Co patří mezi skleníkové plyny?

Které plyny označujeme jako skleníkové

Skleníkové plyny jsou plyny, vyskytující se v atmosféře Země nebo jiných vesmírných těles, které nejvíce přispívají k tzv. skleníkovému jevu (efektu). Nejvýznamnější skleníkové plyny přirozeného původu jsou vodní pára, oxid uhličitý, metan a oxid dusný.

Co produkuje skleníkové plyny

Energetika má na svědomí asi 77 % emisí skleníkových plynů a z nich třetinu vytváří doprava. Zemědělství a průmyslová výroba obsazují s přibližně 10 % emisí druhé a třetí místo a zpracovávání odpadu je zodpovědné za vypouštění 3,32 % emisí skleníkových plynů.

Jak fungují skleníkové plyny

Skleníkové plyny fungují podobně jako sklo ve skleníku: pohlcují sluneční teplo, které sálá ze zemského povrchu, zachycují ho v atmosféře a brání jeho úniku do vesmíru. Skleníkový efekt udržuje teplotu na Zemi vyšší, než jaká by byla bez přítomnosti těchto plynů.

Kde se berou skleníkové plyny

Největší množství emisí v rámci ČR připadá na energetiku, a to jak výrobu elektřiny, tak tepla, a dále na dopravu, zejména automobilovou. Velký vliv má ale i průmysl, domácnosti a zemědělství.
Archiv

Jak vznikají skleníkové plyny

Oxid uhličitý vzniká přirozeně při výbuchu sopky či lesních požárech. Problémem je ale zvyšující se koncentrace skleníkových plynů, které vznikly v důsledku činnosti člověka. Největší množství skleníkových plynů vzniká při spalování fosilních paliv, v průmyslu, dopravě, ale také při chovu dobytka.

Co to znamená skleníkový efekt

Skleníkový efekt, také zvaný skleníkový jev je proces, kterým záření atmosféry planety ohřívá povrch planety na teplotu vyšší, než by měla bez atmosféry.

Co způsobuje skleníkový efekt

Tepelné záření při opouštění naší planety z části zachycují skleníkové plyny. Skleníkové plyny jsou – vodní páry, které způsobují asi 60 % zemského přirozeného skleníkového efektu, oxid uhličitý způsobuje asi 26 %, methan, oxid dusný a ozón způsobují asi 8 %. Hromaděním tepelného záření se naše planeta otepluje.

Co prispiva ke sklenikovemu efektů

Nejdůležitějšími skleníkovými plyny jsou vodní pára a oxid uhličitý: Příspěvek vodní páry k celkovému skleníkovému efektu činí 21 0C, oxid uhličitý zvyšuje globální průměrnou teplotu o 7 0C. Další plyny, jako jsou ozón, oxid dusný a metan, přispívají k skleníkovému efektu zvýšením teploty dohromady o zbývajících 5 0C.

Co způsobuje skleníkový jev

Plyny, které zachycují teplo, jako například oxid uhličitý (CO2), toto infračervené záření pohlcují a brání mu, aby se rozptýlilo do vesmíru, čímž způsobují takzvaný skleníkový efekt. Hromadění CO2 a dalších skleníkových plynů v atmosféře je hlavní příčinou probíhající změny klimatu.

Který plyn má největší podíl na skleníkovém efektů

Lidmi způsobené emise skleníkových plynů zesilují v atmosféře skleníkový efekt, což vede k oteplování planety. Hlavním skleníkovým plynem je oxid uhličitý (CO2), který k oteplování přispívá přibližně ze 70 %.

Jak zmírnit skleníkový efekt

Snižte spotřebu energie Podle aktuálních výzkumů se na produkci skleníkových plynů domácnosti podílejí jednou třetinou. Až 56 % energie se spotřebuje na vytápění českých domů a bytů, následuje ohřev vody, který tvoří téměř čtvrtinu. Nejvíce energie přitom spotřebuje zimní vytápění a letní ochlazování domů.