Co pije včela?

Co sbírají včely

Včely sosákem nasají nektar, základ medu, a uloží jej ve svém medovém váčku. Pyl, který obsahuje velké množství bílkovin a používá se ke krmení plodu, sbírají včely skoro jakoby jen tak mimochodem. Přichytí se k chloupkům na těle včel a při návštěvě další květiny se v odpovídajícím množství přenese na bliznu.

Jak udělat pítko pro včely

Jednoduché pítko pro včely, o které se nemusíte denně starat, vytvoříte pomocí houbové utěrky na nádobí. Položíte ji (dobře vypranou, aby neobsahovala nějaké chemikálie z výroby) na dno větší podmisky pod květináč a na to dáte otočenou zavařovací sklenici plnou vody.

Co dávají včely

Bez včel by převládly tzv. větrosnubné rostliny, které by následně vytlačily většinu ostatních rostlin. To by mělo za následek vymizení živočišných druhů, které jsou na tyto rostliny navázány. Včely jsou tedy důležité pro zachování potravního řetězce lidí a zvířat, a pro udržení biodiverzity ve volné přírodě.

Kam sbírají včely pyl

Jak včela pyl sbírá a jak se z pylu stane rousek Včela létá z květu na květ, přičemž se na chloupcích jejího kožíšku, které jsou dokonce stromečkovitě větvené, zachytávají drobná zrnka pylu. Ten sčesávají kartáčky na nohách do tzv. košíčků, které mají na třetím páru noh.

Co nám přinášejí včely

Včely se každý rok postarají o opylení 80% evropské úrody i divokých rostlin. Lidem přinášejí užitek v podobě medu, propolisu, vosku a mateří kašičky, ale také pracovních příležitostí. Včelaření zlepšuje životy lidí na celém světě. Včely se každý rok postarají o opylení 80% evropské úrody i divokých rostlin.

Co opylují včely

Nejznámějšími zástupci jsou všechny druhy obilovin, jako pšenice, ječmen, oves a žito, z plodových dřevin potom líska a ořešák vlašský. Včely ale sbírají pyl i z rostlin větrosnubných, často ve velkém množství, jako např. z kukuřice. Většina našich rostlin (80%) je ale odkázána na přenos pylu hmyzem.

Jak vyrobit pítko z betonu

Beton navrstvíme do tloušťky 3–6 cm a necháme ho za občasného kropení na stinném místě 3–4 dny zatvrdnout. Pak pítko otočíme a kartáčem nebo vapkou odstraníme zbytky zeleného listu. Povrch lze dále upravovat nátěry nebo impregnacemi. Mně se ovšem líbí syrový vzhled beton a jeho šedá barva.

Jak udělat pítko

Nejjednodušší pítko vyrobíme tak, že na zahradu umístíme mělkou misku s vodou (či třeba pod-květník), do které položíme několik kamenů. Ty zabrání utonutí hmyzu, který do misky může spadnout. Vodu vyměňujeme nejlépe denně, jednou za týden misku vydrhneme rýžákem.

Co se stane když vymřou včely

Je to malé, nenápadné, ale na jeho existenci jsou závislé až čtyři pětiny všech rostlin. Jabloně, hrušky, třešně, švestky a angrešty by bez včel měly nižší úrodu až o dvě třetiny, řepka nejméně o třetinu. Do pár let by mohly zmizet tisíce druhů rostlin a s nimi i další hmyz, pro který jsou zdrojem potravy.

Jak získat pyl od včel

Pokud chceme získat od včel pyl, tak umístíme do úlu pylochyt. Včelka se protáhne otvorem v pylochytu a tím dojte k odlepení pylového zrna z rousek a odpadnutí do připravené nádoby. Zhruba po dvou dne ovšem včely zjistí tuto lest a hledají jinou cestu do úlu.

Jak jsou včely užitečné

Význam včel nespočívá jen v tom, že produkují biologicky cenné a lidskému zdraví prospěšné látky – med, pyl, propolis, mateří kašičku, včelí jed a vosk, ale hlavně v tom, že monitorují kvalitu životního prostředí a zabezpečují až z 97 % opylení kulturních plodin a volně rostoucí vegetace.

Jak vyrobit list z betonu

Použijeme beton a to buď pytlovaný, nebo si jej namícháme z dílu cementu a tří dílů jemného přesátého písku a vody. Beton můžeme zpevnit tím, že do něj vložíme tzv. perlinku (armovací síťku). Beton navrstvíme do tloušťky 3–6 cm a necháme ho za občasného kropení na stinném místě 3–4 dny zatvrdnout.

Kam umístit pítko

Pítko bychom měli umístit ideálně na stinné místo; voda se díky tomu nebude tak rychle kazit a odpařovat. Přesto bude během veder potřeba ji doplňovat nebo vyměnit skoro každý den. Místo, kam pítko postavíte nebo zavěsíte, by proto mělo být snadno dostupné nejen pro ptáky, ale také pro vás.

Jak udělat pítko pro ptáčky

Pítko s vodou je nejjednodušší způsob, jak nabídnout ptákům čerstvou vodu po celý rok. Může to být jen podmiska pod květináč s pár centimetry vody a několika kamínky, aby se ve vodě netopil hmyz. Nebo to může být malé umělecké dílko, které doplní zahradu o pěkný vodní prvek, který je zároveň velmi užitečný.

Jaké jsou včelí produkty

Dalším široce rozšířeným, ale obecně už méně známým, je propolis, pryskyřičná látka s desinfekčími účinky. Dalšími včelími výrobky jsou také pyl, mateří kašička, vosk a včelí jed. Pravými produkty včel jsou pouze vosk a jed, ostatní látky sice získáváme od včel, ale jejich původ je rostlinný.

Kdy včely opylují květy

Život včel Včely přezimují v úlu. Na jaře včely opouštějí úl, na květech sbírají nektar a pyl. Přitom květy opylují. Pyl zachycený na jejich těle z jednoho květu pomůže opylovat květ druhý.

Jaký beton do formy

Na tvorbu dekorací se nejvíce hodí lehký beton, vysokopevnostní beton nebo také třeba konstrukční beton.

Jak vyčistit pítko

Trochu řas a špíny ptáčkům neublíží, ale přesto je vhodné pítko jednou týdně důkladně vyčistit. K čištění rozhodně nepoužívejte žádnou chemii; pokud se vám zdá, že voda a kartáček nestačí, můžete si pomoci kapkou octové vody.

Kam dát pítko

Pítko bychom měli umístit ideálně na stinné místo; voda se díky tomu nebude tak rychle kazit a odpařovat. Přesto bude během veder potřeba ji doplňovat nebo vyměnit skoro každý den. Místo, kam pítko postavíte nebo zavěsíte, by proto mělo být snadno dostupné nejen pro ptáky, ale také pro vás.

Co to je propolis

Propolis či včelí tmel (vzácněji označovaný jako smoluňka či dluž) je hmota, kterou včely vyrábějí smísením nasbírané pryskyřice z pupenů stromů s výměšky svých hlavových žláz a voskem.

Jak včely opylují květy

Včely sbírají pyl na rostlinách, za letu jej rouskují a pokračují ve sběru na další rostlině téhož druhu – tím ji opylují správným pylem. Díky nadprodukci pylu rostlinami je ho dost nejen k opylování samotnému, ale i pro včelu, která jej přináší do úlu ve formě rousek. Včela medonosná využívá pyl jako zdroj bílkovin.

Jak namíchat beton bez štěrku

Poměr mísení zní: 1 objemový díl cementu a 4 objemové díly přísady, a dále půl litru vody na kilogram cementu (poměr mísení vody k cementu = 1 : 2).

V jakém poměru se míchá beton

Na co byste si měli dávat při míchání betonu pozor Správný poměr vstupních surovin – častou chybou laiků je přidávání přílišného množství vody, kvůli které se snižuje jeho hustota. Proto vodu nepřidávejte nahodile. Běžný beton vyrobíte z 1 dílu cementu, 3–4 dílů písku a 0,75–1 dílu vody.

Jak umýt sklenenou láhev

Stačí napustit horkou vodu, přidat kapku saponátu (ideálně ekologického, zakoupeného v bezobalovém obchodě), našroubovat víčko, protřepat a vypláchnout od zbytku saponátu. Doporučujeme také naprosto ekologický čistič lahví od českého výrobce Tierra Verde, který zbaví vaši lahev také skvrn od černého čaje.

Co léčí propolis

Blahodárný vliv propolisu na kůži se využívá u ekzémů, také lze aplikovat propolis na akné. Mastí s propolisem můžete ošetřit akutní rány, odřeniny, popáleniny i omrzliny, protože podporuje hojení ran a zároveň tlumí bolest. Účinky propolisu objevila také kosmetika.