Co obsahuje polymer?

Co vznika při polymeraci

Polymerizace (též polymerace) je chemická reakce, při které z malých molekul (monomerů) vznikají vysokomolekulární látky (polymery). Dělí se podle mechanismu na polymerizaci radikálovou, iontovou, polyinzerci, polykondenzaci a polyadici. Podle způsobu provedení se dělí např. na blokovou, roztokovou, suspenzní, emulzní.

Jak vznikají polymery

Polymery obvykle vznikají polymerizací, polyadicí nebo polykondenzací. Dříve se za polymery označovaly výhradně makromolekulární látky složené z molekul o obecném vzorci Xn (kde X značí strukturní jednotku, která se v molekule n-krát opakuje).

Co je syntetický polymer

Syntetické polymery jsou velmi početnou skupinou makromolekulárních látek, které se vyrábí umělou cestou a nelze je získat žádnou přírodní cestou. Inspirací pro výrobu syntetických polymerů byla snaha o napodobení dobrých vlastností přírodních polymerů.
Archiv

Co je to monomer

Monomer (z řeckého μινος – monos – jeden a μέρος – meros – část) je nízkomolekulární sloučenina schopná polymerace nebo polykondenzace a tím vytvoření polymeru (makromolekulární látky). Jeho základní vlastností je schopnost vytvářet chemické vazby sám se sebou nebo dalšími látkami.

Co patří mezi polymery

Mezi polymerní materiály patří hlavně plasty a přírodní i syntetické kaučuky, volně lze mezi ně řadit i laky, lepidla, apretační prostředky apod. Vlastnosti samotných polymerů jsou v materiálu upravovány a vylepšovány zejména pomocí různých přídavných látek (aditiv).

Co je to polymerní látka

Pojem „Polymer“ označuje makromolekulu složenou z více molekul a to jednoho (anebo klidně i více) typů atomů (nebo rovnou skupin atomů). Přitom platí, že nemálo z chemických i fyzikálních vlastností se nemění tehdy, když odebereme nebo přidáme jednu (či více) podobných konstitučních jednotek.

Co patří mezi syntetické polymery

Syntetické polymerypolyethylen (PE)polypropylen (PP)teflon (PTFE)polystyren (PS)polyestery: polyethylentereftalát (PET)polyamidy: nylon (PA66), silon (PA6)polyisobutylen (PIB)

Co je to krystalinita

Podíl krystalického obsahu ve struktuře polymeru, který je závislý nejen na strukturních podmínkách makromolekuly, ale také na podmínkách jeho zpracování (zejména rychlosti chlazení taveniny, ale i typu přísad), nazýváme stupněm krystalinity.

Co to jsou makromolekuly

Makromolekula je rozsáhlá molekula, zpravidla s velkou molární hmotností. Atomy v makromolekule jsou vázány kovalentními vazbami, molekuly Van der Waalsovými silami. Je složená z velkého množství molekul či atomů, většinou stejného původu.

Kde se používá plast

Využívají se v automobilovém průmyslu (přístrojové desky, součásti interiérů, nárazníky, disky), ve výpočetní a sdělovací technice (kryty mobilních telefonů), v elektronice nebo v elektrotechnice (zástrčky, vypínače).

Jak dělíme plasty

Dělení plastů

termoplasty – po ohřátí na vysokou teplotu, vytvarování a ochlazení jsou po dalším ohřátí znovu tvarovatelné reaktoplasty (dříve termosety) – po vytvarování a vytvrzení je již nelze znovu tvarovat ani za tepla.

Jak se vyrábí plasty

Plasty se vyrábějí třemi procesy: polymerací, polykondenzací a plyadicí. Při zpracování plastů rozlišujeme mezi velkoprůmyslovou výrobou polotovarů nebo hotových dílů (desky, trubky, nádoby), a zpracováním polotovaru řemeslníky a v průmyslu (svařování, tvarování).

Co je to polyolefin

Polyolefiny jsou největší skupinou syntetických polymerů, které vznikají polymerací uhlovodíků (sloučenin uhlíku s vodíkem), tzv. olefinů (neboli alkenů), obsahující v molekulách jednu dvojnou vazbu, viz příklad na obr. 7. Mezi polyolefiny patří termoplasty i kaučuky.

Co to jsou biopolymery

Biologická makromolekula, biomakromolekula nebo biopolymer je látka, která vzniká v organizmu a skládá se z více stejných či různých nízkomolekulárních látek. Mnoho makromolekul jsou polymery skládající se z menších molekul, nazývaných monomery.

Co vše patří do plastů

Do kontejnerů na plasty patří fólie, sáčky, plastové tašky, sešlápnuté PET láhve, obaly od pracích, čistících a kosmetických přípravků, kelímky od jogurtů, mléčných výrobků, balící fólie od spotřebního zboží, obaly od CD disků a další výrobky z plastů. Pěnový polystyren sem vhazujeme v menších kusech.

Jak se z ropy vyrábí plast

1. Ropa. Ropa a zemní plyn jsou základní suroviny pro výrobu plastů. Ropa je směsí uhlovodíků, která při zpracování prochází procesem reformování a pyrolýzy kde dochází k její úpravě na chemické sloučeniny užívané k následné polymeraci jednotlivých plastů.

Jaké jsou druhy plastů

Mezi nejběžnější plasty z tohoto hlediska patří:polyolefiny. polyethylen (PE) polypropylen (PP)vinylové plasty. polyvinylchlorid (PVC) polystyren (PS)polymetylmetakrylát (PMMA)polyamidy (PA)polyestery (PES) polyethylentereftalát (PET)polyuretany.fenoplasty.aminoplasty.

Kdo vymyslel plast

KDE SE VZAL, TU SE VZAL PLAST

První plast vůbec přišel na svět v roce 1855, jednalo se o vynález angličana Alexandera Parkese, který vynalezl tzv. umělou slonovinu (chemicky nitrát celulózy).

Co rozpouští plast

Odolává vodě, alkoholům, roztokům solí, zásad a kyselin, acetonu. Je napadán pouze silnými oxidačními prostředky (koncentrovaná kyselina dusičná, kyselina sírová, chromsírová kyselina), může se rozpouštět při zvýšených teplotách v aromatických uhlovodících, jako je toluen nebo xylen.

Co to je termoplast

Termoplast je plast, který je od určité vyšší teploty plastický – tvárný – až kapalný a po ochlazení se stane pevným, přičemž tyto teplotou dané změny tvárnosti mohou nastávat opakovaně. Opakem termoplastů jsou reaktoplasty (termosety) (např.

Co patří mezi biopolymery

Mezi biologické polymery patří proteiny, nukleové kyseliny a polysacharidy. Syntéza biologických polymerů vyžaduje přísun energie.

Kde dochází k tvorbě bílkovin

Ribozom je ribonukleoprotein nacházející se ve velkém množství v cytoplazmě všech známých buněk, u eukaryot také na povrchu hrubého endoplazmatického retikula. Jeho funkcí je syntéza bílkovin, podle instrukcí obsažených v řetězci mRNA, která probíhá v malé a velké ribozomální podjednotce.

Kam patří plata od léků

Jsou kombinovaným obalem. Nejčastěji z plastu a hliníku, které od sebe v běžném recyklačním procesu nelze oddělit. Nepatří proto do kontejneru na plast ani na kovy, ale do směsného odpadu. Pozor, ta, která ještě obsahují léky, patří samozřejmě do lékárny!

Kam patří obal od Praciho gelů

Plastové obaly od pracích gelů nebo aviváží patří do sběrných nádob na tříděný plast (musíme dbát na to, aby neobsahovaly zbytky pracích prostředků).

Jaké jsou nevýhody plastů

Mezi výhody patří nízká měrná hmotnost, výborné zpracovatelské vlastnosti, plasty jsou elektrické izolanty, mají výbornou korozní odolnost, tlumí rázy a chvění, atd. Nevýhodou jsou nízké mechanické a časově závislé vlastnosti, kríp, ekologická zatížitelnost, apod.