CO otrava?

Jak poznat otravu CO

Lehčí otravy se projevují bolestmi hlavy, bušením krve v hlavě, tlakem na prsou, závratěmi. Dostavuje se nevolnost případně zvracení. Při těžších otravách oxidem uhelnatým je typický sklon k mdlobám, slabost a zvýšení tělesné teploty.
Archiv

CO je lehčí než vzduch

Oxid uhelnatý (CO) je bezbarvý, nedráždivý plyn bez zápachu, mírně lehčí než vzduch.

CO smrtelna koncentrace

Přirozená koncentrace oxidu uhelnatého v ovzduší se pohybuje kolem 0-10 ppm, v domácnostech s plynovým kotlem a v městských aglomeracích může být tato hodnota až 200 ppm. První příznaky otravy oxidem uhelnatým se objevují při koncentraci kolem 200 ppm, život ohrožující je koncentrace nad 400 ppm.
Archiv

Kdy vzniká CO

Kdy vzniká oxid uhelnatý

Oxid uhelnatý vzniká špatným spalováním v uzavřených prostorách, kde není zabezpečen trvalý přísun čerstvého vzduchu, když je teplota spalování příliš nízká nebo když je čas hoření příliš krátký.
Archiv

Jak dlouho trvá otrava z jídla

Léčba otravy jídlem

Jak dlouho trvá otrava jídlem Naštěstí jen krátce. Během 2 dnů příznaky zpravidla samy odezní. Obvykle jako léčebné opatření stačí zmírňovat dopady zvracení a průjmu.

CO dělat při otravě jídlem

Vhodný je slabý černý čaj, neperlivé minerálky nebo rehydratační nápoje. Mezi vhodné potraviny patří dietní suchary, piškoty, pečivo, rýže, brambory nebo banány. Neužívejte léky proti průjmu, protože mohou zastavit vylučování bakterií. Povolené je pouze živočišné uhlí.

Proč je CO jedovatý

Oxid uhelnatý je značně jedovatý; jeho jedovatost je způsobena silnou afinitou k hemoglobinu (krevnímu barvivu), s nímž vytváří karboxyhemoglobin (COHb), čímž znemožňuje přenos kyslíku v podobě oxyhemoglobinu z plic do tkání.

CO to je svítiplyn

Nyní jako svítiplyn označujeme plyn o spalném teple asi 17,6 MJ/m3, který se vyrábí buď karbonizací (jako “vedlejší” produkt v koksárnách), tlakovým zplyněním hnědého uhlí, štěpením zemního plynu nebo míšením a úpravou jiných plynů, např. rafinérských.

CO se stane kdyz se Nadycham plynu

1/ Zemní plyn je nástroj sebevrahů

Toxické vlastnosti toho plynu jsou sice zanedbatelné, ale nadýchání způsobuje malátnost, bolesti hlavy a pocit tlaku v očích. Stačí se rychle nadýchat čerstvého vzduchu a tyto příznaky zmizí, jenže pokud dáte hlavu do trouby a už ji nevyndáte, zmalátníte a nakonec se udusíte.

Jak je citit oxid uhelnatý

Typické je třešňové zbarvení kůže a sliznic. Mezi hasiči bývá oxid uhelnatý nazýván tichým zabijákem, není totiž vidět ani cítit a již při velice malých koncentracích se pevně navazuje na krevní barvivo namísto kyslíku. Krví je pak roznášen po celém těle, vytlačuje kyslík a dochází k tragické otravě.

Jak léčit otravu jídlem

Pro zmírnění již vzniklých akutních žaludečních obtíží je vhodná jedlá soda. Tlumí přílišnou tvorbu kyseliny chlorovodíkové. Pro zmírnění střevních obtíží v případě otravy z jídla je vhodné živočišné uhlí, ale poraďte se v lékárně o tom, které nebrání odchodu stolice.

Co na otravu z jídla

Po otravě jídlem je stěžejní doplnit tekutiny, abyste předešli dehydrataci. Pokud jste hodně zvraceli, začněte je zprvu podávat po lžičkách. Vhodné jsou minerální vody a sportovní nápoje, které doplní minerály a elektrolyty ztracené průjmem a zvracením. Vyhýbejte se kofeinovým a alkoholickým nápojům.

Jak dlouho trvá otrava

Léčba otravy jídlem

Během 2 dnů příznaky zpravidla samy odezní. Obvykle jako léčebné opatření stačí zmírňovat dopady zvracení a průjmu. Na prvním místě je rehydratace. Zvracením i průjmem totiž tělo ztrácí mnoho tekutin.

Jak postupovat při otravě

Máte-li podezření na otravu, tak okamžitě zavolejte zdravotnickou záchrannou službu, telefon 155. Potom odstraňte z úst postiženého případné zbytky chemikálie, nespolykané tablety apod. Dále pokračujte podle návodu v dalším Díle dobrých rad. Díky nim zvládnete kritické situace a můžete někomu i zachránit život.

CO dělat při otravě plynem

Pokud je po otravě plynem člověk stále při vědomí, je první pomoc jednoduchá – pomalé dýchání čerstvého vzduchu. Lékaře je však nutné volat vždy. Otrava plynem může člověku způsobit dlouhodobé zdravotní potíže, jako jsou poruchy vidění, třes apod.

Kdy dojde zemní plyn

Zemní plyn: 52 let

Spotřeba zemního plynu se na základě rostoucí poptávky rok od roku zvyšuje. Pokud to takto půjde dál, vypotřebuje se přesně za 52,6 roku, vypočítala společnost British Petroleum. Alternativa: Jaderná energie, která má sice mnoho odpůrců, jedná se však o nejlepší alternativu fosilních paliv.

Jaký je rozdíl mezi Svítiplynem a zemním plynem

Nahrazuje uhlí ve výtopnách, teplárnách a v elektrárnách, zkouší se jeho využití k pohonu aut a autobusů. Na rozdíl od svítiplynu je zemní plyn nejedovatý a bez pachu. Proto se jeho nekontrolovatelnému úniku brání tím, že je před vpuštěním do spotřebitelské sítě opatřován výrazně páchnoucí složkou.

Jak se projevuje otrava CO2

Kromě hypoxie a hyperkapnie začíná tedy toxicky působit i vysoká koncentra- ce CO. Otrava kouřovými plyny s převahou CO2 se projevuje v lehčích případech euforií, nekli- dem, ztrátou soudnosti, ospalostí a postupně větší a větší sedací s bezvědomím. Nezřídka pak končí smrtí postiženého.

Co delat při otravě

Pokud se nejedná vyloženě o zmíněné otravy botulotoxinem, nebo také extremně jedovatými houbami, při kterých je potřeba neprodleně vyhledat lékařskou pomoc, tak se většina otrav jídlem dá vyřešit celkem dobře doma. Na prvním místě je hydratace!

Co dělat při otravě z jídla

Po otravě jídlem je stěžejní doplnit tekutiny, abyste předešli dehydrataci. Pokud jste hodně zvraceli, začněte je zprvu podávat po lžičkách. Vhodné jsou minerální vody a sportovní nápoje, které doplní minerály a elektrolyty ztracené průjmem a zvracením. Vyhýbejte se kofeinovým a alkoholickým nápojům.

CO proti otravě

V případě otravy leptavými látkami je nejlepší zředění obsahu žaludku čistou vodou. Nikdy nevyvolávejte zvracení, protože byste poškodili jícen a ústní dutinu. A samozřejmě okamžitě zavolejte sanitku. Nikdy se nepokoušejte o neutralizaci jinou chemikálií.

CO se stane když se nadýchám plynu

Samotné nadýchání plynu nám už jako takové může způsobit bolest hlavy, malátnost či pocit tlaku v očích. Tyto příznaky však zmizí, pokud se opět nadechneme čerstvého vzduchu. Právě díky specifickému zápachu jsme schopni plyn rozlišit a většímu nadýchání se vyvarovat.

Jak se těží plyn

Těžba zemního plynu probíhá na souši i na mořském dně a často probíhá současně s těžbou ropy nebo uhlí, jejichž ložiska se často nachází pod ložisky zemního plynu. Zemní plyn se pomocí vrtů těží z hloubek kolem 3 kilometrů. Výjimkou však nejsou ani těžitelná ložiska v hloubce 8 kilometrů.

Čím je nebezpečný svítiplyn

Otrava svítiplynem je v podstatě otrava oxidem uhelnatým, který je ve svítiplynu obsažen v různém množství, podle toho, z čeho je vyroben. V dobách, kdy byl svítiplyn používán jako otopný plyn v domácnostech, stával se častým prostředkem sebevražd. Z toho pochází úsloví "pustit si plyn".

Co dělat když se Otrávím

Kontaktovat odborníka – lékaře nebo Toxikologické informační středisko (TIS) – tel.: 224919293 nebo 224915402 – NONSTOP. Ve většině případů, pokud nelze radu získat neprodleně, zmírníte následky otravy podáním několika tablet aktivního (živočišného) uhlí.