Podle odborných studií průměrný člověk za den vydechne asi 650 gramů CO2, za rok nějakých 240 kg.

Co roste v lese

Stromové patro lesa tvoří jehličnaté stromy, převážně smrk ztepilý, borovice černá, borovice lesní, borovice vejmutovka, modřín opadavý. Zřídka les prostupují listnaté stromy. Mezi ně patří hlavně buk lesní, habr obecný, jilm habrolistý, javor klen, bříza bělokorá, topol osika, jeřáb ptačí a dub letní.

Co škodí lesů

škody mohou napáchat i rozmary počasí jako je velké sucho, vítr nebo těžký sníh. a v neposlední řadě i člověk, pokud poškodí stromy koly auta či čtyřkolky. lesy pak mohou zajišťovat nejen pravidelné a soustavné zásobování dřevem, ale zároveň podmiňují ostatní užitečné služby lesa.

Co ohrožuje les

Požáry, sucho, kůrovec, pohyb těžké techniky a člověk. To je jen pár z věcí, které ohrožují lesy. Bez nich se ale na téhle planetě neobejdeme, a tak nám nezbývá, než je aktivně chránit.

Co se dá dělat v lese

Přinášíme tipy, jak ozvláštnit procházku v lese s dětmi (a ne jen těmi technicky zaměřenými, jako jsou ty naše).Pořádně prozkoumejte okolíÚkolovka.Bez strojů to u nás nejde – Bugyna na ovládáníAuta na provázku.Chození po kládách.Hledání posedu.Lezení na pařezy.Pozorování brouků a mravenců

Co se dělá v lese

Co dělají lesníci

V lesních školkách vysévají semena, vyzvedávají a školkují sazenice, vysazují řízky topolů a vrb. V lesích vysazují nové stromky a provádějí nahodilou těžbu. Lesníci dělají řadu ochranných opatření před hmyzími škůdci.

Co můžu delat v lese

Každý je oprávněn do lesa vstupovat, a to na vlastní nebezpečí. Pro vlastní potřebu tam můžeme sbírat lesní plody a suchou klest ležící na zemi. Je však třeba dávat pozor, abychom svým jednáním les nepoškozovali, nenarušovali lesní prostředí a dbali pokynů vlastníka, popřípadě nájemce lesa a jeho zaměstnanců.

Co si můžu odnést z lesa

Z lesa je možné odnášet pouze suchou, na zemi ležící klest, která na širším konci není širší než 7 cm bez kůry. Bez domluvy s majitelem lesa není možné kácet ani tzv. soušky nebo zpracovávat ležící stromky, byť užší než 7 cm.

Co sbírat v lese

V lese si můžeme pro vlastní potřebu nasbírat houby, jahody, maliny, borůvky a další lesní plody. Povolený je i sběr suchého a na zemi ležícího klestí. Rozhodně tu ale není možné kácet stromy či keře, byť by byly suché. Nelze ani odnášet sazenice stromů a keřů či sbírat semena lesních dřevin a jmelí.

Co sbíráme v lese

I jako houbař můžete vyrazit do lesa také za bylinkami, a nejen za oblíbeným medvědím česnekem. Není totiž zdaleka jedinou bylinkou, která vám na jaře udělá dobře. Leckde už kvetou plicníky či podběl, sbírat se dá i čerstvá mlaďoučká nať kopřiv, šnytlík, jahodník, mokrýš a další.

Jací škůdci mohou napadnout jedli

Podle vyhlášky č. 101/1997 Sb. to jsou: lýkožrout smrkový, lýkožrout lesklý, klikoroh borový, bekyně mniška, obaleč modřínový, ploskohřbetky na smrku.

Co se nesmí dělat v lese

Co je v lese zakázáno

Rušit klid a ticho; Jezdit a stát s motorovými vozidly; Jezdit na kole mimo vyznačené lesní cesty nebo trasy; Kouřit a rozdělávat otevřený oheň mimo vyhrazená místa (ten je zakázáno rozdělávat až do vzdálenosti 50 metrů od okraje lesa!);

Co se nesmí delat v lese

Co je v lese zakázáno

Rušit klid a ticho; Jezdit a stát s motorovými vozidly; Jezdit na kole mimo vyznačené lesní cesty nebo trasy; Kouřit a rozdělávat otevřený oheň mimo vyhrazená místa (ten je zakázáno rozdělávat až do vzdálenosti 50 metrů od okraje lesa!);

Proč si koupit les

Když máte les, můžete v něm běhat, sbírat houby nebo vlastnoručně kácet stromy. Nebo se z něj prostě těšit. Les však může generovat i uchopitelnější zisky, můžete ho proměnit třeba na bydlení nebo na topení v bydlení a samozřejmě – také na peníze.

Co se může sbírat v lese

Teď ty dobré zprávy: v lese sice nesmíte bez předchozího souhlasu právoplatného vlastníka kácet a pílit stromy, ale můžete tam volně sbírat klestí. Klest – tak se tomu správně podle norem říká – je všechno to chrastí a roští, které si v lese leží na zemi.

Co roste v Listnatem lese

Flora. Listnatých stromů je zde mnoho druhů, mezi významné patří dub letní, jasan, habr, lípa, jilm či buk. Hojně zastoupeny jsou vrby, olše, topoly či břízy. V některých oblastech je hojná líska nebo hloh, tedy strom či keř z čeledi růžovitých, existuje 200 až tisíc různých druhů.

Proč rezaví smrk

„S velkou pravděpodobností je původcem hmyzí škůdce mšice smrková. Nejčastěji napadené jsou smrky pichlavé, jinak též nazývané stříbrné, výskyt se ale objevil už i na dalších jehličnanech,“ informovaly na webových stránkách města Lucie Kovaříková z odboru životního prostředí a Gabriela Poulová z odboru majetku.

Jak člověk ničí les

Tábořit mimo vyhrazená místa; Znečišťovat les odpady a odpadky; Sbírat lesní plody způsobem, který poškozuje les; Těžit nebo ničit stromy a keře.