Co obsahuje Praganda?

Co obsahuje Rychlosůl

Rychlosůl totiž obsahuje dusitan sodný (E250), což je sodná sůl kyseliny dusité, nažloutlá krystalická látka, která dodává potravinám uzenou chuť, reaguje s molekulami myoglobinu, a tak dodává i krvavě červenou barvu, výrobek chrání před bakterií Clostridium Botulinum a zabraňuje oxidaci tuků a tím prodlužuje i jejich …

Jak se používá Rychlosůl

Použití: Pro nasolení masa, výrobu láku k naložení před uzením, výrobu klobás, salámů, sekané, konzerv a polokonzer. Potravinářská sůl s rychlým konzervačním účinkem používaná v masném a uzenářském průmyslu na úpravu a konzervaci masa a masných výrobků.

Kde se koupí Praganda

Řeznická solící a nakládací směs PRAGANDA 250 g koupit v OBI.
Archiv

Jak Nasolit maso Pragandou

První a nejčastější používanou metodou je nasolení masa kuchyňskou solí, kterou můžeme zkombinovat s čerstvě utřeným, nebo najemno nakrájeným česnekem. Doporučený poměr: 10 kg masa potřebuje 200 – 250 g čisté soli a 100 – 400 g česneku. Maso touto metodou bude lehce načervenalé a bude mít slano – česnekovou chuť.
Archiv

Jak nahradit Pragandu

Do masa tedy přidáme Pragandu (což je dusitanová sůl), kterou můžeme nahradit i obyčejnou solí – viz níže. Praganda udělá v mase to, že zůstane krásně růžové a pokud dodržíme i doporučenou teplotu varu a přidáme i lžičku mletého cukru, bude chuť šunky dokonalá.

Co je to Praganda

Praganda je speciální solící směs na uzenářské výrobky. Tato sůl zaručuje krásnou barvu masa, ochranu masa před mikroorganismy a rychlé proležení. Solící dusitanová směs Praganda (tzv. rychlosůl) se používá k nakládání a předúpravě masa, určeného pro další zpracování do masných výrobků, konzerv a polokonzerv.

Jak namíchat Pragandu

Na 10 l vody navážíme 1,6 kg soli, nebo kompletní solicí směs rozpustíme, vychladíme na 4 °C a naskládané kusy masa (každý druh zvlášť) zalijeme lákem. Doba se liší – při použití Pragandy 14 dní, při použití soli a dusičnanu 4–5 týdnů, při použití normální soli 5–6 týdnů.

Jak se jmenuje Rychlosůl

Rychlosůl je dusitan draselný s dusičnanem sodným v poměru 2 : 5. Dusitan draselný rozpouští sírové můstky v elastinu, což je základ cévní stěny.

Jak používat Pragandu

Návod na použití: Uzené maso – kusy masa se nasolí směsí Praganda (20 – 30 g/1 kg masa). Nasolené maso se nechá asi 2 dny v chladu zaležet. Poté se zalije lákem (na 1 litr se použije 100 g Pragandy) a nechá se zaležet až 10 dnů v chladnu, přičemž se doporučuje po 2 – 3 dnech maso překládat.

Proč je maso z udírny tuhé

Špatná doba uzení

Stačí asi 8 až 12 hodin, jinak bude maso vyschlé a tuhé. Při kratší době uzení zase ale může být maso uvnitř ještě syrové.

Kdo vymyslel Pragandu

Když už jsme povídání o šunce začali ze široka, sluší se zmínit, že se nejedná o nějaká „éčka“ jedenadvacátého století, ale že Pragandu vymyslel pražský uzenář Ladislav Nachmüllner už roku 1935.

Jak osušit maso před uzením

Příprava masa před uzením:

maso na uzení vyjmeme ze sáčků, důkladně omyjeme od česneku a osušíme. napíchneme na háčky nebo vyvážeme na šňůrky, krkovičku dáme do síťky na uzení pověsíme do horkovzdušné trouby rozehřáté na 90 °C a necháme 15 minut osušit a zatáhnout při pootevřených dvířkách aby mohla vlhkost unikat ven.

Co znamená když udírna Dehtuje

Určitou odbornost vyžaduje i příprava masa v udírně, topí se zde dřevem a je riziko, že udírna při špatném roztopení, použití vlhčího dřeva nebo například nedostatečném odtahu kouře bude tzv. dehtovat a maso bude černé.

Co na dno udírny

Není od věci vysypat dno komory vrstvou skelného hrubozrnného písku, který bude pohlcovat odkapávající tuk. Protože – no – i udírnu je jednou za čas třeba vyčistit. Zároveň je třeba zachovávat dostatečný manipulační prostor, abyste se nemuseli udit sami pokaždé, když se natáhnete dovnitř.

Čím topit v udírně

V dřevěných udírnách lze topit dřevem, štěpkou i pilinami

Co se týče univerzálnosti topiva, tak jsou na tom nejlépe dřevěné udírny s kovovým topeništěm, ve kterých lze topit dřevem, štěpkou i pilinami. Velmi často jsou také udírny tohoto typu vyráběny svépomoci.

Jak Zaudit udírnu

Dnes známe tři různé způsoby uzení podle teploty kouře: uzení studeným kouřem, teplým kouřem a horkým kouřem. Studeným kouřem udíme o teplotě 12 až 25 oC a za vlhkosti 75 až 85%. Tímto způsobem lze udit pouze zcela suché maso a uzení trvá dny až týdny podle druhu masa. Udíme tak šunku a některé druhy salámů a klobás.

Jak udit klobásy teplým kouřem

Uzení horkým kouřem – probíhá při teplotě 60-95 °C po dobu osmi až dvanácti hodin. Předvařená šunka nebo klobásy se horkým kouřem udí dvě až tři hodiny. V topeništi se topí tvrdým dřevem. Měkké dřevo se používá pouze pro rozdělání ohně a vyhřátí udírny.

Jak dlouho nechat viset klobásy

Směs plníme do vepřových střívek, které si s předstihem připravíme – namočíme je do vlažné vody. Udíme teplým kouřem (60-70°C) v předehřáté udírně zhruba 6 – 10 hodin. Poté můžeme klobásy nechat dovařit v 80°C vodě po dobu 15 minut.

Jak nejlépe Vyudit klobásy

Do udírny vyhřáté na cca 70°C rozložíme nebo rozvěšíme klobásy, ale necháme otevřená dvířka udírny, aby klobásy oschnuly. Poté klobásy udíme 6-8 hodin. Některé recepty po vyuzení doporučují nechat klobásy 30 minut "dotáhnout" v teplé vodě (80-90°C).

Co udit v udírně

Co lze udit v elektrické udírně Elektrická udírna je ideální pro uzení totožných produktů, které byste udili v klasické udírně. Můžete tak udit nejrůznější druhy masa, jako je vepřové, kuřecí, krůtí, jehněčí, telecí či zvěřina, ryby, párky, klobásy nebo šunku. Pochutnáte si ale i na uzeném sýru nebo houbách.