Co patří do antiky?

Kdo patří do antiky

K antice se hlásili monarchisté i republikáni, revolucionáři i fašisté, křesťanští vzdělanci i hlasatelé obnoveného pohanství, teoretikové uměleckého klasicismu i moderny a avantgardy.
Archiv

Co nám dala Antika

Tato éra dala vzniknout ucelenému směřování v myšlení a umění a vytvořila základ hodnot stěžejních pro další evropský vývoj. Antická věda, filozofie, literatura, architektura, umění, divadlo, rétorika… To všechno nás zásadním způsobem ovlivňuje. Antika položila základy vzdělanosti.
Archiv

Kdy začíná Antika

Za její počátek lze považovat archaické období starověkého Řecka od 8. do 5. století př. n. l. a za její konec zánik Západořímské říše roku 476 n. l. během pozdní antiky.

Co to je antika

Antika (z latinského antiquitas „dávné časy“) je v historiografii označení pro období starověku na území Řecka a Říma a jejich kulturu, na kterou navazoval a z ní čerpal Západní svět. Antická civilizace během helénismu a římské expanze silně ovlivnila také přilehlá území Evropy, severní Afriky a Blízkého východu.
Archiv

Kdo stál v čele Athén

Politické zřízení v Athénách prošlo složitým vývojem. Původně vládla aristokracie (v čele stál král, vládli archonti (úředníci) a areopag (rada starších)). Ti sídlili na Akropoli (viz foto).

Co vzniklo v antice

– vytvořil velké množství spisů, z nichž se do dnešních dnů dochovalo jen 47 – jeho rozsáhlý a oborově pestrý odkaz byl již v antice uspořádán do tematických skupin – rozlišujeme díla etická, logická, politická, o přírodě, metafyzice, poetice a řečnictví – asi 50 filozofických spisů – o logice, řečnictví,…

Co Řekové vymysleli

Dá se říci, že Řekové v podstatě vynalezli drama, komedie i tragédii. I řecké eposy, básně, báje a další literární díla jsou známá v celém světě. Řecké sochařství se vyznačovalo realističností a věrností, jaké nikdy předtím neexistovaly.

Jaký je rozdíl mezi starověkem a Pravěkem

Hlavní rozdíl mezi pravěkem a starověkem je vznik písma. Jedná se totiž o hlavní předpoklad pro vznik civilizace. Díky tomu máme už i písemné prameny (nejen ty hmotné jako v pravěku). Patří sem: Mezopotámie, Egypt, Čína, Indie, Palestina a Fénicie Vznikaly u velkých řek a převažovalo zde zemědělství.

Co bylo před Starověkem

Historie lidstva se obvykle dělí na pět období: pravěk, starověk, středověk, novověk a období dějin nejnovějších, tzv. soudobých, sahajících až do současnosti.

Kdo byl nejvyšší vládce bohů

Zeus (starověký řecký Ζεύς [Zeús]; moderní řecký Δίας [Dias]; skloňování Dia, Diovi, Die, Diem) je nejvyšší z bohů řecké mytologie.

Jak velké jsou Athény

38,96 km²Atény / Rozloha

Jaký je rozdíl mezi Spartou a Athénami

Zatímco síla a moc Sparty stála výlučně na její moci, vojenská síla a moc Atén vznikala na bázi kulturní a obchodní. Atény nebyly nikdy tak dobrými válečníky jako byli Sparťané. Zato byli velice dobří zemědělci, řemeslníci a především obchodníci. Svoboda měla pro ně velký význam. .

Jaký je rozdíl mezi Athénami a Spartou

Zatímco síla a moc Sparty stála výlučně na její moci, vojenská síla a moc Atén vznikala na bázi kulturní a obchodní. Atény nebyly nikdy tak dobrými válečníky jako byli Sparťané. Zato byli velice dobří zemědělci, řemeslníci a především obchodníci. Svoboda měla pro ně velký význam. .

Jak se zilo v Recku

Při jídle leželi Řekové na lehátku z jedné strany vyvýšeném, což převzali z Mezopotámie a Egypta. Po uložení na lehátko si umyli ruce, jelikož neznali příbory a jedli rukama, které si mezi sousty otírali do chlebové střídky a tu pak házeli psům.

Jací jsou Řekové

Řek neobstojí pod tlakem okolností, i když má z intelektuálního hlediska převahu. Je velice inteligentní, ale zároveň domýšlivý. Aktivní, ale neschopný věci řádně zorganizovat. Bojuje za pravdu a vzápětí nenávidí člověka, který odmítá sloužit lži.

Kdy je konec starověku

Konec starověku spadá do doby rozpadu římské resp. sásánovské říše vyvolaném stěhováním národů a arabskou expanzí (zánik západořímské říše (476), smrt císaře Justiniána I. (565), smrt proroka Mohameda v roce 632).

Kdy začíná a končí starověk

Rozsáhlejší pojem starověk zahrnuje tedy rovněž toto období dějin lidstva. (3 miliony – 3500 př. n. l., někde až do 6. stol.

Čím začal starověk

Starověk je po pravěku druhou etapou v dějinách lidstva. Za jeho počátek se považuje rozpad prvotně pospolné společnosti a nástup prvních státních útvarů (ca 4. – 1. tisíciletí před Kristem); za jeho konec pak zánik říše západořímské (476 po Kristu).

Kdo se staral o dia

Vždy když začal chlapec plakat, křičeli a tloukli oštěpy do štítů, aby Diův pláč v jejich hlomozu zanikl a Kronos malého chlapce neuslyšel. O Dia se také staraly nymfy, lesní víly, které mu nosily včelí med. Nejvíce se z nich však starala nejstarší z nymf, jmenovala se Amalthea.

Kde se narodil Zeus

Zeus je synem Titána Krona a jeho manželky Rheie. Narodil se na Krétě v jeskyni v pohoří Ída (nebo v jeskyni v Aigaiském pohoří, podle dalších verzí šlo o kopec Dikté}, kde ho uschovala jeho matka před Kronem, který se obával vzpoury a každé její dítě preventivně pozřel.

Proč jet do Athén

Athény si udržují svá nej i v oblasti dramatické tvorby. A je jich hned několik, divadelní hry se na tomto místě prakticky narodily, pochází odtud nejvýznamnější dramatici všech dob a našli byste zde také nejstarší divadlo starověkého světa.

Kdy jet do Athén

Nejlepší měsíce pro dobré počasí v Athénách jsou Březen, Duben, Květen, červen, červenec, Srpen, Září, říjen a Listopad.

Jak se žilo ženám ve Spartě

Spartské dívky i po sedmém roce života žily u matky, cvičily se ve sportech a hudbě, účastnily se závodů ale také obřadných tanců a sborových zpěvů s chlapci. Říká se, že přísná výchova se odrazila v jejich oddanosti a pečlivosti, v Řecku byly spartské ženy považovány za pečlivé matky a hospodyně.

Kdo vyhrál v peloponéské válce

Peloponéská válka probíhala v letech 431 př. n. l. až 404 př. n. l. mezi athénským námořním spolkem, vedeným Athénami, a peloponéským spolkem, jehož vedoucím státem byla Sparta. Válka byla přerušena několika příměřími a skončila vítězstvím Sparty.

Co jedli stáří Řekové

Řekové jedli hovězí, skopové, jehněčí, vepřové, zvěřina, v jídelníčku ale převažovaly ryby, a to vařené, syrové nebo pečené na rožni. Opékaly se na pánvi nebo podávaly nasolené a naložené v oleji. Jako příloha se jedlo ovoce, olivy, luštěniny, těsta a kaše připravovaná z rozemletého obilí.