Co Osazet do truhliku?

Co zasadit do truhlíku

Přímé slunce snesou například muškáty, petúnie, vitálky či afrikány. Do stínu naopak volte netýkavku, molici, begónie nebo popenec břečťanovitý. Odborníci doporučují kombinovat v jednom truhlíky rostlinky převislé s těmi vzpřímenými.

Co dát na dno truhlíku

Nejlepšími materiály se tedy jeví perlit a jemný keramzit. Hrubší substráty jsou vhodné do velkých květináčů, truhlíků a zahradních nádob. Opět zde můžeme využít štěrk, někdy se také používají keramické střepy nebo nalámaný polystyren. Ty ale opět nepropouští vodu.

Čím osadit truhlíky na léto

Volíme tedy především břečťan (Hedera), převislé begonie (Begonia 'Illumination White'), popence (Glechoma) a třeba dobromysl zlatolistou (Origanum vulgare 'Goldtaler'). Při výsadbě okrasných rostlin do truhlíků je třeba brát ohled též na konkurenční schopnosti rostlin.
Archiv

Jak kombinovat Truhliky

S čím kombinovat muškáty

Zkuste použít kombinaci muškátů (Pelargonium), šalvěje (Salvia), cínie (Zinnia), železníky (Verbena) a begónie (Begonia) v barvách červená, oranžová, které symbolizují oheň a lásku. Jako doplňky použijte konvice na zalévání stejné barvy a jiné nádoby a květináče, svíčky, deky.

Jakou zeleninu zasadit do truhliku

Nejlépe se bude v truhlíku dařit všem bylinkám, dále pak taková klasika jako jsou cherry rajčátka, chilli papričky, mrkev, cibule, fazolové lusky hrášek, ředkvičky nebo tzv. mini salátové okurky či klasické sladké papriky.

Co v červenci do truhlíku

Do třech klasických balkonových truhlíků jsem vysel následující kombinace:Červená řepa, keříčkový fazol, polníček. 💡 Tip: Keříčkový fazol vám vyroste asi za dva měšíce, takže už koncem léta budete sklízet čerstvé zelené lusky.Černá ředkev, ředkvička a rukola.Mangold a mrkev.

Jaké trvalky do truhlíku

Mezi trvalky okrasné listem vhodné do větších nádob patří třeba bohyška (Hosta), šalvěj lékařská, dlužicha (Heuchera) nebo různé druhy nižších trav. A pak samozřejmě bylinky. Tymián, oregano, máta, pažitka. Ano, ano většina bylinek jsou trvalky a měly by vám vydržet několik let.

Jaké květiny do truhlíku

Mezi nejvhodnější balkonové rostliny na přímé slunce, které jsou odolné vysokým teplotám a zvládnou sucho, patří muškát, gazánie, petúnie, surfinie, minipetúnie, kosmatec, dále některé bylinky, jako třeba rozmarýn. Do květináčů k letničkám můžete zasadit i trvalky (levandule, sporýš argentinský nebo okrasné traviny).

Co pestovat v truhlíku

Zejména dobře se v truhlících daří celerům, ale také jarní cibulce, paprikám, rajčatům, ředkvičkám či kedlubnám. Substrát používá vlastní, z kompostu, a přihnojuje krystalickými hnojivy.

Jak zasadit rajčata do truhlíku

Sázení rajčat do květináče

Je to docela jednoduché. Rostlinku v květináči namočte do vody, nebo pořádně polijte, aby se snadno uvolnila. Pak opatrně rozrušte kořenový bal. Do nádoby, kde ji budete pěstovat, dejte drenáž, trochu substrátu, do ní položte rajče a zasypte zbylým substrátem.

Co zasadit do truhlíků v červnu

Právě v červnu tedy můžete začít sázet převážně listovou zeleninu, ale můžete také vsadit i na některé druhy zeleniny kořenové a plodové. Vaší jistotou tedy bude například listový špenát, mrkev, roketa, červená řepa, černá ředkev, ředkvičky, hrášek, hlávkové zelí, pekingské i čínské zelí, raná kedlubna.

Co do truhliku v kvetnu

V květnu si pak u nás lidé vyzvedávají truhlíky se vzrostlými, nejčastěji oblíbenými převislými muškáty nebo fuchsiemi, bohatě kvetoucími a obalenými poupaty. Po "zmrzlých" je jen posadí na svá okna, terasu nebo balkon," popisuje dále Lebišová.

Jak sázet květiny do truhlíku

Samozavlažovací nádoby na čas zajistí rostlinám dostatek vláhy. Rostliny vysazujte tak, aby výšší byly v pozadí, nížší v popředí, případně previsaly přes nádobu. Počítejte také s tím, že nádoby, které budou vysazeny převážně z převislých rostlin, časem mohou převažovat samotnou nádobu. Proto ji musíte zajistit.

Proč mi nekvetou rajčata

Nejznámějšími nemocemi rajčat jsou plíseň na listech a plíseň na plodech rajčat, dále suchá hniloba konců plodů (abiotická porucha způsobená nedostatkem vápníku), čerň rajčatová či septorióza rajčat. Plíseň na rajčatech je nejčastější z těchto nemocí.

Jak daleko od sebe rajčata ve skleníku

Při pěstování ve skleníku nebo fóliovníku vysazujeme tyčková rajčata do sponu 100 x 50 cm, na venkovním stanovišti do sponu volnějšího, asi okolo 100 x 70 cm. Keříčkové odrůdy na venkovním stanovišti pěstujeme ve sponu okolo 70 x 50 cm.

Kdy sázet květiny do truhlíku

Ideální doba pro sázení rostlinek do truhlíků je přibližně 15. května, kdy už nehrozí mrazíky.

Co nemaji radí rajčata

Rajčatům pro změnu vyloženě vadí červené zelí a nesmíme je pěstovat nejen vedle něj, ale ani po něm. Špatně též snáší tykve, brambory a hrách. Naopak růst a chuť rajčat nám vylepší bazalka (bazalku mají jinak rády i okurky a tykve).

Co okusuje rajčata

Nejčastějšími škůdci rajčat jsou mšice, molice, slimáci včetně plzáka španělského, ale i svilušky a třásněnky.

Kdy začít sázet rajčata

Ideální dobou pro venkovní výsadbu je druhá polovina května po třech ledových mužích. V okamžiku výsadby by měla teplota půdy dosahovat minimálně 10 stupňů Celsia. Pro výsadbu rajčat jsou nejvhodnější dny, kdy je pod mrakem.

Čím se hnojí rajčata

Rajčata vyžadují hnojení ještě před samotnou výsadbou. Ideální je hluboké zrytí záhonu na podzim a přihnojení organickým hnojivem (hnůj, kompost, nebo HNOJÍK). Přihnojování pak pokračuje i během růstu rajčat. První přihnojení by mělo být do týdne od výsadby.

Kdy začít sázet květiny

Na sázení rostlin je nejlepší období vegetačního klidu. To je čas od pozdního podzimu až do časného jara. Je to období, kdy se růst zpomaluje či zastavuje a netvoří se příliš aktivně nová pletiva. Toto období je vhodné pro výsadbu prostokořenných sazenic, což jsou rostliny s nahými kořínky bez kořenového balu.

Co nesnáší rajčata

Rajčatům pro změnu vyloženě vadí červené zelí a nesmíme je pěstovat nejen vedle něj, ale ani po něm. Špatně též snáší tykve, brambory a hrách.

Kdy a čím hnojit rajčata

Ideální je hluboké zrytí záhonu na podzim a přihnojení organickým hnojivem (hnůj, kompost, nebo HNOJÍK). Přihnojování pak pokračuje i během růstu rajčat. První přihnojení by mělo být do týdne od výsadby. Poté přihnojujte 1x za tři týdny, pokud budete hnojít HNOJÍKem.

Proč se mi kroutí listy u rajčat

Kroucení listů u rajčat

U některých odrůd je to přímo vzhled jejich listů. Listy se však nejčastěji rolují při nedostatku vody, přebytku živin v půdě (např. dusíku) a při poklesu teploty.

Co dělat když se rajčatům kroutí listy

Rajčata mají ráda rovnoměrně zavlažované půdní prostředí. Když je rostlina dehydratovaná, její listy se mohou začít svíjet a kroutit. Řešením je pravidelné a dostatečné zalévání, zejména během suchých období.