Jaký jsou bezobratlí
Nemají vnitřní kostru (kostní tkáň) a jejich vnější schránka, obal těla nemá takové izolační vlastnosti, jako např. ptáci nebo savci. Bezobratlí nejsou schopni si udržet stálou teplotu těla. Zpravidla jsou malých rozměrů (většinou do několika centimetrů).
Archiv
Jak třídíme živočichy
Dělení a třídění živočichů
Pro nás postačí vědět, že existují dvě velké skupiny: obratlovci a bezobratlí, že obratlovci se dále dělí na třídy: ryby, obojživelníky, plazi, ptáky a savce a že mezi bezobratlé patří velká skupina živočichů zvaná hmyz.
Archiv
Která skupina bezobratlých zahrnuje nejvíce druhů
Hmyz zahrnuje přes 90 % druhů živočichů na Zemi. Hmyz je převážně suchozemskou skupinou, některé druhy či vývojová stádia žijí ve sladké vodě.
Archiv
Co žije v potoce
Z českých potoků a řek mizí vodní živočichové. Zatímco v historii se vyskytovalo na území České republiky 12 druhů ryb, které migrují mezi mořem a řekami, v současnosti evidují odborníci pouze dva druhy – úhoře říčního a lososa obecného.
Jak dělíme živočichy podle stavby těla
Živočichové se od sebe liší velikostí, zbarvením, způsobem života, ale hlavně stavbou těla. Podle stavby těla dělíme živočichy na obratlovce a bezobratlé.
Co je to živočich
Pojem zvíře zahrnuje pouze některé živočichy. Naopak pojem zvěř je užší než pojem zvíře. Obecně se tedy dá shrnout, že pojem zvíře zahrnuje obratlovce (s výjimkou člověka), pojem živočich zahrnuje obratlovce (s výjimkou člověka) i bezobratlé, pojem zvěř zahrnuje pouze některé obratlovce.
Jak se dělí bezobratlí
BEZOBRATLÍPAVOUCI – pavouci, sekáč, roztoč, klíště, štír.PLŽI – hlemýžď, slimák.MLŽI – škeble, ústřice.KROUŽKOVCI – žížala.ŽAHAVCI – medúza, korál, sasanka.KORÝŠI – rak, krab.
Kdo patří mezi Strunatce
Strunatcipláštěnci (Tunicata) pospolitky (Aplousobranchiata) pravé sumky (Phlebobranchiata) zřasenky (Stolidobranchiata) salpy (Thaliacea) vršenky (Appendicularia)bezlebeční (Cephalochordata)obratlovci (Craniata) kruhoústí (Cyclostomata) paryby (Chondrichthyes) lalokoploutví (Coelacanthimorphes) dvojdyšní (Dipnoi)
Kdo žije ve sladké vodě
Atlas sladkovodních živočichů, i těch žijících kolem vodyBeruška vodní (Asellus aquaticus)Blatnice skvrnitá (Pelobates fuscus)Blešivci (Gammarus)Bobr evropský (Castor fiber)Bochnatka americká (Pectinatella magnifica)Bodule obecná (Ilyocoris cimicoides)+1.Bruslařka obecná (Gerris lacustris)
Co žije kolem vody
Mnoho druhů hmyzu, ryb, ptáků, obojživelníků , savců i rostlin zde nachází své útočiště (např. lipan, pstruh, parma, cejn, plovatka, rak, škeble, motýlice, vážka, komár, skokan, kachna, užovka, labuť, kvakoš, bukač, ledňáček, netýkavka, vrba, olše, stulík, lakušník, pomněnka, kosatec žlutý, zblochan).
Na jaké dvě základní skupiny dělíme živočichy podle stavby těla
Podle vnitřní stavby těla dělíme živočichy na obratlovce a bezobratlé.
Co patří mezi živočichy
Do této skupiny patří někteří zástupci savců, ptáků, měkkýšů, ryb a hmyzu. Živí se masem větčinou loví jiné živočichy. Do této skupiny patří někteří zástupci savců, ptáků, ryb, korýšů, obojživelníci a plazi.
Jaké jsou druhy živočichů
Seznam druhů zvířat
Bezobratlí | Invertebrates | Беспозвоночные |
---|---|---|
Obojživelníci | Amphibians | Земноводные |
Plazi | Reptiles | Пресмыкающиеся |
Ptáci | Birds | Птицы |
Savci | Mamals | Млекопитающие |
Kdo patří mezi Bezlebecne
Jde o druhově chudou skupinu – obsahuje jedinou třídu kopinatci (Amphioxi) a jediný řád kopinatcotvární (Amphioxiformes) se dvěma čeleděmi. Patrně nejznámějším druhem bezlebečných je kopinatec plžovitý. Kopinatec čínský žije v Čínském moři a slouží také jako potrava.
Co je to salpa
Salpy (Thaliacea) je třída drobných průsvitných živočichů z podkmene pláštěnci. Žijí v koloniích, které se vznášejí ve volném moři a tvoří tak součást planktonu.
Co víme o rybách
Ryby jsou přizpůsobeny životu ve vodě, obývají sladké, brakické (smíšené) i slané vody, včetně extrémních biotopů, jako jsou sodné termální prameny, periodicky vysychající vody nebo vody podzemní. Jsou ektotermní (studenokrevné). Některé druhy ryb jsou obojživelné a určitý čas tráví na souši.
Kdo patří mezi dravé ryby
Podle způsobu obživy rozeznáváme ryby masožravé dravé a všežravé nedravé, kterých je většina. Mezi dravce v našich vodách, patří štika obecná, pstruh obecný, candát obecný, úhoř říční, bolen dravý, sumec velký a okoun říční.
Co patří mezi Strunatce
Strunatcipláštěnci (Tunicata) pospolitky (Aplousobranchiata) pravé sumky (Phlebobranchiata) zřasenky (Stolidobranchiata) salpy (Thaliacea) vršenky (Appendicularia)bezlebeční (Cephalochordata)obratlovci (Craniata) kruhoústí (Cyclostomata) paryby (Chondrichthyes) lalokoploutví (Coelacanthimorphes) dvojdyšní (Dipnoi)
Co jsou to pláštěnci
Pláštěnci jsou mořští živočichové se stadiem larvy, která nese v ocasní části těla chordu (apomorfie strunatců). Dospělci obvykle chordu, nervovou trubici ani ocas nemají. Buňky jednovrstevné pokožky vylučují polysacharid tunicin, který na povrchu těla vytváří rosolovitý plášť.
Co jsou Plastenci
Pláštěnci (Tunicata, Urochordata) je podkmen mořských strunatců. Hlavní vývojové znaky strunatců (pevná struna hřbetní a nervová trubice) jsou vyvinuty pouze u larev (s výjimkou vršenek). Tělo většiny dospělých obklopuje tuhý rosolovitý plášť (tunica), tvořený polysacharidem tunicinem.
Co jsou to Pláštěnci
Pláštěnci jsou mořští živočichové se stadiem larvy, která nese v ocasní části těla chordu (apomorfie strunatců). Dospělci obvykle chordu, nervovou trubici ani ocas nemají. Buňky jednovrstevné pokožky vylučují polysacharid tunicin, který na povrchu těla vytváří rosolovitý plášť.
Jak dělíme ryby
– ryby rozdělujeme na sladkovodní a mořské, dále na korýše, měkkýše a lasturovce. Sladkovodní ryby rozdělujeme do tří jakostních tříd, u toto rozdělení záleží nejen na druhu ryb, ale i na prostředí ve kterém žije, na množství a na kvalitě potravy, doba tření, délka pobytu na sádkách.
Kdo patří mezi Chordata
Mezi strunatce patří vedle samotného člověka také mnoho obecně známých a hospodářsky významných živočichů řazených mezi savce, ptáky, paprskoploutvé ryby apod.
Co patří mezi pláštěnce
Pláštěnci"sumky (Ascidiacea)" – parafylum. pospolitky (Aplousobranchiata) pravé sumky (Phlebobranchiata) zřasenky (Stolidobranchiata)salpy (Thaliacea)vršenky (Appendicularia)
Co to jsou Myomery
Kosterní svalovina (svaly trupu, ploutví)
Svalovina trupu typická svým segmentováním je rozdělena vazivovými přepážkami, Její jednotlivé části se nazývají myomery, počet myomerů odpovídá počtu obratlů a na povrchu pak počtu šupin v postranní čáře.