Co obsahuje glazura?

Jak se dělá glazura

Glazura je tenký sklovitý povlak na povrchu keramických výrobků. Glazura se vyrábí rozemletím příslušných složek na jemný prášek, který se následně smíchá s vodou a takto nanáší na přežahnutý výrobek.

Jak nanášet glazuru

Každou glazuru je dobré vyzkoušet v různé síle nánosu na daný střep a vypálit na požadovanou teplotu. Síla nánosu na hmotě by se měla pohybovat do 1mm, přičemž krycí glazury se nanášejí silněji než transparentní. Glazury stejného typu lze mezi sebou navzájem míchat a tím docílit individuálních odstínů.

Co je to engoba

Engoba je hodně naředěná keramická hmota obohacená o oxidy kovů a různé minerály. Na tašky se nanáší v tekuté formě po jejich vyražení do formy a vysušení. Poté putuje taška do pece, kde je při vypalování střešní krytiny barva zapečena.
Archiv

Jak se používá engoba

Engoby se zpravidla nanášejí na kožený povrch (nejlépe druhý až třetí den) či na uschlý střep. Engobami můžete malovat i velké plochy. Do kožovitého engobou natřeného výrobku můžete rýt (jehlou, rydlem apod.) tak, aby se linkou ryté kresby objevila barva hlíny.

Proč glazura praská

Obvykle se jedná o nevhodnou konstrukci výrobku, chyby při vytváření, nesprávné provedení spojů, nestejnorodost struktury střepu, nesprávné sušení, obtíže plynoucí z nerespektování procesů probíhajících při výpalu a nesoulad mezi střepem a glazurou. Trochu stranou stojí nešetrná manipulace s výrobky.

Co to je keramika

Keramika (řecky „pro hrnčířství“) je směs anorganických nekovových materiálů nebo uhlíkový materiál, vyrobený pálením v peci za vysokých teplot. Keramika se využívá pro výrobu nádobí, nástrojů, šperků, v sochařství, ve stavebnictví a kamnářství.

Jak Nanaset Engobu

Engoba je obarvená hlína. Engoba je přírodně matová. Engoby se mohou nanášet na nevypálený střep (neboli na výrobek, který jsem z hlíny právě vytvořil), následuje přežah v peci (výrobek zatuhne) a pak eventuálně glazování transparentní glazurou (tím je výrobek lesklý) a následuje ostrý výpal.

Jak na keramiku

Hlínu dobře propracujte a vytvořte přibližný tvar postavy. Postupným přidáváním a odebíráním hlíny vytvoříte konečný propracovaný výrobek, při práci se budou hodit různé špachtle, tvořítka i štětce. Můžete se však pustit do výroby čehokoliv, od talířků až po zvonkohru. Vše záleží na nápadu a zručnosti.

Jak dlouho trvá vypálení keramiky

Pálí se to z důvodůpevnosti, aby se keramika při glazování nerozmočila, ale ještě naopak sála vodu. Výpal trvá cca 7 hodin a dalších 20 hodin chladne elektrická pec, aby se mohlaotevřít.

Co obsahuje porcelán

Složení porcelánu

Na výrobu tvrdého porcelánu se používá směs 50 % kaolinu, 25 % křemene (ostřivo) a 25 % živce (tavivo). Někdy se přidává také křída a mramor. Měkký porcelán má menší podíl kaolinu. Porcelán se vyrábí z kaolínu, což je zvětralá živcová hornina.

Co obsahuje keramika

Složení hmoty:

Hlína pro výrobu keramiky obsahuje zpravidla: plastické složky, 18-30% jílů, 35-50% kaolínů, 20-22% křemičitého písku, 2-12 % střepů.

Jak dlouho se vypaluje keramika

Pálí se to z důvodůpevnosti, aby se keramika při glazování nerozmočila, ale ještě naopak sála vodu. Výpal trvá cca 7 hodin a dalších 20 hodin chladne elektrická pec, aby se mohlaotevřít.

Čím natřít keramiku

Na keramiku, která nepřijde do styku s jídlem, vodou, zeminou, oleji můžete malovat pastelkami, fixami, temperami, akrylkami nebo si ji oblepíte papírovými výstřižky technikou decoupage.

Jak vypálit keramiku bez pece

Rozděláme ohniště ze suchého dříví a necháme jej dohořet. Na žhavé uhlíky potom naskládáme keramiku. Navrch květináčky zakryjeme pyramidou ze suchého dříví. Při teplotě 850 až 900 °C keramiku vypálíme.

Jaký je rozdíl mezi výrobky z keramiky a porcelánu

Porcelán má oproti keramice hladkou strukturu, krásný lesk a je poměrně lehčí. Keramické hrnky mají větší tloušťku, jsou vždy neprůhledné a poměrně těžké a robustní. Keramické hrnky jsou obecně ideální na "lidové dekorace".

Jaké základní materiály se používají na výrobu keramiky

U většiny výrobků jsou suroviny přírodní, které se těží převážně povrchovým způsobem. Většinou to jsou suroviny plastické – jílovité (jíly, kaolin, bentonit) a zrnité. Jako ostřivo, případně tavivo se užívají písky, vápence, živce, křemence, jílovce atd. a mleté střepy z keramických výrobků.

Čím nahradit glazuru

Čím ozvláštnit glazuru

Tip: Vodu můžete nahradit vývarem nebo ovocnou či zeleninovou šťávou. V obou případech tak pokrmu dodáte další chuť.

Jak vypalovat keramiku doma

Rozděláme ohniště ze suchého dříví a necháme jej dohořet. Na žhavé uhlíky potom naskládáme keramiku. Navrch květináčky zakryjeme pyramidou ze suchého dříví. Při teplotě 850 až 900 °C keramiku vypálíme.

Jak vypalit jíl

Běžné hrnčířské hlíny a jíly mají různě velký obsah železitých sloučenin, proto je široká i její barevnost. Vypalují se při teplotě 960-1040°C. Dobře přijímají glazury. Cihlářské hlíny a jíly jsou chudobné na jíl.

Jak se pozná porcelán

Jakostní porcelán na sobě nesmí mít žádné viditelné vady a kazy. Povrch by měl být jednolitý a lesklý a případné vzory by měly být souvislé a na každém kusu stejné. Tvarové defekty odhalíte, když naskládáte talíře či misky na sebe a hrnky vedle sebe.

Co to je glazování

Glazování ryb je technologický proces, který ochraňuje mrazené rybí maso před vysušením a oxidací. Správné glazování by nemělo zvýšit hmotnost výrobku o více než 5 procent. Rybí maso se zkropí tenkou vrstvou vody, která po zmrznutí vytvoří ochrannou glazuru.

Co to je jíl

Jíl je nezpevněná usazená hornina složená z více než 50% jílovité složky. Obsahuje jílové minerály, slídy, křemenný prach, fluidy, ale i jiné skupiny minerálů a organickou hmotu. Laicky řečeno, Jíl je velmi jemný prášek minerálního původu, který je pro kosmetické účely vyčištěn od veškerých nečistot.

Jak poznat keramiku od porcelánu

Porcelánové hrnky jsou více tenkostěnné a povrch bělejší. U nových technologií výroby NEW BONE dokonce porcelán dosahuje průsvitnosti a lehkosti. Porcelán má oproti keramice hladkou strukturu, krásný lesk a je poměrně lehčí. Keramické hrnky mají větší tloušťku, jsou vždy neprůhledné a poměrně těžké a robustní.

Jak poznat pravý růžový porcelán

V bazarech často můžete sehnat i původní starý růžový porcelán, který poznáte třeba podle již zmiňované značky manufaktury v Chodově, nebo podle jiných značek certifikvaných (dřívějších) výrobců. Pravý růžový porcelán je také křehký, tenký a jeho barva je jednolitá.

Jak Glazovat maso

Jak správně glazovat Před glazováním musí být vaše maso nebo zelenina téměř úplně propečené. Glazujte až na samém konci procesu vaření, protože delší vaření může způsobit připálení a zhořknutí vysokého obsahu cukru. Při grilování nebo opékání glazujte za pomoci cukrářského kartáče nebo štětečku.