Co patří mezi kortikoidy?

Co se léčí kortikoidy

Dermokortikoidy neboli kortikoidy jsou určené k místní terapii různých zánětlivých kožních nemocí. Jde o přípravky na bázi steroidního hormonu kortizonu, který se používá pro svou protizánětlivou funkci. Zmírňuje zarudnutí, otok a zhrubnutí kůže, čímž podstatně snižuje dobu léčby pokožky.

Proč škodí kortikoidy

Při vysokých dávkách léku hrozí rozvoj osteoporózy, kterému lze předejít užíváním vápníku, vitamínu D a pohybem. Používají se k léčbě řady kožních onemocnění a poskytují též úlevu od pálení a svědění.
Archiv

Jaký je rozdíl mezi kortikoidy a kortikosteroidy

Pojem kortikoidy se někdy nesprávně používá pro označení kortikosteroidů. Mělo by platit: kortikosteroidy – hormony z kůry nadledvin (přírodní látky) kortikoidy – synteticky (uměle) připravené látky se stejnou strukturou.

Co nejíst při Kortikoidech

Vysoce energetické potraviny jsou ty, které obsa- hují mnoho tuku a málo vody (chipsy, sušenky, máslo, sýry), těch bychom měli jíst co nejméně. Navzdory přechodné retenci tekutin spojené s užíváním kortikoidů je potřebný dostatečný přísun tekutin, po léčbě tělo nadbytečnou vodu opět ztratí.

Kdy mazat kortikoidy

Aplikujeme 1krát denně, nejlépe ráno, popř. na noc (kortikoid aplikujeme po vstřebání zvláčňujícího krému, tj. asi za půl hodiny po promaštění). Výjimkou této frekvence je potřeba zklidnění akutního stavu, kdy při zahájení léčby lze nárazově aplikovat 2krát denně, obvykle po 3 dny.

Kdy se podávají kortikoidy

Kortikoidy předepisují lékaři především při stavech, kdy je potřeba tlumit nežádoucí aktivitu vlastního imunitního systému. Mají výrazný protizánětlivé a antialergické účinky. Patří mezi léky s prokazatelnými vedlejšími účinky, ale dobrá zpráva je, že i tyto se dají zmírnit.

Co místo kortikoidů

Pokud i přes léčbu kortikoidy zánět propuká znovu, nebo v případě malých dětí, nebo je ekzém na citlivých partiích obličeje, krku, či genitálu, používají se léky relativně nové a to jsou lokální imunomodulátory. I tyto prostředky tlumí nežádoucí zánět v kůži.

Jak se dají nahradit kortikoidy

Šetrnějším prostředkem než kortikoidy se ukázala být i lokálně působící imunosupresiva. Tyto krémy potlačují nežádoucí imunitní reakci v postiženém místě a s ní i vznik samotného zánětu. Obsahují účinnou látku tacrolimus nebo pimecrolimus.

Jak se projevuje alergie na kortikoidy

Jednalo se nejčastěji o nepříjemné pocity v ústech, chrapot, kožní reakce, kašel a dušnost.