Co se nesmí během ramadánu
Ramadán začíná od východu do západu slunce a v tuto dobu se nesmí pít (alkohol, ale ani vodu), jíst, mít sex, kouřit. To znamená, že první jídlo může mít po západu slunce a poslední před východem slunce. Mezi tím může mít sex, kouřit, jíst vše kromě vepřového masa a pít vše mimo alkoholu.
Archiv
Co se dělá o ramadánu
Muslimové jsou přesvědčeni, že modlení během ramadánu je lepší než tisíc dnů uctívání. Jednou za 32 let je měsíc půstu během letního období, to znamená, že půst trvá až 16 hodin denně. Půst patří mezi pět základních pilířů islámu. Další jsou víra, modlitba, darování peněz potřebným a poutní cesta do Mekky.
Archiv
Co je ramadán 2023
Termíny muslimského svátku Ramadán v následujících letech:
Ramadán v roce 2023 – od 23. března do 21. dubna.
Archiv
Proč se slaví ramadán
Ramadán, nejdůležitější měsíc v islámském kalendáři, je časem rozjímání a zbožnosti. Značí období lunárního kalendáře, v němž prorok Mohamed spatřil první zjevení. Ramadán je jedním z pěti pilířů islámu, ostatními čtyřmi jsou víra (šaháda), modlitba (salá), almužna (zakát) a pouť do Mekky (hadždž).
Archiv
Jak popřát k ramadánu
Během svátku by měl každý věřící darovat almužnu, která má vyvážit jejich neúmyslná pochybení během Ramadánu. Pokud byste svým egyptským přátelům nebo rodině chtěli popřát šťastný Ramadán, můžete například říct: „Ramadan Kareem“ nebo „Ramadan Mubarak“ což v překladu znamená „Mějte požehnaný Ramadán“.
Kdo nemusi drzet ramadán
Kdo se nemusí postit
Od půstu jsou osvobozeny těhotné a kojící ženy, nemocní lidé, lidé cestující na dlouhou vzdálenost. Nepostí se také děti do doby, než dosáhnou puberty. Dále je zakázáno postit se menstruujícím ženám a ženám v šestinedělí.
Kdo drzi ramadán
Ramadán slaví celý islámský svět, kam patří zejména státy Blízkého východu a Severní Afriky. Mezi nejčastější země, kde se půst dodržuje, patří Egypt, Tunisko, Spojené arabské emiráty a Turecko (ne tak striktně). Cizinci a věřící jiných náboženství by v těchto zemích měli dodržovat určitá pravidla.
Jak se chovat k muslimům
Muslimové spolu mluví vždy zpříma z očí do očí, ale neslušné je, když muž kontaktuje cizí ženu a to se nemyslí jen oční kontakt. Dalším velmi neslušným projevem chování je ukázat někomu podrážky svých bot, takže sezení po evropském způsobu nohu přes nohu je nepřípustné.
Co je to iftar
Ramadán, to je celodenní půst a potom velká a honosná večeře, takzvaný iftar. Kdo by slavnou večeři chtěl sám vidět nebo ochutnat, nemusí až někam na Blízký východ.
Kdo je Eid Mubarak
V arabštině „Eid" znamená slavnost a „Fitr" znamená ukončení půstu. Nejčastější pozdrav, který muslimové během tohoto svátku používají, je „Id Mubárak". V překladu to znamená „požehnaná oslava".
Jak se drží ramadán
Vrcholí svátek ramadán, kdy je v islámském světě všechno jinak. Muslimové ve dne odpočívají, zato v noci ožijí. Drží půst, ale nakonec zkonzumují víc jídla než jindy.
Jak držet ramadán
června (případně na den poté) a je veselou oslavou konce ramadánu. Během něj mají muslimové naopak zákaz držet půst. Během oslav je navíc každý muslim povinen poskytnout pomoc chudým. Už v první den svátku by měl chudým darovat zakát (almužnu).
Co islám zakazuje
Víra zakazuje působení bolesti živým tvorům, braní si, co mi není dáno, lhaní, užívání alkoholu a sexuální nemorálnost.
Jak probiha muslimsky pohreb
Po smrti se dle islámských tradic recituje Korán a vzpomíná na Alláha. Poté se omývá tělo zemřelého vlažnou vodou, vždy muži muže a ženy ženy. Zemřelý je navoněn vonnými esencemi a zabalen do bílého plátna. Dle islámské tradice se samotný pohřeb má konat nejrychleji, jak jen je možné, nejlépe do jednoho dne od skonu.
Co je to Bajram
Pátý pilíř islámu
Velký Bajram je svátek, který následuje po ukončení pouti do Mekky, kde se nalézá nejsvětější místo islámu, malá krychlová stavba, Kaaba. Této pouti je zasvěcen poslední měsíc muslimského roku.
Co to je Bayram
Je to pár dní, co muslimové slavili jeden z největších svátků v roce, který je známý po celém muslimském světě jako eid. V Turecku se svátek, jenž následuje po skončení postního měsíce ramadánu, jmenuje šeker bayrami neboli svátek sladkostí.
Co jedí Arabové
Stravovací předpisy v Koránu se velmi podobají těm židovským. Je povolena konzumace sudokopytníků a přežvýkavců. Muslimové nekonzumují vepřové maso, krev a uhynulá zvířata. Je-li muslim ke konzumaci těchto potravin donucen, za hřích se to nepovažuje.
Co nesmi arabove
Muslimové nekonzumují vepřové maso, krev a uhynulá zvířata. Je-li muslim ke konzumaci těchto potravin donucen, za hřích se to nepovažuje. Platí také zákaz konzumace oslů, masožravých ptáků a zvěře. Z ryb mohou konzumovat pouze ty, které mají šupiny a ploutve.
Jak vypadá Alláh
súře (kapitole Koránu) se u popisu Alláha objevují tyto atributy: jedinečný/jediný, věčný/nezávislý, nezplozený/neplodící (potomstvo) a nesrovnatelný s ničím. Alláh má být rovněž i nejvyšším soudcem, který rozdělí lidi na ty, kteří budou odměněni nebem (rájem Jannah) a ty kteří budou potrestáni peklem (Jahannam).
Jak probíhá poslední rozloučení
Začíná návštěvou kostela, smuteční síně nebo jiného prostoru události, což umožňuje rodině a přátelům rozloučit se a vzdát úctu zemřelému. Poté následuje formální pohřební obřad, který může zahrnovat modlitby, čtení, velebení a hudbu. Na konci obřadu je tělo převezeno na hřbitov.
Jak vypadá pohřeb
Pohřeb samotný je velmi skromnou a jednoduchou procedurou. Seřazení pozůstalí pronesou nad nebožtíkem modlitbu, nazývanou dženáza. Poté jej odnesou na dřevěné desce do předem vyhloubeného hrobu a zahrnou jej zemí. Každý z pozůstalých vhodí na hrob hrst hlíny, čímž je symbolizována jejich jednota.
Co je to Eid
V arabštině „Eid" znamená slavnost a „Fitr" znamená ukončení půstu. Nejčastější pozdrav, který muslimové během tohoto svátku používají, je „Id Mubárak". V překladu to znamená „požehnaná oslava".
Co je to Eid al Adha
Íd Mubarak
Íd al‑Adhá, neboli „svátek oběti“, je oslavou víry. Příbuzní po celém světě se setkávají, aby si vzájemně vyměnili dárky a sladkosti. Je to také čas, který lidé věnují komunitě a v duchu štědrosti sdílejí svá požehnání s těmi méně šťastnými.
Co Nejedi Židi
Základní pravidla kašrutu
Tóra rozděluje zvířata na čistá a nečistá, ke konzumaci je určeno jen maso čistých zvířat. Ze savců se například smí jíst hovězí, jehněčí či kůzlečí. Košer ale v žádném případě není maso vepřové, koňské a králičí.
Co nejedí Arabové
Muslimové nekonzumují vepřové maso, krev a uhynulá zvířata. Je-li muslim ke konzumaci těchto potravin donucen, za hřích se to nepovažuje. Platí také zákaz konzumace oslů, masožravých ptáků a zvěře. Z ryb mohou konzumovat pouze ty, které mají šupiny a ploutve.