Co pestovat v květináči na balkoně?

Co zasadit v květnu na balkon

Zkuste i květiny. Zasaďte jiřiny, růže, srdcovky, sporýše nebo cínie. Do truhlíků pak nasaďte muškáty, pelargónie, begonie nebo poléhavý jasmín a v druhé půlce května je ukažte na balkoně. Pokud se vám v nedávných dnech líbil zlatý déšť, který kvetl doslova všude, není problém si jej zasadit i na vlastní zahrádku.

Co můžu pěstovat v květináči

Mezi další zeleninu, kterou lze pěstovat na balkoně, patří:Celer.Mrkev.Salát.Špenát.Mangold.Brambory.Cibule.Ředkvičky.
Archiv

Co pestovat ve velkem Kvetinaci

Ve větších květináčích či vyvýšených záhonech vypěstujete vše, čemu by se dařilo ve skleníku či na zahradě, tedy rajčata, papriky, okurky, ale třeba i cukety. Pro pěstování rajčat a paprik můžete použít i velké igelitové pytle, které můžete obalit jutou a vytvořit si tak zajímavou dekoraci.

Co pěstovat na západním balkoně

Pokud máte balkon na západ, zkuste zasadit drobné ovoce – rybízy, angrešty, lesní jahodník. Pokud keře, jako je rybíz nebo angrešt, vysadíte brzy na jaře nebo na podzim, kdy ještě nemají listy, ovoce se vám odvděčí pestrými barvami i lahodnou chutí. V červenci si potom pochutnáte na sladkých plodech.

Jaké kytky vysadit v květnu

Na slunná místa se hodí muškáty, jejichž výběr je stále pestřejší a rozmanitější, petunie, lobelky, šruchy, ale také balkónová rajčata, bazalky, oregano další bylinky. Stinná místa rozsvítí begonie, netýkavky, doplňovat je může splývavý břečťan a máta.

Co pěstovat na balkoně ve stínu

Stinný balkón / stinná terasa

Kvete a daří se jí tam, kde jiné balkónové květiny chřadnou. Dále můžete vybírat z rostlin jako je netýkavka, oměj, zvonek, hortenzie, srdcovka nádherná, begónie a dalších.

Jaké květiny do truhlíku

Mezi nejvhodnější balkonové rostliny na přímé slunce, které jsou odolné vysokým teplotám a zvládnou sucho, patří muškát, gazánie, petúnie, surfinie, minipetúnie, kosmatec, dále některé bylinky, jako třeba rozmarýn. Do květináčů k letničkám můžete zasadit i trvalky (levandule, sporýš argentinský nebo okrasné traviny).

Co do květináče na zimu

Doma pak naplňte truhlík či květináč zeminou nebo pískem, napíchejte do něj větvičky jehličnanů, prázdná místa, kde prosvítá hlína, zakryjte mechem nebo nadrobno nalámanou kůrou.

Jak pěstovat květiny na balkoně

Vjakých nádobách pěstovat

Nasypte do nich substrát, určený přímo pro pěstování vsamozavlažovacích květináčích, ale postačí vám i levnější, běžný substrát pro balkonové rostliny. Zalévat je budete jenom jednou týdně, pořádnou dávkou vody. Jenom vhodně horkých letních dnech bude potřeba zálivka dvakrát týdně.

Jaké květiny na západní balkon

Na východní nebo západní straně můžeme také pěstovat muškáty, pelargonie, petúnie a surfínie. Budou mít o něco méně slunce jak na jižní straně, tím pádem méně pokvetou. Z dalších květin jsou vhodné afrikány, lobelky, lichořeřišnice nebo fuchsie.

Co zasadit kveten

Počátkem května sejeme na záhony semínka okurek, a to salátových i nakládaček, a také různé druhy salátů, které se hodí pro brzkou i pozdní sklizeň. Vyzkoušejte nejen klasické letní saláty, ale také polníček, dubáček, lollo rosso i bianco nebo římský či chřestový salát.

Co se dělá na zahradě v květnu

Co bychom měli udělat:zasadit letní zeleninu a letničky – pokud už nemáme.sklízet první zeleninu.zasáhnout proti plevelu a slimákům, hlídat mšice na stromech a případně zasáhnout (ekologickým) postřikem.vyjednotit výsevy zeleniny z dubna.vysadit do země cibuloviny.

Jaké květiny na slunný balkon

Jaké květiny na horký balkon

Slunný jižní balkon preferuje rostliny, které jsou vystaveny celodennímu i přímému slunci. Hodně slunce mají v oblibě skalničky, sukulenty, petúnie (Petunia), muškáty (Pelargonium), vitálka (Sanvitalia), osteospermum (Osteospermum) i šruchy (Portulaca).

Kdy zasadit květiny na balkon

Ideální doba pro sázení rostlinek do truhlíků je přibližně 15. května, kdy už nehrozí mrazíky. V případě, že máte jistotu, že se teploty pod nulu už nedostanou, můžete květiny vysadit na balkon dříve.

Co do truhlíku na balkon

Mezi nejvhodnější balkonové rostliny na přímé slunce, které jsou odolné vysokým teplotám a zvládnou sucho, patří muškát, gazánie, petúnie, surfinie, minipetúnie, kosmatec, dále některé bylinky, jako třeba rozmarýn. Do květináčů k letničkám můžete zasadit i trvalky (levandule, sporýš argentinský nebo okrasné traviny).

Co pestovat na balkone v zimě

Mezi ty, jež se zimy nebojí, patří skalničky, dvouletky, vřes, vřesovec, okrasné trávy, kapradiny, víceleté bylinky, azalky, břečťan, přísavník, půdokryvné trvalky (bacopa, brčál a další), listnaté keříky (oblíbený je buxus, brslen, hlohyně, skimie), konifery (jehličnany), ale třeba i opuncie.

Jak zalévat balkonové květiny

Pár rad pro optimální péči o balkonové rostliny

Rostliny obvykle vyžadují zálivku každý den, na jižních balkonech či v parných horkých dnech dokonce i dvakrát denně. Vaše rostliny zalévejte ve správný čas. Ráno nebo večer, nikdy ne v poledne, kdy je velké horko. Používejte na zalévání vodu pokojové teploty.

Jaké květiny dát na balkon

Jaké květiny na horký balkon

Hodně slunce mají v oblibě skalničky, sukulenty, petúnie (Petunia), muškáty (Pelargonium), vitálka (Sanvitalia), osteospermum (Osteospermum) i šruchy (Portulaca). Můžete pěstovat i voňavé bylinky, okrasné trávy, citrusy, rozchodníky (Sedum).

Co do květináčů na balkon

Mezi nejvhodnější balkonové rostliny na přímé slunce, které jsou odolné vysokým teplotám a zvládnou sucho, patří muškát, gazánie, petúnie, surfinie, minipetúnie, kosmatec, dále některé bylinky, jako třeba rozmarýn. Do květináčů k letničkám můžete zasadit i trvalky (levandule, sporýš argentinský nebo okrasné traviny).

Co sázet koncem května

Začátek května je ideální termín pro výsev okurek nakládaček a polních salátovek. Sejí se také cukety, nejlépe v polovině května, aby vzcházející rostlinky nebyly ohroženy posledními přízemními mrazíky. Po „zmrzlících“ se sejí také fazole a kukuřice.

Jak kombinovat balkonové květiny

Můžete vysadit rostliny s podobnými nároky na pěstování a nezáleží na tom, zda se jedná o typickou balkónovku nebo letničku či trvalku. Kombinujte rostliny, které dlouho nebo postupně kvetou, na podzim remontují (opakovaně po sestřižení, zaštipnutí kvetou), případně do pozadí doplňte rostliny, které budou stálozelené.

Čím obalit květináč na zimu

Není možné zazimovat samozavlažovací květináče a truhlíky. Celý květináč obalte bublinkovou folií nebo izolujte snopy slámy a pečlivě svažte. Horní část rostliny obalte prodyšným materiálem. Vhodné jsou netkané textilie nebo větvičky chvojí.

Kdy zalévat balkonové květiny

Balkonové rostliny, na něž svítí sluníčko celý den, zalévejte až k večeru, když už paprsky nemají takovou sílu. Necháváte-li konev s vodou venku, zkontrolujte před zálivkou její teplotu. V létě bývá rychle ohřátá, a tak může rostlinám závažným způsobem poškodit kořeny.

Co můžeme vysévat v červnu

Co zasít v červnu Zelenina a květiny ze semen i počátkem létaSaláty po celou sezónu. K červnovému setí vybíráme letní či celoroční odrůdy salátu odolné vůči vybíhání do květu, nebo listové k řezu.Roketa, salátová bylinka.Voňavý kopr.Křehká čekanka.Sladký hrášek.Vděčné fazole.Zimní zelenina.Mrkev.

Co do truhlíků v květnu

V květnu si pak u nás lidé vyzvedávají truhlíky se vzrostlými, nejčastěji oblíbenými převislými muškáty nebo fuchsiemi, bohatě kvetoucími a obalenými poupaty. Po "zmrzlých" je jen posadí na svá okna, terasu nebo balkon," popisuje dále Lebišová.