Co opyluje kolibřík?

Čím se živí kolibřík

Živí se zejména nektarem rostlin, k čemuž jim napomáhá jejich dlouhý zobák, který je často u různých druhů odlišný a specializovaný pro určitý druh květu. V potravě zcela odmítají nektar s nižším zastoupením cukrů než 10 %.

Kdo všechno opyluje květy

Kdo všechno rostliny opyluje Kromě velkého množství různých druhů včel jsou to v rámci celé planety také netopýři, motýli, můry, mouchy, ptáci, brouci, vosy, mravenci a jiný hmyz.

Kdo jsou opylovači

Opylovač je živočich, který umožňuje opylení, tj. přenáší pyl z jedné rostliny na druhou, respektive z prašníků jedné rostliny na bliznu jiné rostliny. Opylovači se uplatňují zejména u krytosemenných rostlin. Včela medonosná je snad nejznámějším opylovačem vůbec.

Co je podobné Kolibříkovi

Dlouhozobka svízelová připomíná na první pohled kolibříka. Ve skutečnosti je to ale motýl. Říká se jí někdy kolibřík Evropy. A není divu.
Archiv

Jak létá kolibřík

Kolibřík je zdatný letec, dokáže mávnout křídly až 90krát za vteřinu. Rychlostí 50 kilometrů za hodinu umí letět kupředu jako střela. Kromě toho se dokáže vznášet na místě. Jako jediný zástupce ptačí říše také může létat pozpátku.

Jak spí kolibřík

Rorýsi na nebeské báni loví, rozprávějí mezi sebou, páří se i spí. Večer se v hejnu vznesou do kilometrové výše a noc stráví ve vzduchu – jedna polovina mozku odpočívá a druhá zbytek hejna stále hlídá.

Které rostliny opylují včely

U listové a kořenové zeleniny nás opylení může zajímat, pokud si chceme vypěstovat vlastní semínka. Bez opylení hmyzem se v tomto případě neobejde brokolice, kedlubna, všechny odrůdy zelí i kapusty, čekanka, vodnice, pažitka, petržel, pórek a mrkev.

Proč včela opyluje

Včely plní důležitou úlohu v rozmnožování rostlin. Rostliny pro rozmnožování potřebují přenést pyl z tyčinky na pestík neboli opylovat.

Co opylují včely

Nejznámějšími zástupci jsou všechny druhy obilovin, jako pšenice, ječmen, oves a žito, z plodových dřevin potom líska a ořešák vlašský. Včely ale sbírají pyl i z rostlin větrosnubných, často ve velkém množství, jako např. z kukuřice. Většina našich rostlin (80%) je ale odkázána na přenos pylu hmyzem.

Jak vypada kolibřík

Má černobílý zadeček, vypadající jako maličké ocasní peří. Hnědé nenápadně zbarvené tělo kontrastuje se zlatavými křídly, které za letu příliš nevidíme. Výrazná černobílá hlava nese pár tykadel. Oči zdůrazňuje černá maska a šedá „čepička" táhnoucí se až na svrchní část hrudi.

Co znamená kolibřík

KOLIBŘÍK – POSEL RADOSTI

štěstí, harmonie a optimismu. Říká se, že přináší lásku a léčení. výjimečný. Má schopnost létat ve všech směrech, dokonce i pozpátku, dokáže se zdánlivě nehybně zastavit na místě a jeho křídla opisují číslo 8 – symbol nekonečna.

Jak rychle letí kolibřík

Kolibřík měří zhruba 10 centimetrů. Urazí-li za vteřinu čtyřsetnásobek své délky, znamená to, že je schopen krátkodobě vyvinout rychlost až 144 km/h. Vědci dosud uváděli jeho maximální rychlost pouze kolem 50 km/h.

Jaké může být rozpětí křídel kolibříka kubánského

Kolibřík vyhrál díky větším rozměrům. Rozpětí má 16 centimetrů, v břiše kromě motoru a baterie také výkonnou kameru, mikrofon a vysílačku a ve vzduchu vydrží 11 minut.

Co dělá Rorys v noci

Večer se v hejnu vznesou do kilometrové výše a noc stráví ve vzduchu – jedna polovina mozku odpočívá a druhá zbytek hejna stále hlídá. Jenom vychovávat mladé za letu rorýsi neumějí. Hledají proto malé skuliny a štěrbiny ve zdech či pod střechami vysokých domů, které jim nahrazují skály.

Jak dlouho žije rorýs

Základní fakta

druh rorýs obecný, Apus apus
věk v průměru 7 let
potrava tzv. vzdušný plankton, tj. létající hmyz a další vzduchem unášení členovci. Rodiče krmící mláďata uloví přibližně 50 g potravy denně

Co sbírají včely

Včely sosákem nasají nektar, základ medu, a uloží jej ve svém medovém váčku. Pyl, který obsahuje velké množství bílkovin a používá se ke krmení plodu, sbírají včely skoro jakoby jen tak mimochodem. Přichytí se k chloupkům na těle včel a při návštěvě další květiny se v odpovídajícím množství přenese na bliznu.

Co nám dávají včely

Včela nám „dává“ med, pyl, vosk, mateří kaši, propolis …

Jak vypada Rorys

Svojí velikostí jsou rorýsi podobní vlaštovkám, jsou ale štíhlejší a mají užší křídla, rozpětí křídel je větší než u vlaštovky, dosahuje až 40 cm. Vidlicovité zakončení ocasu pak připomíná spíš jiřičku. Když vidíme tyto ptáky proti obloze, můžou nám všechny tři druhy splývat, v letu vypadají siluety dost podobně.

Jak dlouho spí rorýs

I za letu. Rorýs obecný a geolokátory.

Jak Hnizdi Rorys

slepuje slinami, které na vzduchu tuhnou, a proto je hnízdo většinou pevně přilepeno k podkladu. Umístěno je v tmavých dutinách (v ČR z 90 % na budovách, zbytek v budkách, ve skalách a v dutinách stromů). Hnízdí jednou ročně, v rozmezí od května do července.

Jak hnízdí Rorys

slepuje slinami, které na vzduchu tuhnou, a proto je hnízdo většinou pevně přilepeno k podkladu. Umístěno je v tmavých dutinách (v ČR z 90 % na budovách, zbytek v budkách, ve skalách a v dutinách stromů). Hnízdí jednou ročně, v rozmezí od května do července.

Jak dlouho zije Rorys

Základní fakta

druh rorýs obecný, Apus apus
zvláštní schopnosti Rorýsi v letu nejenom loví, ale ve vzduchu se také páří, odpočívají a dokonce i spí. Pevnou půdu pod nohama potřebují vlastně jen pro hnízdění.
věk v průměru 7 let