Co je obsahem autorského práva
Právo autorské zahrnuje výlučná práva osobnostní a výlučná práva majetková . Zatímco práva osobnostní jsou spojena s osobou autora, tj. jsou nepřevoditelná a autor se jich nemůže vzdát, výkon práv majetkových lze smlouvou udělit i jiné osobě.
Archiv
Na co se vztahují autorská práva
Autorské právo se vztahuje pouze na konkrétní podobu díla – na dílo vyjádřené v jakékoli objektivně vnímatelné podobě (včetně podoby elektronické). Autorským právem není chráněna idea či námět díla sám o sobě.
Co řadíme mezi autorská díla
Autorské dílo je dílo literární, dílo umělecké nebo dílo vědecké, které je jedinečným výsledkem tvůrčí činnosti autora (fyzické nebo právnické osoby) a je vyjádřeno v jakékoli objektivně vnímatelné podobě včetně podoby elektronické, trvale nebo dočasně, bez ohledu na jeho rozsah, účel nebo význam.
Jak se dělí autorská práva
O Autorský zákon nabízí demonstrativní výčet těchto děl: Díla slovesná, hudební, dramatická, choreografická, kinematografická, výtvarná, kartografická apod. O Užitím díla je prakticky cokoliv, co se s ním může dít.
Kdy není potřeba autorské právo
Za užití díla ve smyslu autorského zákona se nepovažuje užití díla pro osobní potřebu fyzické osoby, jehož účelem není dosažení přímého či nepřímého hospodářského nebo obchodního prospěchu . Do práva autorského tak nezasahuje ten, kdo pro svou osobní potřebu zhotoví záznam, rozmnoženinu nebo napodobeninu díla.
Jaký zákon vymezuje autorské právo
Zákon č. 121/2000 Sb. Zákon o právu autorském, o právech souvisejících s právem autorským a o změně některých zákonů (autorský zákon)
Co hrozí za porušení autorských práv
trest odnětí svobody až na dva roky; případně šest měsíců až pět let, získal-li pachatel činem značný prospěch nebo dopustil-li se takového činu ve značném rozsahu, a v případě získání prospěchu velkého rozsahu nebo způsobení škody velkého rozsahu tři až osm let; peněžitý trest až do 36 a půl milionu korun; trest …
Co muze být autorskym dílem
Autorská ochrana díla se vztahuje nejen na dokončené dílo, ale i na jeho jednotlivé části a fáze vývoje. V autorském zákoně můžeme nalézt příklady autorských děl (např. dílo hudební, dílo kinematografické, dílo malířské atd.).
Co je to porušení autorských práv
Porušování autorských práv nastává, když jakkoliv nakládáme s cizím autorským dílem, bez souhlasu autora či jeho vědomí. Stane se tak například když si koupíte DVD s hudbou jen pro vlastní potřebu, ale rozhodnete se ji sdílet s kamarádem. V tomto případě nastává tzv. porušení autorských práv.
Jak neporušit autorský zákon
Jak neporušit autorský zákonpoužít výhradně vlastní zdroje.použít díla, na která se nevztahují autorská práva (lidová tvorba, neznámý autor apod.)uzavřít písemnou smlouvu s autorem díla.zaplatit autorovi za užití díla.používat tzv. otevřené galerie (open source)
Jak se vyhnout autorským právům
Pokud byste se proto chtěli vyhnout autorským právům, je nutné obrázek řádně citovat, anebo ho využít jen k osobním = nekomerčním účelům.
Jak zjistit autorská práva obrázků
Návod:Vyberte fotku. Uložte fotku do počítače nebo si zkopírujte její adresu (klikněte pravým tlačítkem na fotku a vyberte „Kopírovat adresu obrázku“).Ověřte ji. Pravost i aktuálnost fotky můžete ověřit na stránce images.google.com nebo na tineye.com.
Co když jsem si nebyl vědom toho že jsem porušil něčí pravá chráněná autorským zákonem
V případě takového porušení bude „uplatněn“ příslušný právní postih jako výsledek odpovídajícího soudního řízení. Obecně platí pravidlo: „neznalost zákona neomlouvá“, tudíž je jasné, že by si každý měl být vědom toho, zda v daném případě jedná v souladu s právem či nikoliv.