Co patří mezi halogenidy?

Co patří mezi halogeny

Halogenidy jsou dvouprvkové sloučeniny halogenů s elektropozitivnějšími prvky nebo soli halogenovodíků. Nejznámější z nich je chlorid sodný, NaCl – kuchyňská sůl. Jsou podskupinou halidů jako tzv. anorganické halidy.

Které minerály patří mezi halogenidy

Minerály: antimonit, cinabarit (rumělka), galenit, chalkopyrit, markazit, pyrit, sfalerit. Halogenidy jsou sloučeniny fluoru (F), chloru (Cl), bromu (Br) a jodu (J). Hlavními zástupci je halit – sůl kamenná (NaCl) a fluorit (CaF2).

Jak poznat halogenidy

Halogenidy jsou binární (dvouprvkové) sloučeniny halogenu s nějakým prvkem. Vznikají odtržením vodíku z halogenvodíkových kyselin, tj. kyselina fluorovodíková HF, kyselina chlorovodíková HCl, kyselina bromovodíková HBr a kyselina jodovodíková HI. Proto mají halogenidy ve svých sloučeninách vždy oxidační číslo I-.
Archiv

Jaký je rozdíl mezi halogeny a halogenidy

Halogenidy jsou dvouprvkové sloučeniny fluoru, chloru, bromu a jodu s dalšími prvky. F, Cl, Br, I mají společný název HALOGENY. Z tohoto slova je odvozen název jejich dvouprvkových sloučenin – halogenidy.
Archiv

Kde se používají halogeny

S halogeny a jejich sloučeninami se setkáváme denně. Jsou součástí zubních past, fotografických filmů, bazénové chemie a mnoha dalších oblastí našeho každodenního života. Sloučeniny fluoru se uplatňují stejně dobře v domácnostech jako teflonové nádobí nebo anestetika v medicíně.

Co je to Halogenderivát

Halogenderiváty (halogenové uhlovodíky, v anglické odborné literatuře haloalkanes, jde-li o deriváty alkanů) jsou deriváty uhlovodíků, které vznikly substitucí alespoň jednoho atomu vodíku daného uhlovodíku halogenem.

Co je to NaCl

Chlorid sodný (NaCl) je chemická sloučenina běžně známá pod označeními kuchyňská sůl, jedlá sůl nebo ještě častěji jen jako sůl. V přírodě se vyskytuje v podobě nerostu halitu, známého též pod názvem sůl kamenná.

Které halogeny nejsou plyny

Halogeny jsou velmi reaktivní, proto vyskytují se pouze vázané ve sloučeninách. Nejrozšířenějším halogenem je chlor. Fluor a chlor jsou za normální teploty plyny, brom je kapalina a jód je pevná látka, která velmi snadno sublimuje.

Jak se pocitaji halogenidy

Součet oxidačních čísel v (elektricky neutrální) molekule halogenidu je 0. Počet atomů halogenu tedy odpovídá oxidačnímu číslu druhého prvku.

Jak se tvoří halogenidy

Jsou sloučeniny halogenů a prvků s nižší elektronegativitou. Dají se připravit například přímou reakcí prvků (viz reakce 1), reakcí halogenovodíkové kyseliny s kovem (viz reakce 2), oxidem (viz reakce 3), hydroxidem (viz reakce 4) nebo uhličitanem (viz reakce 5) atd.

Jak poznat halogenderiváty

Halogenderiváty mají obvykle charakteristický zápach. Ačkoliv je charakter vazeb C-X mnohdy polární, jsou obvykle halogenderiváty nerozpustné ve vodě z důvodu nepolárního charakteru uhlovodíkového zbytku.

Jak se tvoří halogenderiváty

Halogenderiváty vznikají nahrazením jednoho nebo více atomů vodíku atomem halogenu.

Co je to halit

halit neboli sůl kamenná (NaCl) se nejčastěji vyskytuje jako zrnitá hornina bělavé barvy. Vzniká odpařováním slaných vod za příznivých topografických a klimatických podmínek (evaporit). Solná ložiska jsou buď vrstevnatá, nebo mají podobu solných dómů (diapirů – obr.

Odkud se bere sůl

Zdrojem soli jsou roztoky mořské, jezerní a podzemní vody, jezerní pánve, zvrstvená ložiska a solné pně tzv. solné dómy. Solární sůl se získává odpařováním vody v umělých nebo přirozených mělkých pánví z oceánů, moří, slaných jezer a pramenů v oblastech s horkým suchým klimatem.

Jak se tvoří názvosloví oxidů

Názvy oxidů jsou dvouslovné. Tvoří je podstatné jméno oxid a přídavné jméno utvořené od názvu prvku sloučeného s kyslíkem. Jeho zakončení odpovídá oxidačnímu číslu atomu prvku. Ve všech oxidech mají atomy kyslíku oxidační číslo –II: O-II.

Kde se vyskytují halogeny

V přírodě se halogeny vyskytují pouze ve sloučeninách, především jako soli. Tyto soli můžeme najít v krystalické formě jako minerály nebo rozpuštěné ve vodě (především mořská voda obsahuje velké množství rozpuštěných solí). Asi nejznámější je sůl kamenná neboli halit (sůl kuchyňská).

Co patří mezi halogenderiváty

Organická Chemie:Halogenderiváty1.6.1 Chloroform.1.6.2 Tetrachlormethan.1.6.3 Kelen.1.6.4 Trichlorethen.1.6.5 Vinylchlorid.1.6.6 Dioxiny.1.6.7 HCH (Lindan)1.6.8 DDT.

Co patří do Halogenderivátů

Pokud je do molekuly uhlovodíku zaveden jeden nebo více atomů halogenu (fluor, chlór, bróm nebo jód), získáme halogenderivát. Často to bývají kapaliny nebo pevné látky s charakteristickým zápachem.

Jak se těží sůl

V dolech se obvykle používá komorového porubu. K odkrytí ložiska se vyhloubí šachta, z ní se razí chodby a sůl se pak postupně těží z takzvaných komor. Vytěžená sůl má krystaly různé velikosti – od prachových částic až po velká zrna. Sůl se poté dále upravuje mletím, proséváním a čištěním.

Který Halogen obsahuje minerál halit

Výskyt halogenů v příroděFluor: fluorit (kazivec – CaF2), apatity, Kryolit (Hexafluorohlinitan sodný – Na3AlF6)Chlor: halit, sůl kamenná (NaCl), sylvín (KCl), karnalit – hexahydrát chloridu draselno-hořečnatého – (KCl · MgCl2 ·6 H20)

Co to je chlorid

Chloridy jsou soli kyseliny chlorovodíkové (HCl). Jejich nejznámějším zástupcem je chlorid sodný (NaCl). Chlór v nich zaujímá podobu iontu Cl.

Co je to názvosloví

Terminologie je nauka o termínech, tj. o odborných názvech, a o způsobu jejich vytváření a sestavování do systémů. Výraz terminologie se častěji používá pro označení konkrétních systémů termínů, česky označovaných též slovem názvosloví, případně odborné názvosloví.

Jak poznat oxidy

Oxidy obsahují ve své molekule oxidový anion O2-. Oxidy vznikají odtržením 2 atomů vodíku z vody (H2O). Proto má kyslík ve všech oxidech oxidační číslo II-. Oxidační číslo prvku, který je vázán na kyslík, může nabývat hodnot od I+ až do VIII+.

Jaké jsou druhy soli

Podle způsobu, jakým se sůl získává, se dělí kuchyňská sůl na mořskou, vakuovanou a kamennou. Nejstarším způsobem získávání soli je odpařováním mořské vody. Mořskou vodou se naplní mělké nádrže a za působení slunečního záření a proudění vzduchu se voda vypařuje.

Co je halid

Halit (neboli sůl kamenná) je minerál s chemickým složením NaCl, tedy chlorid sodný. Vyskytuje se velmi hojně po celém světě (např. Rakousko – Salzburg) a velké množství halitu se získává také z mořské vody. bílá, našedlá, narůžovělá, namodralá, fialová aj.