Co přidat k Muškátům?

Co pridat k Muskatum

Muškáty, petúnie a surfinie k sobě krásně ladí, když je doplníte nižší zelenou rostlinkou s drobnými kvítky, jako jsou lobelky všelichy. Krásně vypadá, když jsou v truhlíku nakombinujete rostliny různé velikosti. Zkuste třeba vzpřímené květiny nakombinovat s těmi převislými s drobnými květy.
Archiv

Jaké hnojivo na muškáty

Kávová sedlina

Díky svému vysokému obsahu dusíku, fosforu, minerálů a draslíku je totiž považována za velmi kvalitní přírodní hnojivo. Tento typ hnojení ani nevyžaduje mnoho úsilí. Jednoduše sbírejte starou kávovou sedlinu, rozložte ji na staré noviny a nechejte ji vyschnout, aby se pak snadněji rozptylovala.

Jak mít krásné muškáty

Muškáty byste měli umístit výhradně na slunné stanoviště. Prospívá jim světlo, teplo a sluneční paprsky. Pelargonie sice dokážou snést i polostinná stanoviště, ale rozhodně vám bohatě nevykvetou a nebudou vypadat tak hezky.

Kdy přestat hnojit muškáty

První přihnojení a zároveň mírné zvýšení zálivky aplikujeme až na konci února, do konce března pak zálivku postupně zvyšujeme na jednou týdně. Od začátku dubna též jednou týdně přihnojujeme. Nové výhony zkrátíme, načež si z řízků vypěstujeme nové sazenice.

Co kombinovat s muškáty

Je proto dobré pěstovat je s rostlinami, které je nejen zajímavě tvarově nebo barevně doplňují, ale které také k růstu a kvetení potřebují podobné podmínky. Jsou to například aksamitníky, krásnoočka, ostálky, dvouzubce, gerbery, dvoutvárky nebo libory (lantany).

Jakou zeminu na muškáty

Vysazujeme muškáty

K výsadbě použijeme speciální zeminu (substrát) se startovací dávkou hnojiva a vysokou dávkou humusu. Jde o substrát určený speciálně pro pelargonie. V opačném případě je dobrá též kvalitní zemina z kompostu doplněná o muškátové hnojivo.

Čím hnojit muškáty aby rychle rostly

Hnojivo – současně si pořídíme i výživu. Protože muškáty rostou rychle a hojně kvetou, musíme je pravidelně během celé vegetační doby přihnojovat. Koupíme buď hnojivo tekuté nebo krystalické – opět jsou nabízeny druhy přímo pro pelargonie nebo pro kvetoucí balkonové rostliny.

Jak se hnojí muškáty

Na jaře, když přesazujete muškáty, přimíchejte do substrátu hnojivo Hnojík a promíchejte je. Dopomůže k výživě muškátů na další období. Od jara do podzimu hnojte pravidelně přidáním hnojiva do vody, se kterou budete zalévat jednou za 1 až 2 týdny, podle potřeby. Zaléváme ke kořenům.

Co potřebují muškáty

Muškáty nejkrásněji porostou na slunečných místech, mají v oblibě přímé slunce a teplo; měli bychom však dát pozor, aby se substrát příliš nepřehříval, protože potom rostou pomaleji a méně kvetou; vhodný je i polostín; nutné je zvolit místo chráněné před větrem (m. štítnaté) a deštěm (m. velkokvěté).

Proč zasychají květy muškátů

Příliš suchá nebo přelitá půda způsobí, že se květy budou vyvíjet mnohem pomaleji a nebo začnou poupata zasychat ještě před vykvetením. Čas od času rostlinu přihnojte buď hnojivem určeným pro kvetoucí balkonové rostliny, případně domácím hnojivem z banánových slupek.

Jak se Zaštipují muškáty

Velice důležité je zaštipování. Konec každého výhonu zaštípneme, a donutíme tak rostlinku, aby se rozvětvila. Sotva narostou nové dva až tři lístky, zase zaštípneme a tak dál, dokud nedáváme muškáty ven. Postupně je pak necháme přivyknout venkovním teplotám i sluníčku a v květnu už zdobí náš balkon.

Co do truhlíku na okno

Přímé slunce snesou například muškáty, petúnie, vitálky či afrikány. Do stínu naopak volte netýkavku, molici, begónie nebo popenec břečťanovitý. Odborníci doporučují kombinovat v jednom truhlíky rostlinky převislé s těmi vzpřímenými.

Jak namíchat substrát pro muškáty

Osvědčený recept spočívá ve směsi kompostu, rašeliny a písku v poměru 1 : 2 : 1. Nezapomeneme také přimíchat hnojivo s pozvolnou rozpustností, které zajistí základní potřebu živin až do podzimu.

Jak Zastipovat Previsle muškáty

Velice důležité je zaštipování. Konec každého výhonu zaštípneme, a donutíme tak rostlinku, aby se rozvětvila. Sotva narostou nové dva až tři lístky, zase zaštípneme a tak dál, dokud nedáváme muškáty ven. Postupně je pak necháme přivyknout venkovním teplotám i sluníčku a v květnu už zdobí náš balkon.

Jak se starat o muškáty

Je třeba, aby byl substrát stále vlhký, ale nikdy přemočený či naopak dlouhodobě vyschlý. Muškáty zaléváme ráno a k večeru, stačí i jednou denně a pokud je deštivé počasí, zkontrolujeme zeminu a případně zálivku i vynecháme. Výživu aplikujeme jednou za 14 dní hnojivem s vysokým obsahem živin a minerálů.

Proč mi nekvetou muškáty

Pokud vám náhle přestal kvést, může to být ze dvou důvodů. Ten první je, že substrát vyschl až příliš a rostlina tak začíná usychat. V tomto případě opatrně zvyšte zálivku. Druhým důvodem může být to, že je rostlina příliš přemokřená a tak začala od kořenů uhnívat.

Kdy probudit muškáty

Jak muškáty na jaře probudit

První přihnojení muškátů můžeme provést již na začátku března, do konce března je pak vyloženě nezbytné. Zároveň začneme zvyšovat zálivku a také zvýšíme rostlinám teplotu. Je také vhodné zastřihnout jednotlivé výhony a zasadit takto získané řízky.

Proč červenají u muškátů listy

Zpomalený či nedostatečný růst, žlutozelené zbarvení, načervenalý okraj nejstarších listů a postupné odumírání – to jsou symptomy celkového nedostatku živin. Přestože nedostatek dusíku nepatří mezi nejčastější poruchy, občas je zaznamenán u rostlin v lehkých substrátech.

Jak zachránit muškáty

Pomůže teplo a zálivka

Nejprve odstřihněte suchou část rostlinky, přičemž stříhejte až na živé, zelené části stonku. Ten se zhruba během dvou týdnů zacelí. Zkrátit je třeba i muškáty, které přečkaly zimu v dobré kondici. Muškáty vyndejte z květináčů a přesaďte je do větších nádob.

Co dělat s Odkvetlými muškáty

Nezapomínejme ani na odstraňování odkvetlých květů (jsou neestetické a mohou být zdrojem plísní); květy nemusíme stříhat, stačí je opatrně vylomit. Ačkoliv muškáty netrpí příliš chorobami a škůdci, občas je třeba je prohlédnout a v případě výskytu nechtěných návštěvníků okamžitě zasáhnout.

Co dát na dno truhlíku

Nejlepšími materiály se tedy jeví perlit a jemný keramzit. Hrubší substráty jsou vhodné do velkých květináčů, truhlíků a zahradních nádob. Opět zde můžeme využít štěrk, někdy se také používají keramické střepy nebo nalámaný polystyren. Ty ale opět nepropouští vodu.

Jak stříhat muškáty

Odstraníme pouze suché a zažloutlé listy, uschlé výhonky a odkvetlé květy. Odřežeme rovněž zjevně nemocné, neduživé a zasychající konce. Na přezimování volíme prostory s dostatkem světla avšak s teplotou pouze okolo 10–12 °C. Přezimující muškáty seřízneme až koncem února, a to na 3 až 4 očka.

Jak dlouho vydrží muškáty

Muškáty potom vydrží v plném květu tři roky. V dalších letech nakvétají méně a méně. K řízkování vybíráme kvalitní muškáty, které jsme měli uložené přes zimu nejlépe ve skleníku nebo jinde v chladu a na světle.

Proč žloutnou listy u muškátů

Pokud je žloutnutí způsobeno nedostatek vody, jde o projev zkombinovaný také s přílišným sluncem. Pokud je substrát již opravdu velmi suchý, bude se pravděpodobně jednat o problém s nedostatečnou zálivkou, což by běžné zalití mělo spravit.

Jak stříhat muškáty na zimu

Rostlinám je potřeba seříznout letošní výhony. Jeden po druhým stříháme ostrými nůžkami těsně nad kolénkem tak, aby rostlina zachovala jen asi 1/3 své velikosti. Odstraníme všechny zbylé květy a uschlé listy a muškáty důkladně prohlédneme, abychom se ubezpečili, že nejsou napadeny plísní nebo škůdci.