Co okusuje listy okurek?

Co mi okusuje okurky

Na zahradě nejvíce škodí plíseň okurková a ze škůdců jsou to hlavně mšice a klopušky; ve skleníku pak rovněž plíseň okurková, vadnutí okurek a ze škůdců hlavně mšice, třásněnky, molice a svilušky.
Archiv

Co ožírá listy okurek

Okurky – jaké choroby a škůdci jim hrozí a jak se jim bránitPlíseň okurková (Peronoplasmopara cubensis)Padlí (Erysiphe oronti a Sphaerotheca fusca)Černá hniloba kořenů (Phomopsis sclerotiodes)Svilušky a mšice.A aby toho nebylo málo, okurkové listy vysávají také molice i mšice.
Archiv

Proč vadnou listy u okurek

Listy okurky začnou chřadnout a potom předčasně opadávají. K tomuto problému může přispět zavlažování na hlavu okurky a špatná cirkulace vzduchu. Při prvních známkách onemocnění může pomoci použití fungicidních sprejů. Abyste zabránili smáčení listů, zalévejte rostliny přímo ke kořenům.

Co zere koreny okurek

První nepřátelé čekají na okurky již při klíčení a vzcházení. Vyžírání klíčících semen, zvlášť ve volné půdě, způsobují larvy kovaříkovitých brouků – drátovci. Tyto larvy jsou okrové až světle hnědé, protáhlé, tuhé a lesklé.
Archiv

Co na padlí na okurkách

Zejména skleníkové okurky vyžadují pravidelnou chemickou ochranu. K tomuto účelu je možné použít chemický přípravek Ortiva , Dagonis nebo Proti padlí (Kumulus).

Co na plíseň na okurkách

Pro toto ošetření je nyní možný fungicid ORTIVA. Do konce roku se často používaly fungicidy Acrobat MZ WG, Ridomil Gold MZ Pepite nebo PROTI PLÍSNÍM (Acrobat). Od roku 2022 se již nesmí prodávat ani používat. Další ošetření závisí na průběhu počasí.

Co zere salat ve skleníku

Co se týká škůdců, většinou se jedná o mšice – ZDE, drátovci – o nich ZDE, housenky¨, nejvíce asi slimáci a hlemýždi a další. Z chorob může salát trpět hnilobu, okrajovou spálou listů anebo plísní.

Jak se zbavit škůdců ve skleníku

Na mšice a molice se používají žluté destičky, na třásněnky modré. Nejčastěji se využívají draví roztoči, parazitické vosičky napadající jen konkrétní druhy škůdců a na mšice využíváme také dravé slunéčko. Biologickou ochranu též pořídíme v podobě preparátů, které obsahují parazity škůdců.

Proč žloutnou sazenice okurek

Za žlutými listy okurek může stát nesprávně zvolené místo, kde mají nedostatek světla. Listy si zřejmě navzájem stíní a žloutnou. Žluté listy otrhejte a dopřejte okurkám výživu. Jedná se totiž o další důvod, kvůli kterému se mohou projevit tyto potíže.

Jak na padlí bez chemie

Mléko zničí padlí bez chemie

Mléko při boji proti padlí používejte plnotučné a nařeďte je v poměru 4 díly mléka na 6 dílů vody. Aplikaci provádějte postřikovačem. Postřik aplikujte 1x týdně. Pokud by bylo nutné účinek postřiku zvýšit, můžete použít i mléko neředěné.

Co proti padlí

Ocet proti padlí

Kyselina octová z jablečného octu je velmi účinná při ničení padlí. Dávejte pozor, aby směs nebyla příliš silná, protože kyselost octu může spálit listy rostlin. Smíchejte 4 lžíce jablečného octa (5% roztok) s 3,8 litru vody. Použijte opakovaně každé tři dny.

Jak začíná plíseň na okurkách

V našich podmínkách napadá plíseň okurková kromě všech druhů a typů okurek i cukrové melouny. Na listech vznikají zpočátku žlutozelené skvrny, které jsou u některých odrůd ostře ohraničené listovými žilkami a u jiných jsou rozptýlené. Napadené pletivo hnědne, zasychá a celé rostliny postupně hynou.

Jak se projevuje plíseň na okurkách

Plíseň se zpočátku projevuje malými žlutozelenými skvrnami na listech. Postupně pak dochází k rozšíření žlutých skvrn a sesychání listů. Na spodní straně listů pak roste podhoubí plísně, které způsobuje zašedlou až šedofialovou barvu.

Jak pečovat o rajčata ve skleníku

Skleník je obvykle na slunném místě, ale pokud bude slunce příliš, mohlo by sazeničky spálit. Sázíme do cca 25 cm a ideální je dát přímo k rostlině také hnůj, nebo kompost. Před zasazením rostlinky zastřihněte a nechte jen horní listy. Do zeminy se zasazuje kořenový bal a rostlina až na nejvyšší listy.

Které rostliny se nesnáší

Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek. Pokud někoho kolem sebe snese, jsou to především: hrách, fazole, kopr, salát, pórek, cibule, celer, červená řepa, petržel, kedlubny nebo zelí. Okurky špatně porostou i jako následná plodina po rajčatech nebo květáku.

Co mi okusuje papriky

Kromě mšic nám může papriky likvidovat i sviluška chmelová (použijeme stejné prostředky jako na mšice), objevit se mohou i třásněnky, nebo molice (preventivně rozmístíme žluté lepové destičky).

Co na svilušky ve skleníku

Účinným domácím postřikem na venkovní rostliny je nevábný odvar z cibule. Zalijte slupky z cibulí vroucí vodou a nechte alespoň 3 dny louhovat. Po uplynutí doby výluh sceďte přes síto nebo punčochu a aplikujte postřikem na rostlinu. Postup za pár dní opakujte.

Jaké hnojivo použít na okurky

Asi nejjednodušším způsobem přihnojování okurek během vegetace je použití známého a osvědčeného hnojiva Cererit. Jedná se o bezchloridové granulované hnojivo se stopovými prvky (NPK (+MgO, +S) 8-13-11 (+2, +15) s B, Cu, Mo a Zn) určené k výživě ovoce, zeleniny, chmele a okrasných rostlin.

Jak zabránit žloutnutí listů u okurek

Okurky tedy mohou žloutnout z toho důvodu, že mají příliš vysokou teplotu. I když se jedná o rostliny, které jsou teplomilné, bude potřeba, abyste jim zajistili teplotu kolem 25 °C přes den. Z toho důvodu je důležité, abyste skleník pravidelně větrali. Noční teploty dosahující 16 až 20 °C, jsou pro okurky ideální.

Jak vypadá padlí na růžích

Padlí růžové

Nejčastější houbová choroba růží. Opět bělavý až šedobílý moučnatý povlak na výhoncích, poupatech a listech, deformace.

Čím nahradit smáčedlo

Smáčedlo se dá pochopitelně také pořídit, ale nahradit ho můžete obyčejným jarem.

Jak se projevuje padlí

Padlí je plísňové onemocnění rostlin, které se projevuje bílými skrvnami na listech, stoncích či plodech. Skrvny vypadají jako moučný posyp, který lze snadno setřít.

Kdy se stříká proti padlí

Postřiky proti padlí u révy i ostatních rostlin

Začíná se před kvetením a něm se provádí ošetření v závislosti na podmínkách šíření a náchylnosti odrůd v intervalech 7 až 14 dnů až do fáze zaměkání. Z postřiků na padlí se používá se například Kumulus, Dynali, Discus, Topaz či biologický VitiSan.

Jak se zbavit plíseň na okurkách

S ošetřením je třeba začít zpravidla na konci června (nebo později, ale vždy před výskytem choroby) a opakovat ho třikrát s intervalem opakování po 10 dnech. Pro toto ošetření je nyní možný fungicid ORTIVA. Do konce roku se často používaly fungicidy Acrobat MZ WG, Ridomil Gold MZ Pepite nebo PROTI PLÍSNÍM (Acrobat).

Co dělat proti plísni na okurkách

Chemických postřiků proti plísni existuje více (Previcur, Ortiva, Acrobat, Kuprikol 250 SC aj.). Můžeme je použít jako prevenci už při vysazení sazenic nebo ihned po zjištění nákazy. Postřiky nezapomeňte aplikovat i na spodní část listů.