Co prinesla renesance
Ekonomický rozvoj západní a jižní Evropy umožnil v tomto období rozkvět umění, především malířství, sochařství a architektury. Renesance a s ní související humanismus však ovlivnily také dobovou filosofii, hudbu, přírodní vědy a četné další oblasti.
Co je typické pro renesancí
Renesance je znovuzrozením antiky. Jejím ústředním motivem, oproti končícímu středověku, je člověk. Renesance vychází a čerpá z antiky, přejímá antický ideál člověka i světa, člověka chápe jako svobodnou, nezávislou a plnohodnotnou bytost snaží se o obnovení přírodních hodnot a obrací svou pozornost k tomuto světu.
Archiv
Co je kolebkou renesance
Počátky renesance jsou kladeny do severní Itálie na konci 14. st. Její kolébkou bylo jednoznačně město Florencie.
Z jakých tradic renesance vycházela
Duchovní základy: na rozdíl od středověkého teocentrismu vycházelo renesanční myšlení ze smyslové zkušenosti (senzualismus) a zkoumání přírody (naturalismus) a bylo zaměřeno na člověka jako míru všech hodnot (antropocentrismus).
Archiv
Na co klade důraz renesance
Renesance přináší nový pohled na svět, jiné pojetí člověka, klade velký důraz na vzdělání. Do popředí se dostává světská tématika. Nově vzniká literatura zábavná (typické domácí téma Palečka) a tvorba zaměřující se na vzdělávání (Jan Blahoslav).
Čím se inspirovala renesance
A jak se to tedy lišilo od renesance Zatímco renesance se inspirovala starověkým Římem, vzorem klasicismu bylo klasické Řecko.
Jaké jsou znaky renesance
Znaky renesance:
Typické byly štuky, sgrafito, mramorové obklady. Rytmus a symetrie – Fasády jsou členěny římsami, sloupy, pilastry či arkádovými ochozy. Půdorys je většinou pravoúhlý. Renesanční stavby jsou pro člověka mnohem lépe uchopitelnější, což je pravděpodobně i důsledek symetrie a rytmického členění.
V jakém městě vznikla renesance
Nový umělecký směr – RENESANCE – vznikl již na konci 13. století v oblasti dnešní Itálie, zatímco v ostatních částech Evropy stále ještě vládl předchozí umělecký sloh – gotika. Itálie byla rozdělena na městské státy – v jednom z nich, ve Florencii, došlo ke zrodu renesance.
Co je to renesance
Z francouzského renaissance, které doslova znamená „opětovné narození, znovuzrození, obrození“.
Jak se dělí renesance
Renesance se obvykle dělí na tři hlavní etapy: Trecento, Quattrocento a Cinquecento, které odpovídají 14., 15. a 16. století, s krátkou přestávkou mezi posledními dvěma etapami nazývanou vrcholná renesance.